Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Merefestival Tall Ships Races pöörab suurt tähelepanu ligipääsetavusele

Merefestival Tall Ships Races pöörab suurt tähelepanu ligipääsetavusele

Sel nädalal, 11.–14. juulini toimuva merefestivali Tall Ships Races Tallinn 2024 sündmustel pööratakse erilist tähelepanu erivajadusega inimestele– mitmed etendused, ekskursioonid ja teised üritused on muudetud spetsiaalselt ligipääsetavaks. Lisaks valmib juhendmaterjal, mida saab kasutada ligipääsetavuse tagamiseks ka tulevastel kultuuriüritustel. 

Tallinna abilinnapea Kaarel Oja sõnul on Tallinn sündmuste ligipääsetavusele hakatud just viimastel aastatel süsteemselt tähelepanu pöörama. „Eeldame aina enam sündmuste ligipääsetavuse parandamist kõigilt linnalt toetust saavatelt sündmustest, aga see tähendab, et peame ka ise olema eeskujuks. Tall Ships Races raames viime ka oma korralduse selles töölõigus täiesti uuele tasemele,“ ütles Oja.

Tall Ships Races Tallinn 2024 ligipääsetavuse koordinaator Jaanika Juhanson ütles, et erivajadustega inimeste puhul ei räägi me enam ammu väikesest grupist inimestest, kel on puude tõttu raske liikuda, kuulda või näha. „Igaüks võib näiteks jalga vigastada ja tal tuleb liikuda ratastoolis. Kuidas sel juhul pääseda kontserdile, kuhu viib vaid kitsas rada? Või kuidas sinna pääseb lapsevankriga? Või kui me teeme üritusel viidad suuremad, ei võida sellest ainult vaegnägijad, aga ka kehvema silmanägemisega eakad ja miks mitte lapsedki,“ tõi ta näited.    

Teine põhjus, miks ligipääsetavusega üha rohkem tegeletakse, on arusaam, et meie väikeses ühiskonnas ei ole ülearu ühtegi inimest. „Kui loome erinevate vajadustega inimestele tingimused, siis nad panustavad heal meelel ühiskonda,“ lisas Juhanson. 

Juhanson usub, et Tallinn on ligipääsetavuse vaates suure sammu edasi astunud, näiteks on loodud taotlusvoor kultuurisündmuste korraldamiseks erivajadustega inimestele. Tall Ships Races Tallinn 2024 ürituse jaoks valmib aga spetsiaalne ligipääsetavuse juhendmaterjal, mida saab hõlpsasti kasutada ka järgmiste kultuurisündmuste puhul. „Ehk me ei tee midagi ühekordselt, vaid me loome mudeli, mis aitaks edaspidi ligipääsetavusega veel paremini tegeleda,“ rääkis Juhanson.  

Festivali Tall Ships Races Tallinn 2024 ajal ongi fookuses erivajadustega inimesed ja ürituse ligipääsetavus. Valitud kontserditel pakutakse kirjutus- ja eesti viipekeelset tõlget ning lava kirjeldustõlget. Korraldatakse ekskursioone laevadele, kus mõeldud erinevatele sihtgruppidele nagu kurdid, pimedad ja vaegnägijad ning intellektipuudega inimesed. Infopunktides on silmusvõimendid vaegkuuljatele ja taktiilsed kaardid pimedatele. Ligipääsetavuse teemal koolitatakse ka ürituse vabatahtlikke. Erivajadustega inimesed saavad projekti „Erilised purjetajad” raames minna purjetama ja Tallinn Race’il on olemas paraklassis võistlejad.  

Vanasadama kruiisialal on eraldi ligipääsetavusala, kus saab teavet erinevate puuete kohta ning mänguliselt kogeda nägemis- ja liikumispuudega inimeste igapäevaelus ette tulevaid takistusi. Pimegiid Julia Kabanova viib huvilised silmaklappides seiklusele. Katsetada saab takistusraja ületamist ratastoolis. Põhja-Eesti Pimedate Ühing jagab infot nägemispuude eripärade ja abivahendite kohta. Õppida saab eesti viipekeelt. Pimemassöör pakub on-site-tooli massaaži. Kohal on Kuulmisbuss, kus on mh võimalik oma kuulmist kontrollida. Müüakse erivajadusega inimeste valmistatud käsitöötooteid. 

Teemasid, millega tegeleda, on Juhansoni sõnul palju, kuid oluline on just mõtteviisi muutus. „Nii tegutsedes muutub ligipääsetavus tavapäraseks elus osaks, millega ei pea iga kord uuesti peale hakkama, see on peamine eesmärk,“ kinnitas Juhanson.