Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Muusikalinnal valmis esimene tasuta audiogiid „Vanalinna keldrid“

Muusikalinnal valmis esimene tasuta audiogiid „Vanalinna keldrid“

UNESCO muusikalinn Tallinna egiidi alt on valminud esimene muusikarada, mis kannab pealkirja “Vanalinna keldrid”. Tasuta audiogiid annab ülevaate pealinna keldrites möödunud kümnenditel eksisteerinud või veel tänapäevalgi tegutsevatest meelelahutus- ja kontserdipaikadest ning seal mängitud muusikast.

Abilinnapea Kaarel Oja sõnul on rikkaliku muusikaelu kõrval Tallinnal ka väga rikkalik muusikaga seotud ajalugu. “Need lood on ühekorraga põnevad ja olulised ning oleme otsustanud neid järgemööda jutustama hakata. Ideid järgmisteks on meil mitmeid ja kui meie poolt välja pakutud formaat hästi vastu võetakse, tegeleme nendega kindlasti edasi,“ lubas Oja.

Muusikarada “Vanalinna keldrid” on temaatiline jalutuskäik audiogiidiga, mis avab Tallinna mitmekülgset ja rikast muusikaajalugu ja tänapäeva. Tekstid on koostanud Aivar Tõnso ja Brigitta Davidjants. Juhan Ulfsaki esituses saab kuulata lugusid sellistest legendaarsetest paikadest nagu KuKu klubi, Eeslitall ja Kodulinna maja. Tutvustatakse ka uuemaid kohti, nagu Clazz, Philly Joe’s ja Winkel. Kokku on muusikarajal 15 erinevat asukohta.

Eesti muusika- ja teatriakadeemia teadur Brigitta Davidjants leiab, et keldrite tuur pakub suurepärast võimalust õppida alternatiivset muusikaajalugu. “Popkultuuri ajalugu on väga sageli seotud suuliste lugudega, see ei ole enamasti klassikaliselt dokumenteeritud. Ja keldrite tuur andiski võimaluse jäädvustada seda ajalugu, mis sageli on pisut peidus. See räägib nii muusika ja linnaruumi seostest, samuti fännidest, keda sageli peetakse veidrikeks, ent kelleta ei oleks ka bände.” 

1990. aastad olid Eestis kahtlemata keerulised, ent samamoodi tähendas see kümnend geograafiliste piiride avardumist ning võimalust eksperimenteerida muusikaliste piiridega. Diskomuusika võidukäigu kõrval tärkas palju väikeseid subkultuure, kes vabanenud muusikamaastikul oma kohta otsisid. Just sellele uuele muusikale pakkusid pinda vanalinna keldrid, millest muusikarada “Vanalinna keldrid” inspireeritud on.

Audiogiid on tasuta ning leitav ja kuulatav eesti ja inglise keeles muusikaradade veebilehel: https://tallinnamuusikarajad.ee/.