Ossinovski: linna eelarvestrateegia fookuses on haridus, ühistransport ja rohealad
Tallinna linnavalitsus esitas linnavolikogule Tallinna eelarvestrateegia aastateks 2025–2028 ning arengustrateegia „Tallinn 2035“ rakenduskava 2025-2028. Eelarvestrateegia on aluseks linna arengu suunamisel ja linna eelarvete koostamisel järgmisel neljal aastal, arvestades jätkusuutlikkust ja vastavust linna finantsvõimalustele.
Tallinna linnapea Jevgeni Ossinovski sõnul on pealinn oma eelarvepoliitikas tasakaalukas ning täiendavate kulude tegemise eeldusena näeb linnasüsteemi efektiivsuse kasvu. „Esiteks on oluline rõhutada, et Tallinn säilitab kõik kehtivad sotsiaaltoetused ja elanike soodustused, sest majanduslikult keerulisel ajal peame oma inimestele toeks olema. Samas on meie investeeringute kava väga ambitsioonikas nii sisult kui mahult. Olulisim prioriteet on haridus, mis tähendab nii koolide-lasteaedade rekonstrueerimist kui ka uute ehitamist, et kõigil lastel oleks kodulähedane lasteaia- ja koolikoht. Üks tõsisemaid uuendusi on enam kui 100 miljoni eurone investeering ühistransporti, mis toob meie tänavatele uued trammid, trollid ja bussid, samuti läheb käima Liivalaia-Kristiine trammitee rajamine koos teede tervikrekonstrueerimisega ning Kristiine ümberistumisjaama rajamisega. Jätkame uute rohealade ehitusega ning olemasolevate korrastamisega: tähtsaimad objektid on Putukaväil ja Klindipark, aga oluline on ka Lembitu pargi ümberkujundamine koos Ukraina haljakuga.“Strateegiaga hõlmatud perioodil jätkub investeerimine kõikides linna valdkondades. Enim on kavas investeeringuid jätkuvalt teha haridusvaldkonnas, liikuvuse ning linnamaastiku valdkonnas.
Haridusvaldkonnas minnakse edasi koolivõrgu korrastamise ja koolihoonete tervikrenoveerimisega: igal aastal on kavas renoveerida 4-5 lasteaeda, viiakse lõpule Tallinna Reaalkooli juurdeehitus, Hiiu kooli vana koolihoone renoveerimine ja juurdeehitus ning Karjamaa 18 koolihoone rekonstrueerimine. Samuti alustatakse huvikeskuse Kullo, Tallinna Heleni kooli ja Nõmme põhikooli uute hoonete ehitamist.
Kultuurivaldkonnas jõuab 2025. aastal lõpule Tallinna linnateatri uue kompleksi ehitus. Strateegiaperioodil jätkub botaanikaaia, linnamuuseumi ning loomaaia arendamine. Linnamuuseumi kontekstis on fookus investeeringutel, mis seotud avatud hoidla rajamisega. Jätkub ka Tallinna filmilinnaku arendamine.
Spordivaldkonnas jätkub Kadrioru staadionikompleksi renoveerimine ning valmivad Euroopa 2025. aasta spordipealinna programmi raames rajatavad avalikud spordirajatised. Ühtlasi liigutakse edasi Varraku tänava olümpiamõõtmetes ujula rajamisega.
Sotsiaalhoolekande ja tervishoiu valdkonnas jätkub Tallinna Haigla projekteerimine, alustatakse mitmete uute sotsiaalhoolekande hoonete ja keskuste ehitamist erinevatele sihtrühmadele (nende seas Käo tugikeskus, Tallinna laste turvakeskuse uus hoone ja tugikeskuse Juks uus korpus).
Linnaehituse ja linnaplaneerimise valdkonnas valmib endise Mustamäe linnaosa valitsuse hoone asemele sotsiaalmaja, lisaks ehitatakse kaks sotsiaalmaja Põhja-Tallinna. Alustatakse kliimatoetuse kaasamisel ühiselamu tüüpi hoonete suuremahulist renoveerimist. Jätkatakse viiekorruselistesse majadesse liftide rajamise pilootprojektiga.
Liikuvuse valdkonnas on eelarvestrateegia perioodil eesmärgiks investeerida ühistranspordi kasutusmugavuse ja keskkonnasäästlikkuse parendamisse ning teede ja tänavate rekonstrueerimisel arvestada kõigi liiklejate vajadustega. Kavas on uuendada ühistranspordi veeremit ning investeerida nende kasutamiseks vajalikku taristusse. Tänavate rekonstrueerimise käigus rajatakse ka rattatee. Tähtsamate objektide hulgas on peatänava projekt, Peterburi tee, Liivalaia, Suur-Ameerika, Endla ja Tulika tänava, Linnu tee, Rahumäe tee ja Nõmme keskuse teede rekonstrueerimine koos sademevee taristu rajamisega. Välisrahastuse toel alustatakse Pelguranna trammitee, Liivalaia ja Suur-Ameerika trammitee ning jalgrattateede ja liikuvuse sõlmpunktide ehitust. Kergliikluse ohutumaks muutmiseks on strateegiaperioodil kavas rajada raudteealused käigutunnelid Endla tänavale ja Rail Balticu trassile.
Tehnovõrkude valdkonnas on kavas edendada tänavavalgustuse säästlike ja tarkade valgustuslahenduste rakendamist ning kiirendada välisvalgustuse üleviimist LED valgustitele, samuti suunata senisest enam vahendeid parkide ja lasteaedade välisvalgustuse parendamisse. Sademevee efektiivsemaks ärajuhtimiseks jätkub ühisvoolsete kanalisatsioonisüsteemide lahkvoolseks viimine ning kollektorite ja eelvoolude rajamine.
Linnamaastiku ja keskkonnahoiu valdkondades jätkub linna rohevõrgustiku arendamine, linna parkide, randade ja haljasalade korrastamine, mänguväljakute rajamine ja uuendamine ning kalmistute ja ringmajanduskeskuste arendamine. Rekonstrueerimistööd on kavas paljudes linna parkides. Suuremad investeeringud on Putukaväila ja Klindipargi ning Järveotsa promenaadi rajamine. Kavas on Lembitu pargi terviklik rekonstrueerimine ja selle osana Ukraina aia rajamine, Pae pargi ja Harku järve rannaala korrastamine ning Vanalinna bastionivööndi rohealade arendamine.
Investeeringute finantseerimiseks kasutatakse nii linna omavahendeid, maksimaalses võimalikus ulatuses EL-i rahastusperioodi võimalikke toetusi kui ka toetusi riigieelarvest, samuti on kavas osaliselt rahastada investeeringuid laenu arvelt, hoides seejuures linna võlakoormuse mõõdukal tasemel.
Eelarvestrateegia perioodil on linna peamisteks eelarvepoliitilisteks eesmärkideks jätkuvalt hoida põhitegevuse tulem positiivses mahus, mis võimaldab katta vähemalt laenude põhiosa tagasimaksed ja intressikulu. Hoida strateegiaperioodil linna põhitegevuskulude kasv alla linna põhitegevustulude kasvu ning linna võlakoormus mõõdukal tasemel. Niisamuti on jätkuvalt eesmärgiks tagada linna kulutusteks likviidsuspuhver, mis katab vähemalt linna kahe nädala kulutuste mahu, mis on vähemalt 40 miljonit eurot.
Eelarvestrateegia 2025-2028 sisaldab linna eelseisva nelja aasta rahaliste võimaluste prognoose, lähtudes strateegia koostamise ajal teada olevatest asjaoludest ja mõjuritest.
Eelarvestrateegia alusel määratakse linna ametiasutuste haldusalade tulude sihttasemed ja iga-aastased kulutuste piirmäärad. Ühtlasi annab strateegia linlastele ja koostööpartneritele ülevaate linna arengusuundadest ja rahalistest võimalustest nende elluviimisel.