Pääsküla raudteejaamas mälestati juuniküüditamise ohvreid
14. juunil möödus 81. aastat 1941. aasta juuniküüditamisest. Nõmmel toimus traditsiooniline küüditamisohvrite mälestustseremoonia Pääsküla raudteejaamas küüditatute mälestusmärgi juures.
Nõmme linnaosa vanem Karmo Kuri tõi oma kõnes välja paralleeli tänase päeva ja 1941. aasta sündmuste vahel, kus süütud ja kaitsetud inimesed okupatsioonivõimude jõhkra käitumise ja tegutsemise ohvriks langevad. „Me oleme täna siin, sest me ei unusta seda jõhkrust. Me ei salli ega luba sellistel asjadel maailmas juhtuda. Me ütleme seda oma lastele ja nemad omakorda oma lastele. Me teame, mis õige ja mis on vale. Inimese elu ja vabadus on meile püha,“ sõnas Kuri.
Mälestustseremoonial võtsid lisaks Nõmme linnaosa vanem Karmo Kurile sõna Riigikogu esimees Jüri Ratas ja ajaloolane Leho Lõhmus. Vaimuliku talituse viis läbi Nõmme Rahukoguduse õpetaja Ove Sander. Tseremoonial osalevad ka Kaitseliidu Nõmme malevkonna liputoimkond ja Tallinna politseiorkester.
Pääskülas on 14. juunil küüditamisohvreid mälestatud 1991. aastast alates. Mälestusmärgi skulptor Tõnu Maarandi taies kujutab raudteerööbast stiliseeritud okaste vahel – teekond raudteel ja selle lõpp okastraadi taga. Traditsioon sai alguse Nõmme Heakorra Seltsi aktiivse liikme Elvi Pirgi eestvedamisel.
1941. aasta mais ja juunis küüditati Nõukogude Liitu umbes 95 000 inimest Eestist, Lätist, Leedust, Poolast ja Rumeeniast. See nn massioperatsioon viidi Leedus, Lätis ja Eestis läbi ühel ajal – 14.–17. juunil 1941. Operatsiooni käigus arreteeriti kõik okupatsioonivõimudele segavana tundunud inimesed. Peamiselt eelpool nimetatud riikide iseseisvuse üles ehitanud poliitilise, sõjalise ja majandusliku eliidi hulgast. Nad viidi vangilaagritesse, kus valdav enamus nendest juba esimese aasta jooksul hukati või hukkus.
VAATA GALERIID