Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Pealinn tunnustas noorsootöös silma paistnud tegijaid ja parimaid tegusid

Pealinn tunnustas noorsootöös silma paistnud tegijaid ja parimaid tegusid

Tänavusel, juba 19. korda toimunud Tallinna noorsootöö tänugalal „Suurel teod“ kuulutati välja 2023. aasta Tallinna noorte suured teod, suured teod Tallinna noortele, Tallinna aasta noorsootöötaja, Tallinna aasta noor vabatahtlik ja Tallinna aasta noorteühendus.

Tunnustusi üle andnud Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart rõhutas, et noorsootöö mõju ulatub kaugemale kui pelgalt ajutine meelelahutus. „See aitab kaasa ühiskonna üldisele heaolule ja arengule, kuna võimaldab arendada olulisi oskusi ja väärtusi, mis aitavad noortel saada aktiivseteks ja vastutustundlikeks kodanikeks ning panustada ühiskonna positiivsesse arengusse,“ märkis Kõlvart. „Tänavu pealinna noorsootöövaldkonna tunnustuskonkursile esitatud 64 kandidaati annavad tunnistust meie noorte ning noortega töötajate pühendumisest. Olen tänulik kõigile, kes on suunanud oma energia ja entusiasmi noorte heaolu ja arengu toetamisele,“ sõnas linnapea.

„Tallinna aasta noorsootöötaja 2023“ tiitli ja 1800 euro suuruse preemia pälvis Birgit Sagar, kes on töötanud Ristiku põhikoolis huvijuhina juba 20 aastat. Ta on erakordse koostöö- ja organiseerimisvõimega, initsiatiivikas, ideerikas ja vastutustundlik talent, kellel näib olevat ammendamatu energia ja stressitaluvus. Birgit Sagar on kooli juhtkonna ja hoolekogu liige, veab tervisenõukogu, koordineerib ja juhendab huviringide tööd ning mitmeid projekte. Tema eestvedamisel liitus Ristiku põhikool eelmisel õppeaastal „Liikuma kutsuva kooli“ võrgustikuga, Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuameti projektiga „Meie kool” ning Tallinna haridusameti projektiga „SchoolFood4Change“. Samuti eelmiselõppeaastal rajati Birgit Sagari algatusel kooli õuealale madalseiklusrada, mida saavad kasutada ka ümbruskonna noored. Žürii poolt pälvisid äramärkimise veel ka Valdeku noortekeskuse noorsootöötaja Kerttu Karing ja Kesklinna noortekeskuse noorsootöötaja Anastassija Mašošina.

„Suured teod Tallinna noortele 2023“ kategoorias osutus võitjaks InVideogames Jam. Tegu oli haridusliku ettevõtmisega, mis tõi kokku 4-5liikmelised meeskonnad Tallinnast ja selle ümbrusest, et 48 tunni jooksul töötada välja vaimse tervise teemat käsitlevad videomängude prototüübid. Jam’i eesmärk oli edendada tehnilisi- ja valdkondadeüleseid pädevusi noorte seas, kes on huvitatud programmeerimisest, kunstist, psühholoogiast, muusikast, disainist, tervisest, haridusest ja muust arvutimängude loomisega seonduvast. Lisaks oli osalejatel võimalus kohtuda teiste sarnaste huvidega noortega, mis võimaldas neil laiendada oma suhtlusvõrgustikku ning jagada teadmisi ja kogemusi. Nominentide seas toodi veel esile Tallinna kunstigümnaasiumi suurüritus „TKG Fest 2023“ ja Noorte keskkonnaühisuse sündmustesari „Keskkond sümbioosis…“.

Kategooria „Tallinna noorte suured teod 2023“ laureaat on Tallinna linnavolikogu simulatsioon. Simulatsioon oli ellu kutsutud Tallinna noortevolikogu poolt eesmärgiga tõsta teadlikkust linnavolikogu ja linnavolinike tööst ning suurendada noorte valimisaktiivsust Tallinna noortevolikogu valimistel. Kolmepäevase simulatsiooni raames tutvusid osalejad seadusandluse ja õigusaktide vastuvõtmise protsessiga linnavolikogus, valitsusasutuste toimimise ning omavahelise suhtlusega. Samuti said noored tutvuda volikogu liikmete rollide ja kohustustega. Arendati suhtlemisoskust, kriitilise mõtlemise oskust, meeskonnatööd ja otsuste tegemise oskust. Simulatsioonil osales pea 80 noort vanuses 14-21 aastat. Äramärkimist leidis ka Infosõlme üle-eestiline koolitus noortele „Noorte meediapädevuse tõstmine ja võitlus propaganda leviku vastu Eestis“.
 
„Tallinna aasta noor vabatahtlik 2023“ on Henri Olavi Suomalainen, kes on silma paistnud järjepideva ja pikaajalise panusega. Ta on olnud aastate jooksul vabatahtlikuks väga mitmes kohas üle Eesti. Tallinnas on tema põhilisteks tegevuskohtadeks vabatahtlikuna olnud Pimedate Ööde filmifestival, Tallinn Music Week ja Rahvusvaheliste Kaitseuuringute Keskus. Nende aastate jooksul on Suomalainen täitnud erinevaid ülesandeid alates piletimüüjast, garderoobitöötajast, lavamänedžerist, konverentsi abilisest kuni kino administraatorini välja. Ta alustas vabatahtlikku tööd pärast gümnaasiumi lõpetamist ja ajateenistuse läbimist Tallinnasse kolides. Lisaks on ta aktiivselt panustanud ka rahvusvahelise tudengiorganisatsiooni BEST-Estonia arengusse ning aidanud kaasa Tallinna õpilasmaleva tegevustele, kus ta on olnud rühmajuhiks juba kuus aastat. Veel jõudis ta mullu esimest korda vabatahtlikuks ka Viljandi pärimusmuusika festivalile. Žürii tõi tublide vabatahtlikena esile veel Elisabeth Viirsalu ja Darja Šklovskaja.
 
Kategooria „Tallinna aasta noorteühendus 2023“ võitjaks tituleeriti MTÜ Noorte Keskkonnaühisus, kes on koostöös Tallinna haridusametiga korraldanud noortele tasuta keskkonnateemalisi üritusi, kus noored saavad ekspertidega arutleda ja end harida. Toimunud on kuus keskkonnateemalist üritust, mida on juhtinud otsast lõpuni gümnasistid ise ja millest on osa saanud enam kui 650 noort. Teemad käsitlevad keskkonnateemasid laiemalt, kaasates erinevaid eluvaldkondi nagu toit, poliitika ja ettevõtlus. Sellest tulenevalt on sündmustesari kandnud ka pealkirja „Keskkond sümbioosis…“. Koostöös Euroopa rohelise pealinnaga korraldati puhta õhu päeva raames ühisuse seni suurim üritus „Homme tahan hingata!”. Viru keskuses toimunud sündmusel oli üles seatud kolm lava, kus toimusid vestlusringid erinevatel keskkonnateemadel nagu roheline investeerimine, metsandus, transport ja linnaplaneerimine, millest käisid vestlemas Viru keskuse, Humana, RMK, Äripäeva ja Alexela esindajad. Äramärgituks osutus ka Tallinna linna noortevolikogu.

Kõigi laureaatide ja äramärgitutega saab tutvuda siin.