Skip to content
Juurdepääsetavus
 °C

Põhja-Tallinnasse paigaldatud suitsukonikastidest koguti ligi 11 000 koni

Käesoleva aasta augustikuus paigaldati Põhja-Tallinna rannaaladele 20 spetsiaalset prügikasti, et vältida suitsukonide sattumist merre. Pilootprojekt kestis kaks kuud, mille jooksul koguti kastidest ligi 11 000 suitsukoni, mis saavad hiljem uue elu 3D printimise materjalina.

Tallinna abilinnapea Joosep Vimm sõnas, et selline koostöös piloteerimine on hea näide kiirest linnaruumis katsetamisest, mida tulekski rohkem teha. „Ka rohelise pealinna aastal viiakse kindlasti läbi mitmeid sarnaseid katsetusi ja keskkonnasäästlikke projekte, sest roheinnovatsioon saab sündida just koostöös,” ütles Vimm.

Kaheks kuuks paigaldati viis suitsukonikasti Pikakari rannas Katariina kaile ja kalurite slipi juurde, neli kasti Stroomi rannaparki, kolm kasti Kalaranna uue promenaadi äärde, kaks kasti Linnahalli kaile, kaks kasti Lennusadama juurde, kaks kasti Kopli liinide promenaadi äärde, üks kast Kopli rannaparkla juurde ja üks kast Meeruse sadama lähedal asuva vaateplatvormi juurde.

Kastide tühjendamisel oli näha, kuidas vastavalt asukohale töötas mõni kast teistest paremini. Pikakari rannas olevatest kastidest koguti ligi 3000 suitsukoni, Lennusadama kastidest ligi 1800 koni, Stroomi rannapargi kastidest üle 1700 koni, Kalaranna kastidest üle 1700 koni, Linnahalli kaile paigaldatud kastidest ligi 1200 koni, Kopli rannaparkla kastist ligi 1100 koni ja Kopli liinide juurde paigaldatud kastidest koguti ligi 600 koni. Meeruse sadama lähedal asuva vaateplatvormi juures olev suitsukonikast ei andnud tulemust, kuna kasti põhi varastati ära.

Filaret OÜ tegevjuht Ines-Issa Villido sõnul tõi pilootprojekt välja olulised nüansid, millega tulevikus arvestada. “Selleks, et suitsetajalt koni kätte saada, peaksid kastid olema paigutatud palju tihedamalt kui pilootprojekti raames 20 suitsukonikasti võimaldasid. Sellegipoolest on 11 000 koni meeletult suur kogus. See on võrdeline kui üks inimene suitsetaks terve aasta vältel 1,5 pakki ehk 30 sigaretti päevas või suitsetaks ühe kuu jooksul iga päev 366 sigaretti,” selgitas Villido. “Osa konisid loodame enne käesoleva aasta lõppu ümbertöödelda, kuid ilmselt suurema konitöötluse võtame ette järgmise aasta kevadel. Konidest saame toota plastgraanuleid survevalu meetodil plastesemete tootmiseks kui ka 3D printimise materjalilõngaks.”

Suitsukonid on Läänemere üks kõige laialdasem mereprügi liik. Enamik Läänemerest ja rannikualadelt leiduvatest jäätmetest on lisaks plastikule just suitsukonid ja sigaretifiltrid, mis on toksilised ja ei biolagune. Üks suitsukoni võib mürgitada kuni 1000 liitrit vett ning konist vette eritatud mürkained võivad seal püsida kuni 10 aastat, olles vee-elustikule surmavalt kahjulikud.

Projekti viis läbi Tallinna Strateegiakeskuse ringmajanduse osakond koostöös Põhja-Tallinna Valitsusega ja Filaret OÜ-ga. Filaret OÜ on ringmajanduse põhimõtteid järgiv ettevõte, kelle suitsukonide kogumisteenus on unikaalne. Konijäätmed aidatakse tänavatelt ja loodusaladelt eemaldada, et need siis ümber töödelda keskkonnasõbralikuks komposteeruvaks 3D printimise materjalilõngaks. Filaret teeb koostööd ka Tallinna Sadama ning Tallinna Lennujaamaga.