Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Püha Jüri kabelile Põhja-Tallinnas asetati nurgakivi

Püha Jüri kabelile Põhja-Tallinnas asetati nurgakivi

Tallinn taastab Koplis Loodearmee kalmistul (Pelguranna 2a) asuva Püha Jüri kabeli ja memoriaalala. Täna, 27. jaanuari südapäeval asetati kabelile nurgakivi.

Nurgakivi asetasid Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart, Põhja-Tallinna vanem Manuela Pihlap, MPEÕK Tallinna ja kogu Eesti metropoliit Eugeni ja Enska ehitus OÜ esindajad. Ajakapslisse pandi ehitise joonised, tänane ajaleht Põhja-Tallinna Sõnumid ning mõned meened ja euromündid.

Linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul on Püha Jüri kabelil Eesti ajaloos oluline koht. „Kabel oli pühendatud Loodearmee sõduritele, kes andsid olulise panuse Vabadussõjas,“ ütles Kõlvart. „Eriti sümboolne on see, et nurgakivi asetamine toimub enne Tartu rahu aastapäeva, mille saavutamisse panustasid ka Loodearmee sõdurid. Samuti on märkimisväärne, et memoriaali taastamist jõukohase toetasid jõukohase annetusega paljud inimesed, nii tuntud ühiskonnategelased kui ka tavainimesed.“

Loodearmee oli Vabadussõjast Eesti poolel osa võtnud valgekaartlaste relvaformeering, mis koosnes Vene tsaariarmee sõjaväelastest ja vabatahtlikest. 1919. aasta novembris andsid Eesti võimud taganenud Loodearmee üksustele, sõdurite peredele ja põgenikele loa tulla üle Narva jõe Eestisse. Üheks ajutiseks elamispaigaks sai neile Kopli. Paraku haigestusid tuhanded loodearmeelased tüüfusesse, mille tagajärjel suri sadu inimesi. Surnud sõjaväelaste matmiseks eraldati Kopli kalmistul maatükk, mis asub praeguse Kopli kalmistupargi ja Pelguranna tänava vahel. Hinnanguliselt maeti sinna 700 inimest. 1936. aastal rajati kalmistule arhitekt Aleksandr Vladovski projekti järgi püha Jüri kabel. 1946. aastal hävitati Loodearmee kalmistu nõukogude võimu poolt, tugevalt sai kahjustada ka kabelis olnud püha Jüri ikoon.

1992. aastal püstitasid Eestimaa Vene Muinsuskaitse Seltsi aktivistid hävitatud Loodearmee kalmistu territooriumile mälestuskivi ja istutasid tamme. Väärtuslik ikoon restaureeriti 2013. aastal ja see asub praegu Kopli Nikolause kirikus. Samas asub ka üks kabelist päästetud seinaplaatidest osa maetute nimedega.

Uus püha Jüri kabel rajatakse võimalikult sarnaselt algsele hoonele. Kabeli projekteeris AB Ansambel OÜ, kes teostab ka projekteerija järelevalvet, ehitus- ja taastamistöid teevad ühiselt Enska ehitus OÜ ja Enska OÜ ning omanikujärelevalvet teostab P.P. Ehitusjärelevalve OÜ. Ehitustööde maksumus 530 000 eurot ja tööde lepinguline lõpptähtaeg on august 2022.

Püha Jüri kabel Kopli Loodepargis_AB Ansambel OÜ.png