Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Raekoja platsil kirjutatakse täna Tallinna päeva etteütlust

Raekoja platsil kirjutatakse täna Tallinna päeva etteütlust

Pühapäeval, 15. mail tähistatakse 21. korda Tallinna päeva, kuid kümnendat Tallinna päeva etteütlust kirjutatakse täna kell 12 Raekoja platsil. Ennast proovile panema on oodatud kõik eesti keele huvilised.

Etteütlust saavad kirjutada nii õpilased, üliõpilased kui ka täiskasvanud, olenemata oma emakeelest. Etteütluse teksti loeb seekord ette näitleja ja laulja Ivo Uukkivi.

Linnapea Mihhail Kõlvart, kes on ka Tallinna päeva etteütluse traditsiooni algataja, kutsub kõiki keelehuvilisi täna Raekoja platsile, et meeleolukast ja erakordsest sündmusest vahetult osa saada. „Kahel eelmisel aastal me koroonapandeemia tõttu koguneda ei saanud ja keelesõbrad maailma eri paigus kirjutasid e-etteütlust. Seekord aga on taas võimalus tulla kokku ja panna end proovile õlg-õla kõrval, üheskoos. Loodan, et seda võimalust kasutavad paljud linlased ja miks mitte ka linna külalised,“ rääkis Kõlvart.

Linnapea sõnul on tänavune etteütlus mitmel põhjusel eriline. „Esiteks on see pühendatud linna auväärseima hoone, Tallinna Raekoja, 700. aastapäevale. Soovime märgilist tähtpäeva väärikalt tähistada, mistõttu valisimegi etteütluse kirjutamiseks just Raekoja platsi. Usun, et ajaloolisele esindusväljakule iseloomulik õhkkond rõhutab tähtpäeva olulisust veelgi,“ ütles Kõlvart ja lisas, et esimese suurema verstapostini on jõudnud ka etteütlus ise. „Kirjutame Tallinna-teemalist etteütlust nüüd juba kümnendat korda ning hea meel on näha, et see on leidnud kindla koha nii Tallinna päeva programmis kui ka linlaste südames.“

Tänavused Tallinna päeva sündmused saavad avalöögi täna muusikahommikuga pealinna koolides, kus õpilased kohtuvad muusikutega ja osaleda muusikaviktoriinil.

Laupäeval, 14. mai on pühendatud linnaosadele. Lisaks pargikontsertidele ning kevadlillede ja muude taimede istutamise talgutele eri linnaosades on kavas Haabersti sportlik perepäev Õismäe gümnaasiumi jalgpalliväljakul ja Männi noortefestival Mustamäel Männi pargis, ekskursioon vanalinnas ja matk Pirital. 

Tallinna päeva, 15. mai hommikul avavad peaminister Kaja Kallas ja linnapea Mihhail Kõlvart pidulikult Toompead ja all-linna ühendava Lühikese jala värava. Keskpäeval avavad Raekoja ees Tallinna päeva pidulikult linnapea Mihhail Kõlvart ja Tallinna heerold Jüri Kuuskemaa. Raekoja 700. aastapäeva puhul on linnapea kutsel kell 12–17 raekotta oodatud kõik linnakodanikud ja külalised.

Kell 14 algab Estonia kontserdisaalis noorte muusikute konkursi “Tallinna talent” lõppkontsert. Samuti on kell 14 külalised oodatud Tallinna linnavolikogu majja (Vana-Viru 12) eestikeelsele ekskursioonile ning kell 15.30 venekeelsele ekskursioonile. 

Tallinna päev on seekord ühtlasi muuseumipühapäev, kui saab tasuta külastada Tallinna Linnamuuseumi filiaale.

Tallinna päeva kulminatsiooniks on tasuta vabaõhukontsert Kadrioru pargi kontserdiväljakul kell 15–22, kus saab näha Ahhaa lasteetendust ning esinevad Prime Orchestra Ukrainast, Minimal Wind, Gameboy & Friends (Gameboy Tetris, villemdrillem, Clicherik & Mäx), Tanel Padar & Uku Suviste & Silver Laas ja bänd.

Tallinna päeva traditsioon sai alguse 2002. aastal ja sellega tähistatakse Tallinnale Lübecki linnaõiguse andmist 1248. aastal, millest alates kuulub Tallinn täieõiguslike Euroopa linnade hulka. Tallinna päeva tähistamise eesmärk on väärtustada kodulinna ajalugu ja tallinlaseks olemist ning ühtlasi tutvustada linna ajalugu ja tänapäeva.

Tallinna päeva kava leiab /tallinnapaev