Rahvusvaheline töörühm võttis luubi alla uimastiennetust toetavad ja takistavad tegurid
26. septembril toimus Tallinnas rahvusvahelise European Cities Against Drugs (ECAD) võrgustiku töötuba, kus käsitleti uimastiennetuse meetmete rakendamise võimalusi Tallinnas, Kaunases ja Riias.
Kohtumisel võeti lähemalt arutlusele praegune olukord Tallinnas, Eesti uimastipoliitika, kohalike omavalitsuste roll ja koostöö riigiga ning kahjude vähendamise võimalused. Ettekandjate seas olid esindajad ECAD võrgustikust, Tervise Arengu Instituudist, Politsei- ja Piirivalveametist, Tallinna Linnavalitsusest ning AIDS-i Tugikeskusest.
Abilinnapea Karl Sander Kase: „Narkootikumide levik ühiskonnas põhjustab probleeme tervisele, tekitab sotsiaalseid pingeid ja viib kuritegevuse kasvuni. Seepärast on väga oluline varajane märkamine ja õigete sekkumisvõimaluste kasutamine. Probleemidega tegelemiseks peame tõhustama riigi ja omavalitsuste vahelist koostööd, selleks, et hoida meie inimesi ja ühiskonda.“
Tuginedes erinevatele olemasolevatele uuringutele ja andmetele räägiti tulemuslikust ennetusest ning pere, kooli ja kogukonna rollist selles. Samuti ka varajasest märkamisest, abivõimalustest ning kahjude vähendamise meetmetest. Ühisel arutlusel otsiti vastuseid küsimustele, millised on ootused riigitasandile, millised on kohaliku omavalitsuse võimalused, millised on takistused uimastiennetuse valdkonnas ja kuidas neid ületada. Leiti, et valdkonna probleemide esiletõstmine, tunnistamine ja prioritiseerimine on võtmeks edukas ennetustöös.
Tallinnas toimunud töötuba ,,Opportunities for Cooperation Between the State and the Local Government in Shaping the Drug Prevention Policy’’ oli järjekorras kolmas võrgustiku kohtumine projekti “Building Networks Promoting Health - Developing Substance Use Prevention Awareness Models in the Baltic Cities” raames. Varasemad töötoad “Experts in Action” ja “Municipalities in Action: Working with Youth and Addressing Dependency Issues from the Youth Perspective” viidi läbi aprillis Kaunases ja juunis Riias.
Projekti eesmärk on tugevdada ja arendada kogukondade ennetusalast teadlikkust ning luua jätkusuutlikke ennetusmeetmeid. Ühtlasi on toetab projekt Balti riikide ja Rootsi ennetusvõrgustike koostööd, mille üheks väljundiks saab olema soovitusi hõlmav juhenddokument poliitikakujundajatele uimastiennetuse korraldamiseks. Projekt hõlmab kokku kolme töötuba, õppereisi Rootsi ja ennetuspäevade läbiviimist kolmes linnas.
ECAD võrgustikku kuuluvad Euroopa riikide erinevate linnade omavalitsused ning Eestist on võrgustikuga liitunud Tallinn ja Kohtla-Järve.