Skip to content
Juurdepääsetavus
 °C

Reaalkooli arhitektuurivõistluse võitis arhitektuuribüroo Molumba kavandiga “R²”

Tallinna Reaalkooli juurdeehituse arhitektuurivõistluse võitis arhitektuuribüroo Molumba kavandiga “R²”, mille autorid on Karli Luik, Johan Tali, Harri Kaplan ja Ann-Kristiin Entson. Plaani kohaselt peaks ehitus algama 2024. aastal.

“Tallinna Reaalkoolile vajaliku juurdeehituse kontseptsiooni ja arhitektuurivõistluse ettevalmistamisega on linn tegelenud pikka aega. Nüüd oleme jõudnud etappi, kus väga asjatundlikul žüriil oli võimalus kõrgetasemeliste ideekavandite seast valida välja nii väärika ajalooga kooli kui ka linnaruumi jaoks sobivaim lahendus,” ütles Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart. “Tallinna koolide õpitingimuste parandamine on linnavalitsuse jaoks üks olulisemaid valdkondi ja linn investeerib haridusasutuste tingimuste parendamisse igal aastal. Haridusvaldkonna eelarve koos investeeringutega moodustab ligi kolmandiku linnaeelarvest.“

Võidutöö kavand „R²“ arhitektuur on žürii hinnangul esinduslik ja väärikas ning sobib reaalkooli kuvandiga ning lisab väärikate hoonete kompleksile tänapäevase värske arhitekuurikeelega hoone. Hoone lahendus on kompaktne, selge konstruktiivse ja funktsionaalse skeemiga, mis võimaldab koolile vajalikke funktsionaalseid muudatusi nii projekteerimise käigus kui ka aastate pärast lihtsalt korraldada. Õpperuumidest on žürii hinnangul funktsionaalselt hästi lahendatud muu hulgas spordiala eraldi kasutus ja õuesõppeks sobivad katuseterrassid. 

Juurdeehitus on kavas rajada reaalkooli 1883. aastal valminud koolimaja ja Tallinna Keskraamatukogu peahoone vahele jäävale alale (Estonia pst 6 ja 6a). Arhitektuurivõistluse eesmärk oli valida uue õppehoone ja väliruumi parim arhitektuurilahendus, mis mõtestaks ka Estonia puiestee, Pärnu maantee ja Georg Otsa tänava vahelist ruumi kui terviklikku hariduskvartalit laiemalt.

“Olles õpetaja, õppealajuhataja ning koolijuhina selle koolimajaga seotud juba enam kui 20 aastat, olen koos oma meeskonnaga alati rõhutanud, et ühe tähendusliku looga kooli tegemine on suur väljakutse – ajalugu ja traditsioonid on meie vundamendiks, meie väärtuste platvormiks,” ütles arhitektuurivõistluse žürii liige ja Tallinna Reaalkooli direktor Ene Saar. “Samas peame nii oma kogukonna vaimu-, kui ka füüsilist ruumi kujundama selliseks, et suudaksime toetada iga Tallinna Reaalkooli õpetaja ja realisti arengut nii, et ta oleks loov ja teadlik ning võimeline Eesti Vabariigi elu edendama ka veerandsaja aasta pärast.“  

Uus hoone annab Tallinna Reaalkooli põhikooli ja gümnaasiumi õpilastele nüüdisaegsed võimalused reaal- ja loodusteaduste ning tehnoloogiaainete õppimiseks, võimaldab algklassides rakendada paindlikku ja loovat ruumikasutust, nagu avatud ning ümberpööratud klassiruume. Samuti tekivad koolile võimalused viia läbi kehalise kasvatuse tunde läbiviimiseks kahes täismõõtmetes korvpalliväljakuga spordisaalis, aeroobika- ja jõusaalis ning väikeses võimlemissaalis. Kavandatav reaal- ja loodusteaduste kompetentsikeskus oleks Eestis ainulaadne ja võimaldaks vastu võtta partnervõrgustiku koolide õpilasi ning pärast koolipäeva lõppu reaal- ja loodushariduse huviringide tegevust korraldada.

Juurdeehitusest lisanduvad ruumid annavad võimaluse ka vanas hoones muuta ruumikasutus otstarbekamaks ja nõuetele vastavaks. Kooli territoorium korrastatakse ning lisaks on kavas taastada hoovis varasemalt paiknenud kõlakoda. 

Uue hoone ehitusprojekt peaks valmima 2023. aastal ja juurdeehitus peaks kava kohaselt valmima 2025/2026. õppeaasta alguseks. Arhitektuurivõistluse algatas Tallinna Linnavaraamet koos Tallinna Strateegiakeskuse ja arhitektide liiduga mullu detsembri alguses. Ideekonkursi preemiafond oli kokku 41 000 eurot ja võistlusele esitati tähtajaks 15 kavandit.

Võitnud ideekavandi “R²” preemia suurus on 14 000 eurot. Arhitektuurivõistlusel pälvis teise koha ja 11 000 euro suuruse preemia arhitektuuribüroo 3+1 ideekavand „Rootor“, mille autorid olid Gert Guriev, Karin Harkmaa, Markus Kaasik, Jana Pärn ja Siim Tiisvelt.

Kolmanda koha ja 8000 euro suuruse preemia sai Läti arhitektuuribüroo Sarma & Norde Arhitekti ideekavand „Kool“, mille autorid on Visvaldis Sarma ja Inga Zūdiņa.

Ergutuspreemiad summas 4000 eurot läksid arhitektuuribüroo DAGOpen ideekavandile „Dasein“, mille autorid on Jaan Kuusemets, Erko Luhaaru, Saamuel Rammo, Anna Solts, ja Allar Esko, ja arhitektuuribüroo HG Arhitektuur ideekavandile „Hariduse käik“, mille autorid on Kaspar Stroom, Martin Niglas, Hanna-Loore Õunpuu, Mari Ann Ainsar, Evelyn Fridolin, Jüri Nigulas, Hanna Riin Kink, Andrea Ainjärv ja Tomomi Hayashi. 

Arhitektuurivõistluse žürii esimees oli arhitektuuriajaloolane ja Eesti Kunstiakadeemia rektor Mart Kalm. Žürisse kuulusid Tallinna Reaalkooli direktor Ene Saar, Tallinna linnaplaneerimise ameti juhataja asetäitja Oliver Alver, Tallinna ruumiloome kompetentsikeskuse arhitekt-linnaplaneerija Jaak-Adam Looveer, Tallinna linnavaraameti ehitus- ja hankeosakonna projektijuht Martin Siimer ning arhitektide liidu esindajad Mari Rass ja Tarmo Teedumäe. Lisaks kaasati hindamisele linnavalitsuse ametnikke ja eksperte. 

I koht: arhitektuuribüroo Molumba esitatud kavand “R²”, autorid Karli Luik, Johan Tali, Harri Kaplan ja Ann-Kristiin Entson. 

R2-02.PNG

R2-03.PNG

II koht: arhitektuuribüroo 3+1 ideekavand „Rootor“, autorid Gert Guriev, Karin Harkmaa, Markus Kaasik, Jana Pärn ja Siim Tiisvelt

Rootor-01.PNG

Rootor-02.PNG

Rootor-03.PNG

III koht: arhitektuuribüroo Sarma & Norde Arhitekti ideekavand „Kool“, autorid Visvaldis Sarma ja Inga Zūdiņa

Kool-00.PNG

Kool-01.PNG

Kool-02.PNG

IV-V koht ja ergutuspreemia: arhitektuuribüroo DAGOpen ideekavand „Dasein“, autorid Jaan Kuusemets, Erko Luhaaru, Saamuel Rammo, Anna Solts, ja Allar Esko

dasein.PNG

IV-V koht ja ergutuspreemia: arhitektuuribüroo HG Arhitektuur ideekavand „Hariduse käik“, mille autorid on Kaspar Stroom, Martin Niglas, Hanna-Loore Õunpuu, Mari Ann Ainsar, Evelyn Fridolin, Jüri Nigulas, Hanna Riin Kink, Andrea Ainjärv ja Tomomi Hayashi. 

hariduse-kaik.PNG