Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Regulaarse bussiliikluse alguse sajandijuubelit tähistatakse perepäevaga

Regulaarse bussiliikluse alguse sajandijuubelit tähistatakse perepäevaga

Pühapäeval, 22. mail 2022 kell 12–15 tähistatakse tasuta perepäevaga Vabaduse väljakul 100 aasta täitumist regulaarse bussiliikluse algusest Tallinnas.

Bussiliikluse ajalugu on värvikas ning seda ilmestavad ka perepäevaks Vabaduse väljakule koondatud sõidukid, mis annavad ainulaadse ülevaate bussitranspordi arengust viimase 100 aasta jooksul. Kell 14.30 suunduvad ajaloolised bussid auringile.

Lisaks uunikumbussidele loovad ajastukohast meeleolu ansambel Regatt, Ivan Orav oma lõbusate sketšidega ning avatud on ka lasteala. Keha saab kosutada erinevate retro-maitsetega.

TLT paneb eriliinidel sõitma ka Tartu, Pärnu ja Narva linna bussid, TLT bussirongi ning koolibussi, et näidata tallinlastele, milliste sõidukitega ühistransporditeenust teistes piirkondades pakutakse. Eriliinid sõidavad üle-linnalistel marsruutidel, et transportida huvilisi koguperepäevale ja tagasi linnaosadesse

  • Narva GoBusi linnaliinibuss alustab eriliini sõitudega kell 11.30 Väike-Õismäe parklast, sõites k 12-ks Vabaduse väljakule.
  • Pärnu SEBE linnaliinibuss stardib kell 11.00 Viimsi keskusest ja sõidab Lasnamäe kaudu k 12-ks Vabaduse väljakule.
  • Tartu GoBusi buss väljub Vana-Pääskülast k 11, sõites Nõmme kaudu 11.45-ks Vabaduse väljakule.
  • TLT koolibuss alustab ringsõitu k 11.30 Koplist, et jõuda südapäevaks koguperepäevale.
  • TLT bussirong alustab 11.30 sõitu Lasnamäe Seli peatusest ja jõuab Laagna tee kaudu südapäevaks Vabaduse väljakule.

Kõik bussid jätkavad päeva jooksul ringsõite läbi Tallinna.

Regulaarne bussiliiklus sai Tallinnas alguse 1922. aasta mais, mil arhitekt ja ettevõtja Fromhold Kangro linnavalitsuselt loa viie bussiliini pidamiseks. Esimesed liinid kulgesid kesklinnast Lasnamäe, Seevaldi, Kalamaja, Pirita ja Pirita-Kose suunas. Sajand hiljem sõidutab linlasi 550 bussi 74 erineval liinil.

Täna on Tallinna Linnatranspordi AS (TLT) veeremipargis ligikaudu 550 bussi, mis läbivad aastas enam kui 30 miljonit liinikilomeetrit. Tallinna ühistransporti kasutab aastas üle 100 miljoni sõitja, kelle liiklemisvõimaluse eest kannab hoolt enam kui 1200 bussijuhti.

Ühistranspordi arendamiseks on linn seadnud kõrged eesmärgid ka edaspidiseks. Sellel aastal tuuakse liinile kokku 350 surugaasiga sõitvat bussi. Kolme aasta pärast saavad kõik diiselbussid asendatud valdavalt gaasibussidega ning katsetamisel on elektribussidega opereerimine. Ligikaudu 45,5 protsenti bussidest kasutab juba praegu surugaasi, mis on oluliselt keskkonnasõbralikum kui diiselkütus. Kui liinile jõuavad kõik surugaasil sõitvad bussid, tõuseb nende osakaal 64 protsendini veeremist, diiselbusside osakaal aga langeb lähiaastatel alla 30 protsendi. Aastaks 2035 plaanib linn pakkuda ühistransporditeenust vaid heitmevabade sõidukitega.