Skip to content
Juurdepääsetavus
 °C

Selged hinnad turul kaubeldes

Soojad ilmad toovad aktiivsema sigina-sagina ka turule, kus müügiletid on täis värskeid marju, puu- ja köögivilju. Mida tuleks siis silmas pidada turul kaubeldes ja sealt sisseosteid tehes?

Tarbijal on õigus saada pakutava kauba ja selle hinna kohta vajalikku ja tõest teavet teadliku valiku tegemiseks. Seega on ka turul müüdava kaupa osas üks olulisemaid nõudeid seotud hinna avaldamisega. Kõigil müügiks pakutavatel kaupadel peab müügihind olema avaldatud selgelt ja kergesti märgataval viisil.

Kaalukaubana, lahtiselt müüdavate puu- ja köögiviljade puhul on vajalik avaldada kauba müügihind, milleks on kilogrammi hind. Eelpakendatud ja omavalmistatud toidukaupade puhul peab lisaks müügihinnale avaldama ka ühikuhinna (hind ühe kilogrammi, ühe liitri vms kohta).

Näiteks kaalukaubana müüdava maasika puhul tuleb avaldada ühe kilogrammi hind. Kui aga maasikad on pakendatud 500 grammi kaupa ning seda enam müügihetkel ei kaaluta tuleb avaldada kaks hinda – 500g grammise pakendi müügihind ning lisaks ühe kilogrammi hind.  Maitsetaimede müügil kaalukaubana tuleb kauplejal avaldada kilogrammi hind. Isegi juhul kui tavapäraselt ostetakse maitserohelist (till, petersell, roheline sibul jmt) 100 grammi kaupa, tuleb siiski avaldada ka kilogrammi hind. Hinna avaldamise nõuetest saad lugeda detailsemalt määrusest „Kauba ja teenuse hinna avaldamise nõuded“.

Omavalmistatud hoidiste ja eelpakendatud toidukaupade puhul on oluline teada, et lisaks hinna avaldamise nõuetele kehtivad veel erinõuded kauba märgistuse ja toote kohta antava teabe osas. Toidukaupade õige märgistuse ja teabe avaldamise kohta nõu saamiseks soovitame kauplejatel pöörduda Põllumajandus- ja Toiduameti poole (pta@pta.agri.ee).

Kui omavalmistatud hoidise puhul tekib küsimuse selle koostisosade kohta, siis enne ostu julgesti küsi müüja käest lisainfot. Kui sinu küsimustele selgeid vastuseid ei leita, siis on sul võimalus kaup ostmata jätta. Ostjana ole tähelepanelik ja võrdle hindu, et leiaksid enda jaoks sobivaima!

Täiendava teabe saamiseks saab pöörduda Tallinna Strateegiakeskuse linna ettevõtlusteenistuse tarbijakaitse osakonna poole telefonidel 640 4232 või 640 4398 või e-kirja teel kaubandus@tallinnlv.ee või tarbijakaitse infopunkti Vabaduse väljak 7 I korrusel.