Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Tallinn alustab koostöös politseiga rattavarguste ennetuskampaaniat

Tallinn alustab koostöös politseiga rattavarguste ennetuskampaaniat

Tallinna linn ning politsei- ja piirivalveamet alustavad teavituskampaaniat „Lukusta või kaota“, mille eesmärgiks on jalgrattavarguste ennetamine ning inimeste teadlikkuse tõstmine, et vältida võimalust varguse ohvriks langeda. Sarnast kampaaniat tegi politsei juba paar aastat tagasi, kuid tänavu liitub sellega ka Tallinn.

Abilinnapea Tiit Terik märkis, et Tallinn on viimastel aastatel üheks fookusteemaks võtnud mugava rattaliikluse arendamise, mida näeb muuhulgas ette ka arengustrateegia „Tallinn 2035“. „Lisaks rattateede põhivõrgu ehitamisele oleme algatanud erinevaid toetusi ja meetmeid, et suurendada linlaste rattakasutamise osakaalu igapäevases liikumises. Näiteks oleme oluliselt rohkem rajanud või toetanud rattaparklate ja -hoidlate rajamist nii koolide kui kortermajade juurde. See omakorda sunnib enam tähelepanu pöörama rataste turvalise hoidmise ja hoiustamise temaatikale
, millele üheskoos politseiga soovime tähelepanu juhtida,“ rääkis Terik.

Tallinnas registreeriti 2021. aastal 544 ning 2022. aastal 440 rattavargust. Kuigi rattavarguste hulk on kahe viimase aasta võrdluses 19 protsenti langenud, on siiski oluline tõsta inimeste teadlikkust seoses võimalusega varguse ohvriks langeda.

Põhja prefektuuri Ida-Harju politseijaoskonna uurija Kaido Atspol rääkis, et politsei seisukohalt ongi kõige olulisem inimeste teadlikkuse tõstmine ja ennetustegevus, et rattavargusi ära hoida. „Rattaomanikud saavad väga palju ise ära teha, et mitte varguse ohvriks langeda – vargale ei tohi jätta võimalust varguseks. Ratast lukustamata ilma järelevalveta jätta ei tohi ning kindlasti tuleb kasutada turvalist lukku. Hoiuruum, kus ratast hoitakse, ei tohi olla kõrvalistele isikutele kergesti ligipääsetav ning ka seal peab ratas olema lukku pandud,“ selgitas Atspol.

„Varguste uurimine on küll politsei pärusmaa, kuid ennetustegevusse saavad kõik oma panuse anda. Munitsipaalpolitseis alustas tööd ennetusspetsialist, kellele paneme suuri lootusi, et jõuda koolinoorteni, sest koolid on need kohad, kus politsei andmetel rattavargusi rohkem esineb. Koolides toimuvatel teavitusüritustel räägime ühe teemana rataste lukustamisest. Samuti kaasab mupo ennetustegevusse rattapoode ning korteriühistuid,“ lisas abilinnapea.

Ennetuskampaania käigus tuletame meelde, et äsja toimunud varguse korral tuleks kindlasti politseid teavitada hädaabinumbril 112, lähimas politseijaoskonnas või kodulehel www.politsei.ee. Samuti tuleb politseid informeerida, kui varguse ohvriks langenul on kodu- või jalgrattakindlustus või kui märkate varastatud jalgratta müümist.

Ennetustegevusena tasub rattaomanikel alles hoida kõik ostudokumendid, teha rattast fotod ja lisada eritunnused või kirjutada raamile number. Oluline on soetada turvaline rattalukk ning ratas alati lukustada. Seda tasub teha ka turvalisena näivates kohtades, näiteks keldris või garaažis. Politseile teatatakse ka olukordadest, kus ohver alles kevadel avastab, et keldrist on ratas kadunud.

„Lukusta või kaota“ kampaaniaga seotud info ning koolinoortele rattaostu toetuse projekti „Rattaga kooli“ info on leitav kodulehel www.tallinn.ee/linnaratas.