Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Tallinn alustab uue ülelinnalise üldplaneeringu ettevalmistamist

Tallinn alustab uue ülelinnalise üldplaneeringu ettevalmistamist

Tallinna linnavalitsus esitas tänasel istungil linnavolikogule eelnõu üldplaneeringute ülevaatamise aruande kinnitamiseks. Ülevaatus näitab, et kehtivad üld- ja teemaplaneeringud vastavad planeerimisseaduses toodud üldistele eesmärkidele, kuid suurem osa neist ei toeta piisavalt arengustrateegia „Tallinn 2035“ eesmärkide elluviimist. Linn kavandab seetõttu uue ülelinnalise üldplaneeringu „Tallinn 2035+“ koostamist.

Linnaplaneerimise abilinnapea Madle Lippus rõhutas, et ülevaatamise aruande peamine fookus oli leida vastus küsimusele, kuidas jõuda üldplaneeringute ajakohastamiseni selliselt, et see vastaks elanike ootustele ja valdkondlikele vajadustele võimalikult kiiresti. „Aruandes tehakse ettepanek koostada järgmisena ülelinnaline üldplaneering „Tallinn 2035+“, mis võimaldab viia arengustrateegia ja üldplaneeringud samasse ajalisse sammu. Eesmärk on, et Tallinna linn saaks kaasaegse ja ülelinnalise tervikvaate ruumilisele arengule, mis võimaldab kiiremini jõuda ehitusõiguse väljastamiseni ning samas sõnastab selgelt ka ootused kavandatava ruumi kvaliteedile.”

Korraline üldplaneeringute ülevaatus hõlmas perioodi 2019–2024 ning selle eesmärk oli hinnata kehtivate planeeringute ajakohasust ning vastavust linna strateegiadokumentidele, sealhulgas arengustrateegiale „Tallinn 2035“. Kuna kõik kehtivad Tallinna üld- ja teemaplaneeringud on algatatud, vastu võetud või kehtestatud enne arengustrateegia kinnitamisest 2020. aastal, vajab nende sisu olulisel määral ajakohastamist.

Ülevaatus tõi esile sisulised puudujäägid mitmes valdkonnas – sealhulgas sini-rohevõrgustiku, avaliku ruumi, sotsiaalse taristu ja tehnovõrkude käsitluses nii linna kui linnaosade tasandil. Tähelepanu vajavad eeskätt Lasnamäe ja Haabersti linnaosad, kus on ilmnenud elukeskkonna kvaliteedi ja teenuste kättesaadavuse puudujäägid. Samuti on oluline hoida fookuses kesklinna ja vanalinna, mis on Tallinna kui pealinna visiitkaardid.

Analüüs toob välja, et üldplaneeringute koostamise protsess vajab tõhustamist ning metoodikat tuleks ajakohastada. Viimase kaheksa aasta jooksul kehtestatud üldplaneeringud (nt Kristiine, Haabersti, Nõmme ja Lasnamäe tööstusalade planeeringud) on sisult ajakohasemad ning paremini kooskõlas linna arengu eesmärkidega kui varasemalt kehtestatud üldplaneeringud.

Edasiste sammudena hakkab Tallinna linnaplaneerimise amet ette valmistama uue ülelinnalise üldplaneeringu „Tallinn 2035+“ koostamist, mis looks strateegilise tervikpildi pealinna ruumilisest arengust. Uue planeeringu koostamine aitab ühtlustada planeerimistavade kvaliteeti eri linnaosades, suurendada ruumilise planeerimise selgust ja efektiivsust ning tagada, et linna arendamisel lähtutakse terviklikust visioonist. Samuti pannakse paika planeeringute ajakohastamise teekaart, tööjaotus ja prioriteetsed teemavaldkonnad.

Ülevaatuse tulemused esitatakse pärast volikogu poolt kinnitamist maa- ja ruumiametile ning avalikustatakse ka linnakodanikele.