Tallinn avab viies üleminekukoolis klassid eesti keelt emakeele tasemel kõnelevatele lastele
Tallinna linn avab 2025/2026. õppeaastal viies eestikeelsele õppele üleminevates koolis klassid, kus õpe toimub eesti keelt emakeele tasemel kõnelevatele lastele. Eestikeelsetesse klassidesse toimub ülelinnaline vastuvõtt, mis tähendab, et lapsi nendesse klassidesse automaatselt ei suunata. Otsuse lapse sellesse klassi õppima viimise kohta teevad vanemad.
Abilinnapea Aleksei Jašini sõnul Tallinna linn teeb sammu eestikeelsele õppele ülemineku protsessis, arendades edasi ühtset, kaasaegset ja kaasavat haridussüsteemi. Haridusreformi õnnestumine sõltub kõigi osapoolte koostööst ning ühiskonna valmisolekust ja suhtumisest. Tallinn on selleks valmis ning need viis üleminekukooli suudavad pakkuda kõrgetasemelist haridust eesti keelt emakeele tasemel rääkivatele lastele,“ rõhutas Jašin. „See on märgiline verstapost ühtse eestikeelse kooli idee elluviimisel – kooli, mis loob kõigile lastele võrdsed võimalused arenguks ja valmistab neid ette edukaks tulevikuks. Oleme palunud koolijuhtidel planeerida täiendavalt ka seda, kuidas koolikeskkond toetaks väärtuste ja kultuuriruumi poolest eesti emakeelega lapsi. Kavandatud muutuse õnnestumiseks ei piisa pelgalt ühest klassiruumist. Koolikeskkond laiemalt mängib olulist rolli koolivaliku protsessis“, nentis abilinnapea.Ülelinnalise vastuvõtuga esimesed klassid avatakse Tallinna Mahtra Põhikoolis (põhineb Montessori pedagoogikal), Läänemere gümnaasiumis, Mustamäe Humanitaargümnaasiumis, Tõnismäe Reaalkoolis ning Tähesaju Gümnaasiumis (kuni 1. septembrini 2025 Lasnamäe Vene Gümnaasium).
Ülelinnaline vastuvõtt tagab, et nende koolide esimestesse klassidesse saavad kandideerida ka lapsed, kelle jaoks need ei ole elukohajärgsed koolid. Sellega luuakse peredele võimalus valida eestikeelne õpikeskkond sõltumata nende elukohast.