Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Tallinn ja Tartu allkirjastasid koos UNESCO loovlinnade Braga manifesti

Tallinn ja Tartu allkirjastasid koos UNESCO loovlinnade Braga manifesti

1.–5. juulini toimub Portugalis, Bragas, UNESCO loovlinnade võrgustiku kõrgetasemeline konverents, mis keskendub loovuse tähtsusele linnade säästvas arengus. Konverentsil allkirjastati UNESCO loovlinnade manifest, mis rõhutab kultuuri keskset rolli linnade jätkusuutlikkus arengus.

Aastal 2004 loodud UNESCO loovlinnade võrgustikku kuulub praeguseks 350 linna enam kui 100 riigist üle maailma. Neid ühendab arusaamine kultuurivaldkonna olulisusest kohalike kogukondade ja linnade identiteedis, arengus ja innovatsioonis ning soov teha tihedamat rahvusvahelist koostööd. Tallinn kannab 2022. aastast UNESCO muusikalinna tiitlit.

Tallinna poolt allkirjastas manifesti abilinnapea Kaarel Oja, kelle sõnul on UNESCO loovlinnade võrgustik kujunemas üheks olulisimaks ülemaailmseks kultuurivaldkonna suunanäitajaks. „Viimastel aastatel oleme näinud hüppelist sooviavalduste kasvu võrgustikuga liituda ning see on seadnud lävendi väga kõrgeks ja liikmetelt oodatakse aina enam,“ rääkis Oja. „Braga manifestiga kordavad UNESCO loovlinnad üle ühise veendumuse, et meie jaoks pole kultuur üks valdkondadest teiste hulgas, vaid näeme loovust ning elujõulist kultuurimaastikku kui peamist majandust elavdavat jõudu ja lahendust mitmekesisuse, innovatsiooni ja sotsiaalse võrdsuse saavutamiseks.“

Bragas allkirjastatud manifest rõhutab kultuuri ja loovuse tähtsust ja võimalusi, et viia ellu vajalikke muutusi linnade ees seisvate probleemide strateegiliseks lahendamiseks. Loovlinnad kutsuvad üles tunnustama kultuuri kui iseseisvat eesmärki 2030. aasta järgses säästva arengu raamistikus.

Manifestis tuuakse esile kohalike omavalitsuste rolli kaasava kultuuri ja elukestva kunstihariduse edendamisel. Tunnustatakse kultuuri kui majandust edendavat jõudu ning lubatakse toetada algatusi, mis tagavad kultuuri- ja loomemajanduse kestlikkuse. Nõutakse kultuuriliste õiguste üldist tunnustamist ja kaitset, et kõigil oleks võimalik vabalt kultuurielus osaleda. Toetatakse digitehnoloogiate arengut ja digitaalse innovatsiooni kultuurisektoris. Fookuses on ka säästva linnaturismi arendamine, materiaalse ja vaimse kultuuripärandit kaitse kliimamuutuste tingimustes ning mitmed teised olulised aspektid.

Eesti linnadest allkirjastas manifesti ka UNESCO kirjanduslinn Tartu, mida esindab Bragas abilinnapea Elo Kiivet.

 Täiendav info: