Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Tallinn kavandab puitkonstruktsiooniga ringmajanduskeskust Lasnamäele

Tallinn kavandab puitkonstruktsiooniga ringmajanduskeskust Lasnamäele

Käesoleva aasta novembrikuus alustas linn esimese ringmajanduskeskuse ehitust Kristiine linnaosas, järgmist kavandatakse Lasnamäe linnaosas asuvale kinnistule aadressiga Punane 68a.

Tallinna abilinnapea Joosep Vimma sõnul saab Punasele tänavale rajatavast ringmajast etalon kõigile järgmistele. "Kujundame ümber tänaseid jäätmejaamasid, kuid selgelt on vajadus tuua need teenused inimestele lähemale. Seepärast oleme asunud rajama ka uusi ringmajanduskeskuseid. Lasnamäele rajatav ringmaja on esimene päris uue põlvkonna ringmajanduskeskus, milleks oleme saanud eeskuju põhjamaadest ja kus rakendame ka ehitusel ringmajanduse põhimõtteid. See tähendab, et kasutame võimalikult palju puitkonstruktsioone ning taaskasutatud materjale," märkis Vimm.

Ringmajanduskeskus tähendab, et lisaks jäätmete vastuvõtmisele on samal kinnistul parandustöökojad, õppeklassid ja taaskasutusruumid, kus elanikud saavad meistrite juhendamisel ise oma vanu asju remontida või ümber teha, kasutades jäätmejaama toodud materjale.

Lasnamäe ringmajanduskeskuse rajamisel lähtutakse keskkonnasäästlikest lahendustest. Hoone ehitamisel kasutatakse võimalikult palju taaskasutusmaterjale, hoone fassaadil on kavas kasutada taaskasutuspuitu, siseviimistluses taaskasutatud telliseid, ringmaja osale planeeritakse rohekatus ning sadevesi suunatakse kinnistul korrastatavasse tiiki. Lisaks kavandatakse jäätmejaama hoone osale päikesepaneelid.

2024. aastal valmib esimene ringmajanduskeskus Kristiine linnaosas asuvale kinnistule aadressiga Mustjõe tn 40 ehk Lilleküla ringmajanduskeskus. Lisaks planeeritakse ringmajanduskeskust ka Haaberstisse, asukoht on veel kinnitamata. Haabersti ringmajanduskeskuse projekteerimisele eelneb arhitektuurikonkurss. Lasnamäe ringmajanduskeskuse valmimine on kavandatud 2025. aastasse.

Tallinna jäätmekava 2022-2026 seab üheks eesmärgiks kujundada olemasolevad jäätmejaamad ümber ringmajanduskeskusteks ja nendesse linnaosadesse, kus jäätmejaama veel ei ole, rajada ringmajanduskeskused, st jäätmejaam koos ringmajaga, kus on korduskasutusruumid, parandustöökojad ja õppeklassid.