Tallinn korraldab rändetaustaga elanikele konverents-messi
8.-9. oktoobril toimub esimene Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuameti korraldatud konverents-mess „Lõimumisaken 2024“, mis on loodud spetsiaalselt rändetaustaga Tallinna elanikele.
Abilinnapea Karl Sander Kase sõnul hõlmab uue riigiga kohanemine kõiki elutahke: „Tallinnal ja riigil tervikuna on selge huvi, et siia saabunud inimesed kohaneksid meie kultuuri- ja väärtusruumiga. Selles on keskne roll keeleoskusel ja ligipääsul tööturule ning erinevatele pakutavatele teenustele. Võimalike probleemide ennetamine on alati mõistlik ning konverentsi käigus kuulame ja jagame parimaid praktikaid, mis toetavad lõimumist.“
„Lõimumisaken 2024“ toob kokku rände ja lõimumise valdkonna asjatundjad, rahvusvähemuste esindajad ja huvigrupid, kellel on välismaa taust (sealhulgas ka Eestisse tagasipöördujad). Koos luuakse avatud ja toetav suhtluskeskkond, kus osalejad saavad praktilisi juhiseid erinevates igapäevaelu valdkondades. Eesmärk on suurendada usaldust ning pakkuda teavet ja tuge Eesti ühiskonda lõimumiseks.
Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuameti lõimumisjuht Mihhail Jakovlev toob välja, et kõige olulisem periood uues riigis on just esimesed kaks aastat: „Konverents-messi "Lõimumisaken 2024" pealkiri peegeldab teadusuuringute tulemusi, mis näitavad, et sisserändajatel on ligikaudu kaks aastat, enne kui nad hakkavad oma kogukonda kapselduma ja lõimumishuvi väheneb. Nende esimese 24 kuu jooksul ollakse avatumad uutele võimalustele ja suhetele, mis soodustavad kohanemist ja lõimumist. Sellist perioodi nimetatakse lõimumisaknaks. Seega on sõna „lõimumisaken“ mitte ainult sümboolne, vaid ka praktiline viide kriitilisele ajavahemikule, mil on võimalik saavutada tõhusat lõimumise määra. „Lõimumisaken 2024“ pakubki just sellist platvormi, kus rändetaustaga inimesed ja valdkonna eksperdid saavad kohtuda, jagada kogemusi ning lõimumist toetavaid võimalusi.“
Kahepäevane üritus loob põhjaliku ülevaate mitmest Eesti eluvaldkonnast, keskendudes uussisserändajate kohanemist ja lõimumist toetavatele teemadele. Osalejatel on võimalik kuulata ettekandeid ning käia erinevates töötubades. Tulemas on Tallinna töötuba, kus ootavad Haridusameti, noortekeskuste ja huvikoolide esindajad, kelle käest saab uurida näiteks lasteaedade, koolide ja huviringide kohta. Töötukassa töötoas on spetsialistid, kes tutvustavad tööotsingu ja karjääriarengu erinevaid võimalusi. Koostöös Integratsiooni Sihtasutuse ja Tartu Rahvaülikooliga läbiviidavas eesti keele töötoas saab teada, milliseid huvitavaid viise kasutatakse eesti keele õpetamisel. Julgeoleku toas räägivad ennetustööst ja muudest praktilistest julgeoleku küsimustest Päästeamet ja Politsei- ja Piirivalveamet.
Konverentsil teevad ettekandeid Sotsiaalkindlustusamet, Eesti Inimõiguste Keskuse, Maksu- ja Tolliamet, Rahandusministeeriumi, Tööinspektsiooni eksperdid ja Uus Maa KVB maaklerid. Lisaks, on üritusel esindatud ka rändevaldkonna rahvusvahelised eksperdid ÜRO Pagulasameti (UNHCR) ja Rahvusvaheline Migratsiooniorganisatsiooni (IOM) esindajate näol.
„Lõimumisaken 2024“ saab rahastust ESF+ toetava tegevuse „Kohalike omavalitsuste toetamine lõimumise, sealhulgas kohanemise teenuste pakkumisel“ vahenditest. Üritus toimub eesti, inglise ja vene keeles, et võimalikult palju rändetaustaga elanikke osaleda saaks.
"Lõimumisaken 2024"