Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Tallinn piloteerib loomaaias nägemispuudega inimeste ligipääsetavus-rakendust NaviLens

Tallinn piloteerib loomaaias nägemispuudega inimeste ligipääsetavus-rakendust NaviLens

Tallinna Loomaaia territooriumil testitakse augustis nägemispuudega inimestele suunatud ligipääsetavust parandavat mobiilirakendust NaviLens. Äpp võimaldab saada mobiilikaamerate loetavate innovaatiliste koodide abil olulisi teekonnajuhiseid ja teavet atraktsioonide kohta. Projekti algatajaks on Tallinna Strateegiakeskuse turismiosakond ja see on osa pikemaajalisest arendustööst linna viidasüsteemi uuendamiseks.

Tallinna abilinnapea Margot Roose sõnul soovib Tallinna linn olla ligipääsetav igale linnakodanikule ja külalisele. „Erivajadustega inimeste jaoks on teekond linnas võimalik muuta sujuvaks ja nende individuaalsete vajadustega arvestavaks. Linnas on palju näiteid kaasava keskkonna loomisel taristus ja ühistranspordis. Lisaks füüsilise juurdepääsu parandamisele hõlmavad need ka teabe pakkumist näiteks punktkirjas, suures trükis või audiogiidi abil. Tallinna Loomaaias augustis alguse saanud NaviLensi rakenduse testimine suurendab erivajadustega inimeste juurdepääsetavuse võimalusi,“ märkis Roose ja lisas, et ligipääsetavusega seotud lahenduste testimine on väga oluline, sest nii on pealinna avastamine ja nautimine kättesaadav võimalikult paljudele.

NaviLens on loodud toetama nägemispuudega inimesi, kes ei saa traditsioonilisi visuaalseid viitasid ja infotahvleid kasutada. Pilootprojekti käigus lisatakse loomaaia avalikku ruumi ja hoonetesse spetsiaalsed NaviLensi koodid, mida kasutajad saavad rakenduse abil mobiiltelefoniga skaneerida. Iga koodi taga peitub spetsiifiline teave, näiteks liikumisjuhised või turismiinfo, mille telefon valitud keeles häälega ette kannab.

Koostööprojekti toetab oskusteabega ligipääsetavate lahenduste maaletooja Ligipääsuke. Ettevõtte ligipääsetavuse spetsialisti Jakob Rosina sõnul on tegemist mujal edukaks osutunud praktika ülevõtmisega ja Tallinnale sobilikuks mugandamisega. „NaviLensi lahenduse eeliseks on selle paindlikkus. Telefoniäpist saab abi nägemispuudega inimene, keda rakendus juhendab teekonnal liikumisel, samas on kättesaadav ka turismiinfo. Samuti võimaldaks rakendus kuvada sisu ka näiteks viipekeeles või lihtsas keeles, mis on sobilik lastele või intellektipuudega külastajale,“ ütles Rosin.

„Tallinna Loomaaial on hea meel projektis osaleda, sest ligipääsetavus on ka meie südameasi – infotahvlitelt leiab juba praegu eestikeelses punktkirjas tekstid ja paljudes rajatistes on juhtteed. Projekti tarbeks kaardistasime partneritega testimisala, koostasime NaviLensi keskkonda sisestamiseks vajaliku tekstimaterjali ning paigaldasime loomaaia Õismäe poolsest väravast kuni Vihmametsa ekspositsioonini ja Vihmametsa kokku 15 koodi,“ kirjeldab Tallinna loomaaia  direktor Kaupo Heinma.

Loomaaeda üles seatud rada saavad testida kõik huvilised, kes laevad oma telefonidesse NaviLensi äpi (Google Play/App Store) ja seadistavad korrektselt oma mobiili keelevalikud. Täpsema info leiab Visit Tallinna veebilehelt. Samuti leiab sealt lisainfot teiste ligipääsetavuse teemade kohta. Projekti ametlik sisend tuleb vabatahtlike nägemispuudega kasutajate grupilt, kes annavad oma tagasiside septembri alguses.

Tallinn ei ole esimene linn, kus NaviLensi teenust kasutatakse. Barcelona ja New Yorgi metroos on seda rakendatud edukalt peatustes, Los Angeleses on koodid kasutusel avalikus ruumis, Londonis Tottenham Hotspuri jalgpallistaadionil aitavad koodid pakkuda nägemispuudega inimestele võimalikult interaktiivset spordikogemust. Erivajadustega kasutajatelt saadud tagasiside on välisriikides olnud positiivne.

Tallinna pilootprojekti eesmärk on koguda kommentaare, täiustada teenust ja kaaluda selle kasutuselevõttu lähiaastatel realiseeruva Tallinna viidasüsteemi uuenduse raames.


Lisainfo: Turismiosakonna turismiarenduse projektijuht Hele Lõhmus [email protected])

Fotod: Maret Põldveer