Tallinn soovib viia linna spordiasutused ühtse juhtimise alla
Tallinna linnavalitsus teeb linnavolikogule ettepaneku ühendada alates uuest aastast seitse linna spordikeskust üheks asutuseks. Kokku enam kui 20 spordihoonet haldavad keskused ühendatakse Tallinna Spordihalli baasil, mis nimetatakse ümber Tallinna Spordikeskuseks. Konsolideerimise eesmärk on muuta linna sporditaristu juhtimine ja majandamine selgemaks ja läbipaistvamaks ning olla parem teenusepakkuja spordikeskuste klientidele ja partneritele.
Tallinna sporditaristusse kuuluvad mitmed spordikeskused, staadionid ja ujulad, mis pakuvad laias valikus sportimisvõimalusi. Kõigi spordiasutuste tegevuse eesmärgid on suures plaanis samad: luua tingimused ja võimalused tervise-, harrastus- ja võistlusspordiga tegelemiseks ning anda taristut kasutusse spordi- ja kultuuriürituste tarbeks.
„Ühelt poolt otsime muudatusega loomulikult seda, et üheskoos oleks linna sporditaristu efektiivsemalt majandatud, kuid sellest olulisemgi on meie igapäevaste klientide mugavus. Võtame näiteks spordiklubid, kes kasutavad reeglina erinevaid spordibaase. Kui täna on pigem kogu logistika erinevate linna asutuste vahel nende endi töö, siis ühe asutuse puhul saame pakkuda enamaid võimalusi ja palju paindlikumalt. Või võtame inimesed, kes käivad regulaarselt ujumas. Täna pakume me näiteks kümne korra pileteid mõnda Tallinna ujulasse, aga võiksime pakkuda kümne korra piletit Tallinna ujulatesse: üks päev Sõles, järgmine kord Inglise kolledži ujulas ja siis hoopis Nõmmel. Ma loodan, et jõuame selliste lihtsate, aga samas märgatavate muutusteni juba järgmise aasta esimeses pooles,“ selgitas suure reformi eesmärke Tallinna abilinnapea Kaarel Oja.
Ühtse juhtimise all on võimalik arendada teenuseid eri keskustes samadel standarditel ja parandada seeläbi kõigi tallinlaste sportimisvõimaluste kättesaadavust. Liitmine lihtsustab ka spetsialistide omavahelist koostööd ja töökorraldust üksuste vahel. Samuti saab ühtse spordirajatisi haldava asutuse puhul luua selgema tulevikuperspektiivi linnale kuuluvast sporditaristust ja selle arendamisest. Tallinna Spordikeskus oma tervikliku taristu, teenuste ja ühtse juhtimisega on kindlasti oluline partner ka Eesti Olümpiakomitee ja SA Liikumisharrastuse kompetentsikeskusele, samuti spordivaldkonna alaliitudele ja klubidele. Sporditaristu arendamise seisukohalt on väga oluline, et asutuste liitumine annab võimaluse paremini planeerida nii lühi- kui ka pikaajalisi investeeringuid.
Tallinna Kultuuri- ja Spordiameti hallatava Tallinna Spordihalliga liidetakse asutused Kadrioru Staadion, Kristiine Sport, Nõmme Spordikeskus, Pirita Spordikeskus, Tondiraba Spordikeskus ning Lasnamäe Spordikompleks. Liidetavate asutuste viimane tegevuspäev on 31. detsember 2024.
Uus asutus Tallinna Spordikeskus alustab tegevust 1. jaanuaril 2025. Pärast otsuse vastuvõtmist linnavolikogu poolt koostatakse Tallinna Spordikeskuste põhimäärus. 1. jaanuaril 2025 asub Tallinna Spordikeskuseid juhtima avaliku konkursiga leitud direktor või Tallinna Kultuuri- ja Spordiameti juhataja määratud direktori kohusetäitja.
Otsuse eelnõu ja seletuskirja leiab infosüsteemist TEELE (link)
Lisateave
Tallinna Spordikeskuse alla liidetakse kuus Tallinna Kultuuri- ja Spordiameti ja üks Lasnamäe linnaosavalitsuse hallatav spordiasutus:
- Tallinna Spordihall haldab kuut spordibaasi: Inglise kolledži spordihoone, Kalevi spordihall, Lasnamäe kergejõustikuhall, Nõmme ujula, Õismäe ujula ja Tallinna kergejõustikuhall. Tegeleda saab neis mitmete spordialadega, alates kaljuronimisest ja kergejõustikust ning lõpetades pallitreeningute ja ujumisega.
- Kristiine Sport, mille alla kuuluvad Sõle spordikeskus, Kristiine spordihall, Õismäe sportmängude hall, Kadaka spordihall ja Harku sõudebaas. Keskustes saab harrastada erinevaid pallimänge, vehklemist, ronimist ja sõudmist.
- Nõmme Spordikeskus, mis oma kahe filiaaliga pakub nii suvel kui ka talvel mitmeid sportimisvõimalusi – suusatamine, jalgrattasõit, ujumine ja pallimängud, samuti ekstreemsemaid talispordialasid Vana-Mustamäe suusahüppebaasis.
- Pirita Spordikeskus, millel on kaheksa filiaali: Pirita velodroom, Pirita tervisespordimaja, Kristiine spordimaja, Paul Kerese malemaja, Lasnamäe sportmängude maja, Kopli spordihoone, Põhja spordihoone ja Lasnamäe sulgpallihall. Seal pakutakse spordialasid nagu jalgrattasõit, jalgpall, tennis ja male, lisaks tervisespordivõimalused valgustatud radadel.
- Asutus Kadrioru Staadion haldab Eesti esindusstaadioni, kus toimuvad rahvusvahelised ja üleriigilised võistlused, peamiselt jalgpalli- ja kergejõustikutreeningud. Kadrioru staadionil on Rahvusvahelise Kergejõustikuliidu II klassi sertifikaat.
- Tondiraba Spordikeskus keskendub iluuisutamisele, jäähokile ja curling'ule.
- Lasnamäe Spordikompleks pakub erinevaid pallimänge ja maadluse võimalusi ning Pae gümnaasiumi õpilased kasutavad kõrval asuvat staadionit.
Praegu on seitsmes spordikeskuses kokku ligi 250 ametikohta. Kõik liidetavate asutuste investeeringud jätkuvad linna eelarvestrateegia ja arengustrateegia „Tallinn 2035“ alusel.
14. aprillil 2024. aastal sõlmitud Tallinna koalitsioonilepingus on ühe eesmärgina lepitud kokku linna hallatavate asutuste funktsioonipõhises liitmises, kui sellega paraneb juhtimiskvaliteet ja saab vähendada igapäevaseid kulusid. Tallinna Kultuuri- ja Spordiamet analüüsis spordivaldkonna asutuste ühendamise võimalusi ja leidis, et planeeritav tegevus on eesmärgiga kooskõlas. Sama soovituse on andnud ka linna sisekontrolöri teenistuse läbiviidud auditis sporditegevuse korralduse kohta.