Tallinn toetab ühtekuuluvuskontserdi „Elukoor“ korraldamist 14 000 euroga
Tallinna linnavalitsuse reservfondist eraldatakse 14 000 eurot mittetulundusühingule Ankoor, et toetada ühtekuuluvuskontserdi „Elukoor“ korraldamist rahvusvahelisel puuetega inimeste päeval 3. detsembril.
Ühtekuuluvuskontserdi traditsioon kutsuti kolm aastat tagasi ellu selleks, et juhtida tähelepanu kultuurisündmuste ligipääsetavusele ja laiemalt kõikide inimeste võimalusele ühiskonnaelust osa saada. Ligipääsetav koorikontsert toimub igal aastal rahvusvahelisel puuetega inimeste päeval, mida tähistatakse ÜRO algatusel alates 1992. aastast.
Tallinna kultuurivaldkonna abilinnapea Kaarel Oja sõnul on kultuurisündmuste ligipääsetavus viimastel aastatel aina suuremat tähelepanu saanud ning olukord liigub paremuse suunas. „Sageli aga jääb olemasolevate sündmuste kohandamisest väheks ning eesmärgi saavutamiseks tuleks erinevate erivajadustega arvestada juba sündmust looma või korraldama asudes. Just selles põhjalikkuses on „Elukoor“ eeskujuks meile kõigile,“ ütles Oja.
„Tegemist on palju enamat kui lihtsalt kontserdiga. Meil on igapäevaste sammude ja tegevustega võimalik tagada kõigile tallinlastele võimalus olla kaasatud. Kõik algab märkamisest ja teadvustamisest ning ühtekuuluvuskontsert aitab seda saavutada,“ lisas Tallinna sotsiaalvaldkonna abilinnapea Karl Sander Kase.
„Soovime, et ühtekuuluvuskontserdist saaksid innustust võimalikult paljud inimesed, organisatsioonid ja rühmitused, kelle võimuses on muuta keskkonda ja sündmusi ligipääsetavamaks. Tahame, et puuetega inimesi ei nähtaks pelgalt abivajajatena, vaid võrdsetena teiste seas. Nõnda loome samm sammu haaval kaasavama ühiskonna,“ ütles ühtekuuluvuskontserdi idee autor ja algataja dirigent Edmar Tuul.
Sellel aastal toimub kontsert 3. detsembril kultuurikeskuses Kaja ja kannab pealkirja „Elukoor”, mis tuleneb Mari Kalkuni samanimelisest laulust. „Elu on laul, mida laulame koos…,“ ütlevad laulusõnad, mis on ühtlasi ka kontserdi juhtmõtteks.
Lavale astuvad Mari Kalkun, Haldi Välimäe, Kammerkoor Encore, Karin Tuul (dirigent), Markus Lattikas (klaver) ja Paul Daniel (kitarr). Vahetekstide autorid on Anne-Mai Tevahi ja Lauri Räpp. Kunstiline juht on Edmar Tuul ja tänavune projektijuht Silvia Käsk. Kontsert on tasuta.
Kontserdil on tagatud punktkirjas kavad, viipekeele tõlge, kirjutustõlge, kirjeldustõlge ja lihtsa keele tõlge, samuti ligipääsetavus ratastooli või mõnda muud liikumise abivahendit kasutavatele inimestele ja allergiavabad lillekaunistused. Lisaks tehakse ülevaade ruumis kasutatavate materjalide kohta.
Kontserdi peakorraldaja on mittetulundusühing Ankoor, kaasa aitavad ka Mustamäe linnaosa valitsus, Eesti Puuetega Inimeste Koda ja ligipääsetavuse eksperdid. Lisaks Tallinna linnale toetavad üritust Sihtasutus Eesti Puuetega Inimeste Fond, Swedbank ning annetusliini kaudu ka kontserdi publik. Koostöös Tallinna Tervishoiu Kõrgkooliga on planeeritud kontserdipaigas tutvustada spetsiaalseid vahendeid, mille kaudu on külastajatel enne ja pärast kontserti võimalik isiklikult kogeda erinevaid puuete liike, et avardada mõistmist ja teadmisi.
Eelmise aasta ühtekuuluvuskontserti „Mina olen olemas“ saab järele vaadata Jupiterist. Eesti Kooriühing tunnustas ühtekuuluvuskontserti 2023. aastal tiitliga Aasta Tegu ning ka Eesti Tudengiauhindade Galal TUNNE tunnustati seda aasta teona. Fotod: Jane Vogt