Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Tallinn tõstab alates uuest aastast mitme sotsiaaltoetuse määra

Tallinn tõstab alates uuest aastast mitme sotsiaaltoetuse määra

Tallinna Linnavalitsus võttis 18. detsembri istungil vastu otsuse tõsta alates 1. jaanuarist 2024 mitme sotsiaaltoetuse määra. Arvestades elukalliduse kasvuga tõstab linn sissetulekupiiri 360 eurole ning õppeaasta alguse toetus alatest teisest klassist 100 eurole, suurenevad ka puudega lapse toetus ja pensionilisa.

Sissetulekust sõltuvat toetust inimese või pere toimetuleku tagamiseks võib taotleda tervise säilitamiseks, taastamiseks ja abivahendite soetamiseks, õnnetusjuhtumite ja muude erakorraliste juhtumite puhul või lapse huvi- ja sporditegevuse toetamiseks. Sissetulekupiir on summa, mis peab jääma inimesele elamiseks pärast eluasemekulude ja muude põhjendatud kulude tasumist. Sissetulekupiir sissetulekust sõltuva toetuse taotlemisel on sellel aastal 300 eurot, alates 1. jaanuarist 2024 tõuseb see 360 eurole inimese kohta.

Abilinnapea Betina Beškina sõnul soovib linn sissetulekupiiri tõstmisega tagada, et vähekindlustatud inimestel oleks vajadusel võimalik abi saada ja nende elustandard ei langeks. „Selleks, et hätta sattunud inimestel oleks võimalik toetust taotleda ja saada, otsustasime tõsta alates 1. jaanuarist sissetulekupiiri 360 euroni,“ selgitas Beškina. „Toetust saab määrata täiskasvanule kuni 250 eurot ja lapsele 350 eurot aastas juhul, kui inimesel on õigus toetusele. Sissetulekupiiri tõstmine võimaldab toetust saada rohkematel abivajajatel.“

Kuna kooliaasta algus toob kaasa tuntava lisakoormuse pere eelarvele, saavad kuni 19aastased õppurid linnalt õppeaasta alguse toetust. Käesoleval õppeaastal on toetus välja makstud ligikaudu 47 000 õppurile kokku 4,6 miljoni euro ulatuses, sealhulgas enam kui 4300 esimese klassi õpilasele kokku 1,4 miljonit eurot ning 42 700 teise ja vanema klassi õpilasele kokku 3,2 miljonit eurot.

„Esimese klassi laste ranitsatoetus on ka tuleval aastal 320 eurot, kuid alates teisest klassist tõuseb toetus seniselt 75 eurolt 100 eurole ning seda makstakse kõigile põhi-, kesk- või kutseharidust omandavatele õpilastele. Usun, et see on peredele oluliseks abiks, eriti neile, kus koolis käib mitu last,“ ütles Betina Beškina.

Järgmisel aastal tõuseb ka puudega lapse toetus, mida makstakse kord aastas lapse sünnikuul, tuleval aastal kasvab see seniselt 125 eurolt 150 eurole.

Pensionäridele maksab Tallinna linn hinnatõusu kompenseerimiseks kord aastas pensionilisa, mille määr tõuseb alates 1. jaanuarist 175 eurolt 200 eurole. Toetust hakatakse maksma pensionile jäämisele järgneval kalendriaastal, see makstakse välja saaja sünnikuule eelneval kuul. Pensionilisa võivad taotleda ja seda makstakse ka töövõimetus- või rahvapensioni saajale või täisealisele toitjakaotuspensioni saajale või vähemalt 17-aastasele, kellel on töövõimetoetuse seaduse alusel tuvastatud osaline või puuduv töövõime.

2024. aasta linnaeelarvesse on õppeaasta alguse toetuseks planeeritud 5,8 miljonit eurot, mis on 1,2 miljoni euro võrra enam kui sellel aastal. Puudega lapse toetuseks on planeeritud 285 000 eurot (kasv 20 protsenti). Pensionilisa toetuse maksmiseks on kavandatud 18,3 miljonit eurot ehk ligi 2,3 miljoni eurot tänavusest enam.