Skip to content
Juurdepääsetavus
 °C

Tallinn tõstab järgmisel aastal kõrgharidusega kultuuritöötajate palka

Tallinna 2023. aasta eelarve eelnõus, mille linnavalitsus linnavolikogule esitas, on kultuurivaldkonna tegevuskuludeks kavandatud kokku 32,3 miljonit eurot, millest olulisim on kultuuritöötajate palgatõus. Samuti on planeeritud mitmed suured investeeringud kultuuriasutustesse.

Tallinna abilinnapea Kaarel Oja sõnul on oluline hoida kultuurielu aktiivsena justnimelt rasketel aegadel ja väärtustada selle loojaid. „On murettekitav jälgida, kuidas mõned omavalitsused on läinud kultuurivaldkonnas mitte lihtsalt kulutuste külmutamise, vaid suisa kärpimise teed. Mul on hea meel, et Tallinn peab ühena vähestest kohalikest omavalitsustest sammu riigiga ning tõstab kõrgharidusega kultuuritöötajate palga alammäära 1400 eurolt 1600 eurole,“ ütles abilinnapea.

Muude oluliste kultuurivaldkonna prioriteetidena jätkab Tallinn 2023. aastal UNESCO Muusikalinna strateegiast lähtuvate tegevustega, suurendab mitmete rahvusvahelise tähtsusega kultuurisündmuste toetust ning alustab 2024. aastal Tallinnas toimuva purjelaevade regati The Tall Ships Races ettevalmistustega.

„Keerukale olukorrale vaatamata lõpetame järgmisel aastal suuremahulise Tallinna Linnateatri hoonetekompleksi ehituse, millele järgnevad veel sisustamistööd,“ rääkis Oja.

Kokku kavandatakse järgmisel aastal kultuurivaldkonna investeeringute mahuks 28,1 miljonit eurot, millest Tallinna Linnateatri ehitusele on kavandatud pisut üle 12,5 miljoni euro. Sellest pea 9,9 miljonit investeerib linn, ülejäänu moodustab riigi toetus.

Abilinnapea märkis, et investeeringute kontekstis on oluline ka pealinna muuseumite pikk vaade. „Muuseumite püsiekspositsioonid võiksid uueneda iga kümne aasta tagant ja tegelikult oleme viimasel ajal selles osas hoo üles saanud. Eelmine aasta valmisid täiesti uue kontseptsiooniga Kalamaja muuseum ning uus püsiekspositsioon Vilde kirjandusmuuseumis. Nüüd on lastemuuseumi Miiamilla kord, mis valmib 2023. aasta lõpuks. Samuti algavad tööd Kiek in de Köki kindlustusmuuseumiga. On oluline, et sellega jätkaksime, sest lisaks eksponaatide väsimisele muutuvad ajas ka meie ootused muuseumitele ning peame pidevalt värsked püsima, et neile ootustele vastata,“ lausus Oja.

2023. aastal alustatakse ka Tallinna Keskraamatukogule uue raamatukogubussi ehitamisega, milleks on kokku kavandatud kuni miljon eurot. 2008. aastast seda rolli täitnud ja pea iga päev liinil olnud Katarina Jee läheb peatselt väljateenitud vanaduspuhkusele. „Kõige selle kõrval võib kõige olulisemaks investeeringuks pidada aga vahest hoopis kõige väiksema summaga eelarverida: Keskraamatukogule ette nähtud vahendeid uute raamatute ostmiseks. Raamatute hinnad on viimasel ajal sarnaselt kõigele muule kiiresti tõusnud ning see on toonud üha rohkem inimesi ka meie raamatukogudesse. On oluline, et saame järgmisel aastal tõsta keskraamatukogule minevat raamatute ostu toetus tänavusega võrreldes 20 protsenti,“ rääkis Oja

Järgmisel aastal jätkatakse ka Mustpeade Maja renoveerimistöödega ning Vene Kultuurikeskuse remonttöödega. Sihtasutusele Tallinna Lauluväljak nähakse ette toetus tuletorni osaliseks renoveerimiseks ja laulukaare sanitaarremonttöödeks.

Tallinna linnavalitsus saatis 23. novembril volikogule 2023. aasta linnaeelarve eelnõu kogumahuga 1,14 miljardit eurot, mis on 66,5 miljonit eurot ehk 6,2 protsenti enam kui 2022. aasta täpsustatud eelarves. Tegevuskuludeks on Tallinna linna 2023. aasta eelarves kavandatud 902,1 miljonit eurot, mis 8,8 protsenti enam kui 2022. aasta täpsustatud eelarves. Investeeringuteks on 2023. aastal eelnõu järgi ette nähtud 217,6 miljonit eurot, mis on võrreldes 2022. aasta täpsustatud eelarvega 4,7 protsenti vähem.