Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Tallinn tunnustas 2021. aasta eeskujulikke restaureerimistöid

Tallinn tunnustas 2021. aasta eeskujulikke restaureerimistöid

Tallinna Linnaplaneerimise Amet tunnustas neljapäeval mullu eeskujulikult restaureeritud ja korrastatud ajalooliste hoonete omanikke, projekteerijaid ja ehitajaid.

Tallinna abilinnapea Madle Lippuse sõnul on tunnustust väärt kõik omanikud, kes on ette võtnud ajaloolise hoone korrastamise. „Restaureerimine vajab hoonete omanikelt suuremat teadlikkust ja teadmisi, hoolimist ja sageli ka täiendavat rahalist panust. Seda enam on rõõm näha, kui paljud selle töö siiski ette võtavad ja jõuavad tõesti suurepäraste tulemusteni, millele on meil täna au üle anda tunnustusi,“ ütles Lippus.

„Ehituspärandi hoidmine ja arendamine on oluline ühise kultuurimälu säilitamiseks, lisaks panustavad nii miljööalad kui ka mälestised mõnusama linnaruumi loomisse,“ ütles Lippus „Ka uue linnakeskkonna loomisel võtame sageli eeskuju neist juba olemasolevatest inimmõõtmelistest elukeskkondadest, kus on ühtemoodi hea nii noorel kui ka vanal.“ 

Tallinna abilinnapea Madle Lippus ja Tallinna Linnaplaneerimise Ameti esindajad andsid mulluste paremate restaureerimistööde ja ajalooliste hoonete korrastamise eest üle restaureerimispreemiad ja tänukirjad Õpetajate majas. Tunnustatud töödest on Vabaduse väljaku jalakäijate tunnelis avatud fotonäitus 6. juulini.

Linnaplaneerimise Ameti muinsuskaitse osakonna juhataja Boris Dubovik kutsub mälestiste, miljööalade majade ning väärtuslike ajalooliste hoonete omanikke üles senisest enam tähelepanu pöörama detailidele. „Ajalooliste hoonete restaureerimine on aeganõudev protsess, milles on väga tähtis osa projekteerimisel ja järelevalvel, et hoone väärtust loovad detailid kaduma ei läheks. Toetame hoonete omanikke ja restaureerijaid ka restaureerimistoetusega,“ ütles Dubovik. 

Peapreemiaga tunnustati vanalinnas asuva Lai 11 korteri omanike interjööri eeskujuliku restaureerimistöö ja maalingutega raiddetailide konserveerimise eest. Viimistlusuuringute käigus tulid ajaloolises korteris ilmsiks keskaegsed raiddetailid ja maalingud, mis konserveeriti ja eksponeeriti. Maalingute ja raiddetailide eeskujuliku konserveerimise eest tunnustatakse ASi KAR-Grupp, interjööri restaureerinud Meisel Ehitus OÜd ja eeskujuliku muinsuskaitselise järelevalve teostamise eest Tiina Linnat.

Preemiaga tunnustati kolme hoone omanikke. Nõmme miljööala Raudtee 89 elamu omanikud restaureerisid ise eeskujulikult oma maja fassaadid, eeskujulikult restaureeris Sõlme 6 hoone elamu fassaadid terviklikult omaniku tellimusel Renovedur OÜ ja sama maja ajaloolised aknad ja välisuksed Vilumus Viimistlus OÜ. Kolmandana tunnustati preemiaga Süsta 9 korteriühistut Koplis ja ettevõtet Sarapiku Ehitus OÜ maja fassaadide eeskujuliku restaureerimise ja ennistamise eest. 

Tänukirjadega tunnustati Rahukohtu 1 peahoone tervikliku restaureerimise eest Riigikantseleid ja Riigi Kinnisvara ASi, tööde tegijat Oma Ehitaja ASi ja muinsuskaitselise järelevalve teostajat Aleksandr Pantelejevit.

2021. aastal jätkusid restaureerimistööd kolmes kirikus. Restaureeriti Lai 50, Oleviste kiriku lõunakabeli raidaknad ja peaportaal koos uksega. Eeskujuliku raidakende, peaportaali ja peaukse restaureerimise eest tunnustatakse Jaanus Unduskit, Isabel Aaso-Zahradnikova ja Aleš Zahradnikut, ettevõtteid OMA Fassaad OÜ ja Puidutohter OÜ.

Tallinna Toomkiriku kantselei sai restaureerimisega tagasi oma ajaloolise ilme, selle eest tunnustatakse Toomkogudust, projekti ja järelevalve eest Vana Tallinn OÜd ning tööde teostajat Acres OÜd. 

Mullu jõudis lõpule Kaasani kiriku (Liivalaia 38) restaureerimine. Kiriku restaureerimise eest tunnustatakse Jumalaema Sündimise Kogudust, 2021. aastal restaureeritud ikonostaasi ja ikoonide restaureerimise eest tunnustatakse ASi KAR Grupp ja Vabaõhumuuseumi konserveerimis- ja digiteerimiskeskust Kanut.

Pirita Purje 4 hoone omanikku ASi Spin TEK tunnustatakse hoone tervikliku restaureerimise eest. Nõmme Tähe 42 korteriühistut tunnustatakse elamu tervikliku, algse projekti järgse välisilme taastanud rekonstrueerimise eest, tööde eest ettevõtet Orku Ehitus OÜ ja omanikujärelevalve eest Janec Jaanistet (Ooden OÜ). Pelgulinna Auna 15 korteriühistut tunnustatakse elamu algupärase arhitektuurse lahenduse taastamise ja tervikliku rekonstrueerimise eest. Ajastutruu välisilme taastati ka Roo 22 korterelamul, mille tervikliku rekonstrueerimise eest tunnustatakse maja korteriühistut, projekti koostajat Apex Arhitektuuribüroo OÜ, ehitusettevõtet Sulane OÜ. Kalamaja Kungla 10 korteriühistut tunnustatakse elamu miljöötundliku ja tervikliku rekonstrueerimise eest ning projekti koostamise eest arhitekt Kaire Rjadnev-Meristot. 

Esiletõstmist vääris Kunstikonservaator OÜ läbiviidud Lai 22 hoone fassaadide eeskujulik viimistlusuuring.

Tallinna linn toetab kultuurimälestiste, vanalinna muinsuskaitsealal ja miljööväärtuslikel hoonestusaladel paiknevate hoonete ning üldplaneeringus väärtuslikuks määratud ehitiste säilitamist iga-aastase restaureerimistoetusega.

Toetust antakse ehitiste, sh detailide restaureerimiseks, konserveerimiseks ja algsel kujul taastamiseks. Tänavu oli restaureerimistoetuste eelarve 300 000 eurot ja amet rahuldas 24 taotlust, sealhulgas katuste, konstruktsioonide, fassaadide ning avatäidete restaureerimist ja taastamist.

Foto: Lai 11 korter pärast renoveerimistöid, foto autor Peeter Säre.