Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Tallinn valmistub haridusreformideks ja õppimiskohustuse ea tõstmiseks

Tallinn valmistub haridusreformideks ja õppimiskohustuse ea tõstmiseks

Neljapäeval kohtus Tallinna abilinnapea Aleksei Jašin Tallinna Täiskasvanute Gümnaasiumi ja Tallinna Rakendusliku Kolledži (TARK) juhtidega, et arutada kavandatavaid reforme Eesti haridussüsteemis, mis toovad kaasa mitmeid uusi kohustusi ja ülesandeid nii kohalikele omavalitsustele kui ka kutseharidust pakkuvatele asutustele. Muudatuste eesmärk on paremini toetada noori, kes ei ole valmis kohe pärast põhikooli lõpetamist keskharidust omandama ning tagada haridussüsteemi efektiivne ja paindlik toimimine.

Abilinnapea Aleksei Jašini sõnul mõjutavad kavandatavad reformid oluliselt omavalitsuste hariduskorraldust. „Üks olulisemaid muudatusi on õppimiskohustusliku ea tõstmine. Õppimiskohustus hakkab kehtima kuni 18-aastaseks saamiseni ja kohalikud omavalitsused koostöös riigiga peavad tagama, et kõik noored täidavad õppimiskohustust. Õppimiskohustuse ea tõstmise ambitsioonikaks eesmärgiks on kindlam tulevik noortele ja paremad väljavaated tööturul, mis nõuab lisapingutusi ka pealinna poolt. Lisaks kavandatakse kutsehariduse reformi, et koondada riigieelarvest rahastatava keskhariduse ja kutseõppe vastutus riigile. Kutseõppe ja keskhariduse korraldajateks saavad olema eelkõige riigile kuuluvad gümnaasiumid ja kutseõppeasutused, kuid samas säilib võimalus, et munitsipaalkoolid võivad riigiga sõlmida halduslepingu, et ka täita neid ülesandeid. Tallinna linn on juba alustanud ettevalmistusi, et koos riigiga korraldada hariduse andmist sihtrühmadele, keda need muudatused puudutavad. Oleme valmis tegema seda nii kaua, kuni riik suudab pakkuda neid õppekavasid täies ulatuses oma asutustes,“ ütles Jašin.

Tallinna Rakendusliku Kolledži juhi Kaspar Kaugija sõnul on kavandatava kutsehariduse reformi eesmärk toetada iga õppija haridustee jätkumist peale põhikooli ning vähendada väljalangevust kutse- või üldharidusõppest, et kõik Eesti noored püsiksid õppes täisealiseks saamiseni ja nende edasine haridustee jääks avatuks ka tulevasteks õpinguteks kutse või kraadi omandamisel. „TARK korraldab kutseõpet, kutsekeskharidusõpet ja täiskasvanute koolitusi ning on valmis pakkuma edaspidigi ettevalmistavat õpet, sealhulgas eesti keele õpet ja karjääriõpet ning erivajadustega õpilastele toetavat õppekeskkonda“, lisas Kaugija.

Lisaks on Tallinna Rakenduslik Kolledž astunud järgmise sammu, alustades aktiivseid läbirääkimisi linnale kuuluvate ettevõtetega, et pakkuda nende töötajatele vajalikke täienduskoolitusi. Eesmärk on leida parimad lahendused, mis tagaksid töötajate kvalifikatsiooni tõstmise ja aitaksid ettevõtetel paremini toime tulla muutuvates majandusoludes.

Haridus- ja Teadusministeerium planeerib haridusreforme eesmärgiga muuta haridussüsteem paindlikumaks ja paremini kohanduvaks tänapäeva tööturu nõudmistele. Reformide põhifookuses on õppimiskohustuse ea tõstmine ning kutsehariduse reform, mis peaksid andma noortele rohkem võimalusi ja aega keskhariduse omandamiseks. Praegu toimuvad aktiivsed arutelud ja läbirääkimised erinevate osapooltega, sealhulgas kohalike omavalitsustega. Reformide elluviimine on kavandatud alates 2025. aastast.