Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Tallinn võttis sihikule valgusreostuse probleemi

Tallinn võttis sihikule valgusreostuse probleemi

Tallinn kutsub elanikke vastama küsimustikule valgusreostuse teemal, et välja selgitada, millised valgust kiirgavad objektid häirivad linlasi kõige rohkem. Neljapäeval, 14. septembril toimub säästva linnavalgustuse seminar, kus arutatakse selle üle, kuidas liigne valgustus mõjutab inimest ja keskkonda ning mida on erinevad riigid häiriva valgustuse vähendamiseks ette võtnud.

„Valgusreostust võib kirjeldada kui valguse levimist aladele või keskkonda, kuhu ta ei tohiks levida. Näiteks tänavavalgusti valgus võib häirida inimeste und, sattudes nende magamistuppa. Samuti võib valgusreostust esile kutsuda näiteks LED-ekraanide arvukus ning hoonete ja monumentide ülevalgustus,“ ütles Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti juhataja asetäitja Toomas Haidak. „Valgusreostus mitte ainult röövib meilt tähistaeva, vaid tekitab ka keskkonnaprobleeme, kahjustab ökosüsteeme, ajades sassi päeva ja öö rütmi. Seega on väga oluline välja selgitada, mis on linna suuremad valgusreostuse allikad.“

Euroopa Rohelise pealinna aastal korraldab Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet koostöös TalTechiga säästva linnavalgustuse seminari, kus esitletakse Taltechi koostatud uuringu „Tallinna linna valgustuskeskkonna (valgusreostuse ja räiguse) hindamine ja analüüs“ tulemused. Lisaks antakse seminaril valgustusdisaineri ning arhitekti vaadet jätkusuutlikule valgustusele, tutvustatakse uusimaid tehnilisi lahendusi ning sõna saab LUCI (Lighting Urban Community International) ning Aalto Ülikooli esindaja. Seminar toimub homme, 14. septembril algusega kell 9 Tallink SPA & Conference Hotelli konverentsikeskuses aadressil Sadama 11a. Oma osalemissoovist palutakse eelnevalt teada anda meiliaadressil [email protected].

Taltechi uuringu jätkuks korraldab Tallinn linnaelanike küsitluse valgusreostuse teemal. See annab võimaluse täiustada linnavalgustuse juhendeid ja tegeleda valgushäiringu üksikjuhtumitega. Küsitluse tulemusena kaardistatakse, millised valgust kiirgavad objektid häirivad Tallinna elanikke kõige rohkem. Küsitlusest saab osa võtta SIIN ja sellele saab vastata kuni 13. novembrini 2023.