Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Tallinna 2024. aasta kaasava eelarve rahvahääletus on alanud

Tallinna 2024. aasta kaasava eelarve rahvahääletus on alanud

Täna, 20. novembril algas Tallinna 2024. aasta kaasava eelarve rahvahääletus. Kuni 3. detsembrini saavad kõik tallinlased anda oma hääle kahe kõige meelepärasema idee toetuseks, mille kodulinnaosas võiks ellu viia.

Linnapea Mihhail Kõlvart kutsub kõiki tallinlasi rahvahääletusel osalema, et igas linnaosas saaksid valitud kogukondadele kõige meelepärasemad projektid. „On hea meel näha, et nii paljud linlased soovivad anda oma panuse linnaelu arengusse – sellel aastal saabus ideekorjele rekordarv ettepanekuid,“ rääkis Kõlvart. „Ideid esitati mitmes olulises valdkonnas, kõige enam kerkisid esile keskkonnasõbralikku linnaruumi arengut puudutavad ning sportlikkust ja vaba aega väärtustavad mõtted. Kõigis linnaosades soovime tuleva aasta eelarvest ellu viia vähemalt ühe projekti, mida kogukond on välja pakkunud ja valinud. Kuid need ettepanekud on meile väärtuslikuks sisendiks atraktiivse linnaruumi arendamisel ka edaspidi.“ 

2024. aasta kaasava eelarve ideekorjele esitati 492 ideed, mille teostamise võimalikkust hindas ekspertkomisjon. Eelvaliku tulemusel tuli rahvahääletusele kokku 149 ettepanekut, sh Nõmme linnaosas 35, Kesklinnas 26, Kristiines 20, Lasnamäel 18, Pirital 15, Mustamäel 13, Põhja-Tallinnas 12 ja Haaberstis 10 ideed. Sõelale jäänud ideed koos kirjeldusega on tutvumiseks väljas Tallinna kaasava eelarve veebilehel.

Kõige populaarsem valdkond oli tänavu keskkonnasõbralik linnaruum – sel teemal esitati 140 ideed ehk 28,5 protsenti kõikidest ettepanekutest. Rohkelt tähelepanu said veel spordi ja vaba aja ning turvalisuse valdkonnad, kus saabus vastavalt 129 ja 83 ideed. Laste ja noorte valdkonnas esitati 55 ning muudes valdkondades kokku 85 ideed.

Linnaosadest oli kõige aktiivsem Nõmme, kust tuli 105 ettepanekut. Järgnesid Kesklinn 102, Lasnamäe 60, Mustamäe 48, Põhja-Tallinn 55, Kristiine 46, Haaberstis 40 ja Pirita 35 ideega. Kõige aktiivsemalt osaleti ideekorje esimesel ja viimasel nädalal ning viimase kahe päevaga laekus 124 ideed ehk 25,2% kõigist esitatud ettepanekutest.

Endale meelepäraseid projekte saavad linlased toetada 20. novembrist kuni 3. detsembrini toimuval avalikul hääletusel. Hääletada saab vähemalt 14-aastane isik, kelle rahvastikuregistrijärgne elukoht on Tallinn. Igal osalejal on võimalik anda hääl kuni kahele ideele oma elukohajärgses linnaosas. Hääle saab anda kas kaasava eelarve veebilehel, oma linnaosavalitsuses või linnakantselei teenindussaalis (Vabaduse väljak 7). Igas linnaosas viiakse ellu vähemalt üks kaasava eelarve tingimustele vastav projekt, mis saab kõige enam hääli.

Käesoleva aasta ideekorje tulemuste elluviimiseks on 2024. aasta eelarvesse kavandatud üks miljon eurot. Kogusummast 75 protsenti jaotatakse linnaosade vahel võrdselt ning ülejäänud 25 protsendi jaotamisel võetakse arvesse linnaosa elanike arvu jooksva aasta 1. juulil.

Kaasava eelarve ideekorjet korraldab Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet.

Täiendav info: tallinn.ee/kaasaveelarve