Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Tallinna elanikud liiguvad jäätmeid sorteerides üha enam ringmajanduse suunas

Tallinna elanikud liiguvad jäätmeid sorteerides üha enam ringmajanduse suunas

Tallinna Strateegiakeskuse küsitluse „Roheline linn ja ringmajandus“ tulemused näitavad jäätmete liigiti kogumise märgatavat kasvu nii kodus, töökohal kui ka avalikus ruumis.

Tallinna ettevõtluse valdkonna abilinnapea Margot Roose sõnul teadvustavad linna elanikud üha rohkem jäätmete liigiti kogumise olulisust ning teevad ringmajanduse põhimõtteid ja kestlikku arengut toetavaid valikuid. „Ka avalikus ruumis on tarvis luua rohkem võimalusi jäätmete liigiti kogumiseks, et toetada linlaste püüdlusi keskkonnasõbralikumaks eluks,“ märkis Roose.

Kodus ja töökohal kogub suurem osa Tallinna elanikest jäätmeid liigiti. Võrreldes eelnevate aastatega on jäätmete liigiti kogumine märgatavalt kasvanud. Enim kogutakse liigiti paberit ja pappi – seda teeb kodudes 88% ja töökohal koguni 92% inimestest. Lisaks sorteeritakse ohtlikke jäätmeid, erinevaid pakendeid, elektri- ja elektroonikajäätmed, kasutatud riideid ja toidujäätmeid. Takistusena tõid vastajad välja peamiselt mahutite puudumist või nende kaugust (50%), aga ka vähest teadlikkust jäätmete kogumisest.  

Samamoodi on suurenenud jäätmete liigiti kogumine avalikus ruumis, kus 88% linlastest kasutab eri tüüpi jäätmete jaoks mõeldud prügikaste. Samas leiab 60% linlastest, et avalikus ruumis on prügikaste liiga vähe, mis näitab nende valmisolekut rohkem jäätmeid liigiti koguda.

Ringmajanduse hoogustumisele viitab, et 86% Tallinna elanikest on viimase aasta jooksul müünud või ära andnud esemeid, mida nad enam ei vaja, ja 81% on parandanud katkiseid asju. Lisaks on 69% elanikest vähendanud oma tarbimist.

Jäätmejaama on viimase 12 kuu jooksul kasutanud 47% vastajatest, see on võrreldes varasemate aastatega kasvanud (2023. aastal 43%, 2021. aastal 41%). Kõige enam on kodudes viimase kolme aasta jooksul üle jäänud mööblit (45% vastajatest), millest enim on viidud oma transpordiga jäätmejaama või ära müüdud- antud, samuti on jäätmejaama viidud remondi- ja ehitusjäätmeid ning autorehve.

Toiduraiskamist on viimasel aastal vähendanud 86% vastajatest – võrreldes 2023. aastaga on kasv koguni 79%.

Tänavu aprillis Turu-uuringute AS poolt läbi viidus küsitlus hõlmas tuhandet Tallinna elanikku alates 18. eluaastast.

Küsitluse tulemustega saab tutvuda SIIN.