Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Tallinna ettevõtlusauhinna Särav startija 2023 pälvis Noblessneri sadamas tegutsev OÜ Iglupark

Tallinna ettevõtlusauhinna Särav startija 2023 pälvis Noblessneri sadamas tegutsev OÜ Iglupark

Make leil, not war: Iglusaunade arendajad on toonud saunad otse linnaelu keskele. “Viigem sõna “leil” maailma, sest siiamaani veel ei ole sellele head muukeelset vastet,” ütleb umbes kahe meetri pikkune endine võrkpallur Taavi Nõmmistu, kes nüüd on leidnud oma kutsumuse saunakultuuri edendamises.

Make leil, not war: Iglusaunade arendajad on toonud saunad otse linnaelu keskele

“Viigem sõna “leil” maailma, sest siiamaani veel ei ole sellele head muukeelset vastet,” ütleb umbes kahe meetri pikkune endine võrkpallur Taavi Nõmmistu, kes nüüd on leidnud oma kutsumuse saunakultuuri edendamises.

Tallinna ettevõtlusauhinna Särav startija 2023 pälvis Noblessneri sadamas tegutsev OÜ Iglupark. Seal mere ääres, kus on võimalik kuumast saunast otse lainetesse hüpata, on ümaraid, iglukujulisi majakesi võimalik rentida saunadena. Aga pakutakse ka kontoripindu ja lihtsalt ööbimisvõimalust.

Iglusid ehitasid Põhja-Ameerika põlisrahvas inuitid lumest ja jääst. Meil on need tehtud otsast lõpuni Eesti puidust, mis muidugi näitab puidutööstustehnoloogiate arenguid, sest ümara puitehituse valmis väänamine on omaette kunsttükk. Väljast on hooned kaetud laastudega.

Tähtedega end ei reklaami

Kohustuslik oleks nüüd märkida, et Eestis toodetud iglumajad on endale soetanud mitmete maailma tähtede seas näiteks nii jalgpallur David Beckham kui ka režissöör Guy Ritchie, kuid ettevõte seda enese reklaamimisel mitte kuidagi ei kasuta. Iga iglumaja peab kõnelema selle soetanule ise enda eest. Ja toetumine staaridele tähendaks mõnes mõttes nagu nende aupaiste konverteerimist enda omaks, mida pigem ei taheta.

Nii räägib ka Noblessneri iglupargi juhataja Taavi Nõmmistu parema meelega laiemalt, kuivõrd perspektiivikas on Eesti saun kui ekspordiartikkel. Euroopas sauna mõnevõrra teatakse, aga pigem on seal levinud spaakultuur ehk siis kodusaun on pigem haruldus.

“Viigem sõna “leil” maailma, sest siiamaani veel ei ole sellele head muukeelset vastet,” räägib Nõmmistu, et turistidele tuleb päris sageli selgitada, mis on saun ja kuidas sellega ringi käia. Sõna “leil” võikski olla üle ilma universaalne: sõltumata, mis keelt keegi kõneleb.

“Paljud on pika elu ära elanud, aga siin esimest korda satuvad sauna,” sõnab Nõmmistu. “Siin proovivad, kuidas on saada see kuuma-külma šokk, kui leiliruumist tulles otse merre hüpata.”
Oma nii-öelda eelmises elus mängis Nõmmistu võrkpalli mitmes välisriigis, näiteks Belgia ja Šveitsi klubides. Küprosel jäi saunaaustajast noormees päris hätta, sest saunu seal lihtsalt polnud. Tahtmine perega koos olla tõi ta välismaalt, “tavalise sportlase elu juurest”, nagu ta ütleb, tagasi koju.

Kehakultuurialase haridusega mehele, kel töökogemus vaid võrkpalli mängimine, kujunes ameti otsimine parajaks väljakutseks. Ent kui iglumaju tootev ettevõte otsis Tallinna arendajat, leiti kiiresti ühine keel. “Mind paelus, et tegemist oli alustava ettevõttega, kes ise kõike toodab Eesti puidust ja ise müüb,” sõnab Nõmmistu.

Ümarate nurkadega tekib teistsugune leil

Noblessneri iglupargi, omamoodi katsepolügoni taga on Viljandimaa väikeettevõte Iglucraft, mida juhib Priit Kallas. Iglusid saab tellida sauna või väikese elumajana, kus on üks magamistuba, elutuba, köök ja vannituba. Iglul on kolm akent ja väike uks. Kogu majake on kaetud puidust laastudega. Maksab see umbes 40 000 eurot.

Eesti saunakultuuri tutvustamiseks on palju teinud Inglismaalt pärit, aga Tallinnas tegutsev ettevõtja Adam Rang. Ta kasutab inglise keeles rääkides sõna “leil”, sest vastet ju pole. Saunast hakkas ta huvituma eestlannast elukaaslase kaudu.

“Iglusaun annab võimaluse tutvustada Eesti disaini kogu maailmas,” räägib ta innustunult. “Sellel on väga kena kuju, kaasaegne interpretatsioon ajaloolisest hoonest, mis erineb nii-öelda traditsioonilisest lähenemisest. Ruumi ümmargune kuju soodustab leili viskamist, selle mõju. Sellega saab minna Saksamaale, Inglismaale või kuhu iganes ning panna inimesed rohkem huvituma saunakultuurist. Tegemist on suurepärase ekspordiartikliga.”

Adam Rang on loonud esimese wifi kaudu juhitava sauna. Teine tehnoloogiline äärmus, suitsusaun, on tal samuti iglusauna kujul olemas.

Igluparki juhtiv Taavi Nõmmistu muigab, et kahjuks ei luba tuleohutusreeglid suitsusaunu turustada, sest küttekolle, kus pole korstent, pole sinna mahtunud.

Adam Rangile ja tema elukaaslasele Annile kuulub muide särav ja päevakajaline saunaloosungi idee, mida nad on lasknud T-särkidele trükkida: Make leil, not war.

Allikas: Pealinn

Foto: Albert Truuväärt