Liigu sisu juurde
Tallinn.ee
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Tallinna Haridusamet ja haridusidu ALPA Kids ühendasid jõud eestikeelsele õppele ülemineku toetuseks

Tallinna Haridusamet ja haridusidu ALPA Kids ühendasid jõud eestikeelsele õppele ülemineku toetuseks

Vastavalt eestikeelsele õppele ülemineku reformile muutub 1. septembrist 2024 koolieelsete lasteasutuste õppe- ja kasvatustegevus ning 1. ja 4. klasside õppetegevus eestikeelseks. Selle olulise muutuse toetamiseks ostis Tallinna Haridusamet 47 piirkonna lasteaiale aastase ligipääsu ALPA digiõppemängudele, abistamaks laste sujuvat üleminekut eestikeelsele haridusele. Lisaks koolitatakse koostöö käigus lasteaiaõpetajaid digivahendite lõimimise teemal ning kogu ühise projekti käiku ja mõju uuritakse tänapäevaste andmepõhiste meetoditega.

Kaarel Rundu, Tallinna Haridusameti juhataja, märgib, et eestikeelsele õppele üleminekul on suur vajadus keeleoskust toetavate õppematerjalide järele. Ta rõhutab, et kuigi sobivate koostööpartnerite leidmine on keeruline, on ALPA Kids selles valdkonnas silma paistnud teaduspõhise sisu kasutuse hoolika jälgimisega. “Digiõppevahendid on tulnud, et jääda. Tallinna haridusasutused on ALPA Kidsi edukalt kasutanud, integreerides seda Ukraina sõjapõgenike keeleõppesse. See kogemus näitab lahenduse väärtust ja potentsiaali keeleõppe parandamisel lasteaedades. Pean oluliseks välja tuua, et eriti oluline on lasteaialaste puhul tagada, et kasutatav digiõppesisu oleks õppekava toetav, mitte lihtsalt vaba aja veetmise võimalus ning seetõttu hõlmab koostöö ka koolitusi, et õpetajad saaksid rakendust teadlikult ja pädevalt kasutada,” räägib Rundu. 

“Me oleme sügavalt tänulikud võimaluse eest teha koostööd Tallinna Haridusametiga just nüüd, kui käes on kriitiline hetk toetada üleminekut eestikeelsele haridusele, mis algab lasteaedades juba käesoleval aastal. Tänase seisuga on 80% ligipääsu saanud lasteaedadest ALPA juba oma õppetöösse integreerinud ja näeme intensiivset kasutust – selle lühikese ajaga on tehtud üle 4000 mängukorra. Kõige populaarsemad mängud on praeguse kasutuse põhjal kujundite, tunnete- ja värvinimede õppimine ning rühmitamine ja kirja eelharjutused. Kõige aktiivsemate kasutajate seas on näiteks Tallinna Kuristiku Lasteaed, Tallinna Tähekese Lasteaed, Lasteaed Kelluke, Tallinna Arbu Lasteaed ja Tallinna Kihnu Lasteaed,” kirjeldab ALPA Kidsi tegevjuht Kelly Lilles. 

Tallinna Kihnu Lasteaia direktori Eve Kalimulina sõnul on nende lasteaias ALPA mängud nii laste kui ka õpetajate poolt väga hästi vastu võetud. “Mängudesse on lõimitud erinevad valdkonnad raskusastmete lõikes, mis omakorda toetab õpetajaid tegevuste kavandamisel eri vanuses lastega. Mitmed õpetajad on suutnud mänge integreerida juba ka õuesõppesse, et hoida ekraaniaeg tasakaalus. Huvitav on ka asjaolu, et ALPA mängude mängimine lasteaias on suurendanud lapsevanemate huvi keeleõppe toetamise vastu ka koduses miljöös,” tõdeb Kalimulina. 

ALPA Kids loob koos Eesti õpetajate ja teadlastega digiõppemänge, mis võimaldavad lastel õppida tähestikku, numbreid ja rikastada oma sõnavara. Mängudesse on põimitud palju eesti kultuuri elemente. Kuigi mängud on mõeldud 3-8-aastastele eesti emakeelega lastele, sobivad need ka vanematele lastele, kes õpivad eesti keelt teise keelena, kuni teise kooliastmeni. Lisaks on mobiilirakenduses teise keelena eesti keelt õppivatele lastele loodud erifunktsioon – kõneaeglusti, mis kohandab automaatselt rakenduse kõne kiirust, et toetada keele õppimist. ALPA eestikeelsetel mängudel on kokku üle 100 000 kasutaja, nende seas üle 350 haridusasutuse, kes on integreerinud mängud enda õppeprotsessi.