Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Tallinna Haridusamet jätkab vanemlusprogrammi „Imelised aastad“ koolituste pakkumisega vanematele

Tallinna Haridusamet jätkab vanemlusprogrammi „Imelised aastad“ koolituste pakkumisega vanematele

Tallinna Haridusamet jätkab ka sel sügisel lapsevanematele tõenduspõhise vanemlusprogrammi „Imelised aastad“ pakkumist koostöös Tervise Arengu Instituudi ja Tallinna lasteaedadega. Sel aastal on esmakordselt ka koolitusgrupid Ukraina vanemate toetamiseks.

Septembris alustasid neli uut koolitusgruppi erinevates linnaosades – eestikeelsed koolitusgrupid alustasid Haaberstis Naksitrallid lasteaias ja Mustamäel Lepistiku lasteaias ning venekeelsed koolitusgrupid alustasid Lasnamäel Ülemiste lasteaias ning Kristiines Vindi lasteaias. Vindi lasteaias toimub koolitusgrupp Ukraina vanemate vanemlike oskuste arendamise toetamiseks.

Alates 2020 aastast on Tallinna Haridusamet korraldanud siiani kokku 24 vanemlusprogrammi koolitusgruppi, sh 7 venekeelset koolitusgruppi.
Ameerika kliinilise psühholoogi professor Carolyn Webster-Strattoni loodud „Imelised aastad“ on tõenduspõhine koolitusprogramm, mille positiivne mõju vanematele ja lastele on teaduslikult tõestatud. Kõrgelt hinnatud programmi kasutatakse nii Ameerikas kui ka ligi 30 Euroopa riigis.  
Vanemlusprogrammi „Imelised aastad“ eesmärkideks on vanemlike oskuste suurendamine, vanema ja lapse suhte parandamine, laste enesekontrolli ja sotsiaalsete oskuste arendamine ning laste käitumisega seotud probleemide vähendamine või ennetamine.

"Imelised aastad" programm õpetab vanematele, kuidas seada piire, aidata lapsel oma emotsioonidega toime tulla, lahendada konflikte ning kuidas last julgustada ja arendada. Koolitustel vaadatakse videoklippe erinevatest suhtlemisolukordadest ning toimuvad arutelud ja grupitööd, kus kahe kogenud grupijuhi käe all harjutatakse uusi oskusi. Õpitakse, kuidas kehtestada tõhusalt piire ja reegleid, kuidas last julgustada ja tunnustada, kuidas õpetada last tugevate tunnetega toime tulema, kuidas arendada last mängu abil, kuidas lahendada konflikte ning kuidas tulla toime stressiga.

Eestis läbiviidud mõju-uuringud on näidanud, et selle koolitusprogrammi lõpuks väheneb käitumisprobleemidega laste osakaal u 40%.

Vanemlusprogrammi pikkus on 16 nädalat, osalejatele on koolitused üks kord nädalas tööpäeva õhtuti 2,5h. Programmis osalevad 2-7-aastaste laste vanemad, koolitusgrupid on kokku pandud koostöös osalevate linnaosade munitsipaallasteaedadega. Koolitused toimuvad väikestes gruppides (14-16 inimest) ning ideaalis on koolitusel osalemas ühest perest kaks lapsega tegelevat täiskasvanut (ema ja isa või ema ja vanaema vms). Lastevanemate jaoks on koolitusprogramm tasuta, koolituste toimumist rahastab Tallinna Haridusamet ja Tervise Arengu Instituut. 

Täpsemalt saab lugeda vanemlusprogrammi „Imelised aastad“ kohta Tarkvanem kodulehelt: https://tarkvanem.ee/koolitused/imelised-aastad/

Suurenda

Lisainfo:
Age Tamm
Tervisedenduse vanemspetsialist
Hariduskorralduse osakond

Tallinna Haridusamet
[email protected]
Tel 6164010 / 53226049