Skip to content
Juurdepääsetavus
 °C

Tallinna ja Helsingi linnapead arutasid koostööd jätkusuutlike lahenduste arendamisel

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvarti kohtumisel Helsingi linna delegatsiooniga eesotsas linnapea Juhana Vartiaineniga keskenduti kahe linna koostööle jätkusuutlike ja kestvate lahenduste arendamisel ja majandussuhete elavdamisel.

Eile õhtul Tallinna raekojas toimunud kohtumisel tutvustas linnapea Mihhail Kõlvart Helsingi linnapeale Juhana Vartiainenile Tallinna Euroopa Rohelise pealinna eesseisevaid sündmusi ning kutsus Helsingi linna neist osa võtma. „Meie programmis on ligi 60 erinevat sündmust ja üritust, paljud neist on rahvusvahelise mõõtmega, pakkudes ainest kaasa mõtlemiseks ja pakkudes võimalusi tegutsemiseks nii ekspertidele kui ka kogukondadele,“ märkis Kõlvart. 

Tallinna ja Helsingi linnapead arutasid kohtumisel, kuidas saavad suurlinnad roheenergia tootmist ja jätkusuutlike lahenduste arendamist rohkem toetada. „Väga oluline on Läänemere äärsetes suurlinnades toetada jätkusuutlike lahenduste arendamist ja olla nende eestvedajaks. Usun, et koostöö Helsingi ja Tallinna vahel võimaldab mõlemal linnal jõuda parimate lahendusteni,“ nentis Kõlvart. „Nii pakub ka näiteks Tallinna Euroopa Rohelise pealinna algatus Test in Tallinn võimalust tuua linnaruumi roheinnovatsiooni ning muuta Tallinn rohekompetentsi keskuseks Euroopas. Selleks kutsume ettevõtjaid, kogukondi, eksperte välja pakkuma ideid, et neid Tallinnas katsetada.“

Helsingi linnapea Juhana Vartiainen rõhutas, et võimalus testida ja välja töötada erinevaid uusi tehnoloogiaid ja rohelisi lahendusi mõlemas linnas loob rohkelt uusi koostöövõimalusi kahe riigi ettevõtetele. Koostöö tulemusena arenevad riikidevahelised majandussuhted.
Ühtlasi jagasid linnapead kogemusi Ukraina sõjapõgenike vastuvõtmisest ja humanitaarabi saatmisest Ukrainasse. Helsingi linnapea möönis, et Tallinn on põgenike suurt hulka arvestades, väga hästi hakkama saanud. Kui Helsingis on sõjapõgenikke hinnanguliselt ligi 4000 ja Soomes kokku 40 000, siis Tallinnas on sõjapõgenikke ligi 44 000 ja Eestis kokku ligi 65 000.

Täna hommikul toimus kohtumine mõlema linna linnapeade ja politseiprefektide vahel, kus vahetati kogemusi politsei ja linna koostööst, turvalisuse tagamisest suurürituste raames ning kriisideks valmisolekust. Ühtlasi arutati omavahelist koostööd, sest probleemid on kahel pealinnal sarnased.   

Politsei- ja piirivalveameti Põhja prefekt Joosep Kaasik tõi välja, et igast kriisist saab midagi õppida ja positiivset kaasa võtta. „Oleme viimased kolm aastat politseis töötanud kriisijuhtimise režiimis. Tänu neile keerulistele, ent õpetlikele kogemustele oleme täna uuteks võimalikeks kriisideks paremini valmis ja meil on teadmine, et ühtki kriisi ei saa riik lahendada ilma kohaliku omavalitsuseta ja vastupidi. Samuti on oluline areng toimunud linna kriisijuhtimise korralduses. Ja seejuures on mul hea meel, et oleme saanud nii koroonakriisis kui Ukraina sõjapõgenike kriisis õlg-õla kõrval koostööd teha meie heade koostööpartnerite, sh Tallinna linnaametitega ja naabritega rahvusvahelisel tasemel.“  

Ka Helsingi politseiülem Lasse Aapio tõdes, et koroonapandeemia ja Ukraina sõjaga  kaasnenud kriisid on oluliselt muutnud linnade sisekliimat, mistõttu on praegu koostöö ja ühisõppused eriti olulised.