Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Tallinna Jäätmekeskus paigutab linna uued kasutuskõlblike riiete konteinerid

Tallinna Jäätmekeskus paigutab linna uued kasutuskõlblike riiete konteinerid

Tallinna Jäätmekeskus paigaldab linna sel aastal 20 uut kasutuskõlblike riiete mahutit. Esimesed viis uut mahutit on kohal Hiiu tänav 39, Haabersti tänav 1, Jõeküla tee 13, Endla tänav 23a ning Magasini ja Vaikse tn ristmikul pakendipunkti juures.

Tallinna abilinnapea Joosep Vimma sõnul on Tallinnas toimiv korduskasutusteks mõeldud rõivaste ja tekstiilide kogumise süsteem. “Tallinna linnaruumis on praegu enam kui 20 korduskasutuse eesmärgil rõivaste ja tekstiilide kogumise mahutit, kuhu elanikud saavad tuua oma vanu, kuid veel korralikke rõivaid, kodutekstiile, aksessuaare, jalatseid ja mänguasju. Kasutuskõlblikke riideid on võimalik tasuta ära anda ka Pääsküla ja Paljassaare jäätmejaamade korduskasutusruumides. Uued kogumiskonteinerid muudavad mugavamaks elanikele kasutatud, aga korralike riiete uuesti ringlusse andmise. Suur töö seisab ees veel tekstiilijäätmete liigiti kogumise korraldamisega.”

Konteinerite haldamisel on Tallinna Jäätmekeskusel koostööleping Humana Sorteerimiskeskus OÜga, kes tagab konteinerite regulaarse tühjendamise. Konteinereid tühjendatakse mitu korda nädalas, suurema täitumisega konteinereid iga päev. Humanal on pikaajaline kogemus kasutatud riiete käitlemisel. Humana kogub aastas ligi 2000 tonni riideid üle  Eesti, millest 20% läheb heategevuslikuks annetuseks, 25% korduvkasutusse läbi Eesti ja Läti kaupluste ja 50% riietest läheb eksporti kolmandatesse riikidesse nii korduvkasutuseks kui ümbertöötlusse. Vaid 5% läbisorteeritud kaubast ei sobi kummakski tegevuseks ning läheb prügilasse või põletusse.

Eesti Kunstiakadeemia avaldas jaanuaris uuringu, milles tõdetakse, et tarbijate kasutatud tekstiili ringlussevõtuks puuduvad praegu Eestis head võimalused. Seetõttu on kõige olulisem koguda eraldi kasutuskõlblikud tekstiilesemed, et need teise ringi kaubana uuesti kasutusse võtta. Seda saab teha näiteks juba tuttavate riidekonteinerite kaudu.

Uued riidekonteinerid tootis Põlva Tehnika Metallitööd, disainis büroo Velvet. Kasutuskõlblike riiete konteinerid ilmuvad avalikku ruumi järk-järgult.

Tallinna riidekonteinerite asukohad leiab aadressil https://kuhuviia.ee/.

Kõik omavalitsused peavad korraldama tekstiilijäätmete liigiti kogumise hiljemalt 1. jaanuariks 2025.