Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Tallinna kaasav eelarve muutus efektiivsemaks ja kasutajasõbralikumaks

Tallinna kaasav eelarve muutus efektiivsemaks ja kasutajasõbralikumaks

Edaspidi toimuvad esitatud ideede tutvustamiseks kõigis linnaosades avalikud arutelud, kus kohalikud elanikud saavad parima idee väljavalimisel kaasa rääkida.

Kaasava eelarve uuenduste eesmärk on saada rohkem inimesi osalema ehk koguda senisest enam häid ideid, kuidas oma linnaosas elu parandada. 

“Muutsime Tallinna kaasava eelarve protsessi efektiivsemaks nõnda, et kõigi esitatud ideede elluviidavust, maksumust ja muud taolist hindab ekspertidest koosnev komisjon. Lõpliku võiduidee valivad siiski linlased oma linnaosapõhiselt, igal linlasel on võimalik kuni kolme idee poolt hääletada, olgu see siis uus jõuväljak, korvpalliplats, roheala loomine või midagi muud,” lausus Tallinna abilinnapea Pärtel-Peeter Pere.

Viimase kümne kuuga on Tallinna kaasav eelarve läbinud uuenduskuuri, mille käigus said kaasa rääkida nii kohalikud elanikud kui linna ametite ja linnaosavalitsuste esindajad. Tallinna kaasava eelarve uuendamise eesmärgiks oli muuta teenusedisainerite abiga protsess kaasaegsemaks ja kasutajasõbralikumaks ning toetada linnakodanike suuremat osalemist. 

Lisaks muudeti kaasava eelarve kodulehte ja osaluskorda, nii et nüüd on ideede esitamine ja nende poolt hääletamine senisest arusaadavam. Kaasava eelarve uuenenud protsessile otsiti linnakodanike abiga ka uut iseloomustavat nime, mis oleks lühike ja tabav ning kutsuks igaüht oma elukeskkonna kujundamisel kaasa rääkima. Kokku esitati 17. detsembrist 5. jaanuarini toimunud nimekorjel 91 ettepanekut. Parimaks nimeks osutus “Koos loodud linn”.

“Koos loodud linn” on platvorm, mis loob hea võimaluse linna ja selle elanike vahelise dialoogi tekkimiseks. Edaspidi läbivad kõik kohalike elanike esitatud ideed põhjaliku analüüsi, parimate ettepanekute valik muutub läbipaistvamaks ning uuendusena korraldatakse linnaosades ka avalikud arutelud parimate ideede tutvustamiseks ja välja valimiseks. Tänavune ideekorje algab märtsis ning ideede hääletus toimub septembris.

“Muudatused on vajalikud selleks, et kaasata linlasi senisest rohkem linnakeskkonna kujundamisse, suurendada kodanikuaktiivsust ning innustada elanikke koos parema elukeskkonna nimel tegutsema,” lausus Lea Vutt, Tallinna keskkonna- ja kommunaalameti kaasava eelarve projektijuht.

Kaasav eelarve on andnud juba neli hooaega igale Tallinna elanikule võimaluse avaliku raha kasutamisel ja oma elukeskkonna kujundamisel kaasa rääkida. Nende aastate jooksul on tuhanded tallinlased esitanud linnaruumi rikastamiseks oma lennukaid ideid ja valminud on 24 omanäolist objekti. Neist tuntumad on näiteks Harku järve ääres asuvad kogukonnasaunad ja taliujumiskoht, jaapanipärane minimets Kristiines ja Pirita Majandusgümnaasiumi õueala koolipark.


Pildid kaasava eelarve käigus valminud objektidest on leitavad Tallinna Strateegiakeskuse Flickrist: https://www.flickr.com/photos/linnameedia/albums/72177720312931042/with/53355727932.