Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Tallinna lastekaitsele tehtud hindamine tõi välja süsteemi valukohad

Tallinna lastekaitsele tehtud hindamine tõi välja süsteemi valukohad

Tallinna soovil viis Sotsiaalkindlustusamet läbi lastekaitsetööd kontrolliva järelvalvemenetluse akti, millest selguvate kitsaskohtade likvideerimine on linna kindel prioriteet.

Oktoobri keskpaigas Tallinna linna ettepanekul Sotsiaalkindlustusameti poolt algatatud menetlusega vaadati üle Tallinna lapse heaolu spetsialistide tehtud töö ja töökorraldus Pirital ja Kesklinnas. Hinnati spetsialistide tegevuse vastavust lastekaitseseadusele ja sotsiaalhoolekande seadusele ning suunati tähelepanu kitsaskohtadele, mille tulemusel ei ole õnnestunud keerulist juhtumit sujuvalt lahendada.

Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuameti laste ja perede heaolu osakonna juhataja Kaisa Vetemaa toob välja, et Sotsiaalkindlustusameti hindamisega on linnal võimalus lapse heaolu spetsialistide tegevustesse sügavamalt sisse vaadata: „Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuametil ei ole praegu õigust linnaosade lapse heaolu spetsialistide tööd hinnata või seal järelvalvet teostada, mistõttu pöördusimegi abipalvega Sotsiaalkindlustusameti poole. Saadud tulemuste põhjalt saame spetsialistidele veelgi täpsemalt nõu ja tuge pakkuda ning nende tähelepanu vajalikele toimingutele suunata. Linna jaoks on kindlasti tegemist õppekohtadega, kitsaskohtade adresseerimine süsteemis, aitab pikas perspektiivis süsteemi parandada.“

Sotsiaalkindlustusamet ei teinud Tallinna linnale ettekirjutust, menetluse tulemusena selgunud puudujääkidega on Tallinn tööd juba alustanud, kuid siinkohal on kasu ka planeeritavast lastekaitse töökorralduse reformist. Selgelt ilmnenud probleemkoht on näiteks linna enda töötajate puudulik tugisüsteem või ühtne lähenemine. Samuti ei ole sujunud linnaosade omavaheline koostöö nii hästi kui vaja. „Planeeritav reform süsteemi töökorralduses leevendab praegust olukorda, kus iga spetsialist on oma juhtumiga pigem üksi ja ilma selge toetava tugisüsteemita. Tuues töötajad ühtse juhtimise alla ametisse, saame pakkuda neile senisest tugevamat tugisüsteemi ning korraldada koostöö selliselt, et juhtumikorraldus on ühene, informatsiooni liikumine on selge ja arusaadav,“ selgitas Vetemaa.

Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuamet teeb koostööd Sotsiaalkindlustusametiga, et jätkata süsteemi puuduste parandamisega. 2025. aasta märtsis viib Sotsiaalkindlustusamet läbi nõuete täitmise järelkontrolli, kus võetakse juba laiemalt fookusesse hooldusõigusega seotud lastekaitsejuhtumid.