Tallinna linn ja haridusvaldkonna ühingud määrasid koos tähtsamad prioriteedid
Täna toimus Tallinna abilinnapea Aleksei Jašini kutsel kohtumine haridusvaldkonna partneritega. Koos Tallinna Haridustöötajate Liidu, Tallinna Koolijuhtide Ühenduse ja Tallinna Alushariduse Juhtide Ühenduse esindajatega arutati pealinna hariduse arengu prioriteete aastaks 2025.
Abilinnapea tutvustas kohtumisel 2025. aasta Tallinna eelarve läbirääkimiste tulemusi. Alates 1. septembrist 2025 tõusevad koolide, lasteaedade ja huvikoolide kvalifitseeritud õpetajate ning tugispetsialistide töötasu alammäärad. Kokkuleppe kohaselt saab uueks töötasu alammääraks 1920 eurot kuus. Samuti suureneb haridusasutuste direktorite töötasu alammäär 5,5%. Lisaks lepiti kohtumisel kokku alustada 2025. aastal läbirääkimisi õpetajate kollektiivlepingu sõlmimiseks, et parandada üldhariduskoolide ja lasteaedade õpetajate töötingimusi.Tallinna abilinnapea Aleksei Jašin rõhutas muudatuste tähtsust: „Selle sammuga asub Tallinn ettevaatavalt täitma hariduslepet, kuna õpetajate kollektiivlepingu läbirääkimiste alustamine koolipidaja ja õpetajate vahel on leppe oluline osa. Erinevate haridusvaldkondade õpetajate ja tugispetsialistide töö vajab ja väärib suuremat tunnustust. Nende palgatõus ja täiendav rahastus 2025. aasta eelarvest kinnitavad meie pühendumust kvaliteetse hariduse pakkumisele. Järgmine samm on töötada välja karjäärimudel alushariduse õpetajatele ning sõlmida kollektiivleping, et parandada töötingimusi. Ühiste pingutuste tulemusena oleme saavutanud kokkuleppeid, mis aitavad tagada haridustöötajatele paremad tingimused. Tänan kõiki partnereid konstruktiivse koostöö eest!“
Linn jätkab haridusasutuste palgafondi suurendamist 7 miljoni euro võrra. Sellest 4 miljonit eurot kasutatakse üldhariduskoolide töötajate diferentseeritud tasustamiseks. Ülejäänud 3 miljonit jaotatakse pearaha alusel koolidele ja lasteaedadele, et toetada eestikeelsele õppele üleminekut ning tagada kõigile lastele võrdsed võimalused.
„Ühendus Haridusleppele mõeldes on oluline säilitada koolijuhtide autonoomia ehk otsustusõigus selle osas, mis tööd on konkreetses koolis vaja teha ja mis mahus. Sama oluline on võimalus lähtuda igast õpetajast, sest inimesed ja nende töövõime on erinevad - kui kõik õpetajad lükata 22 tunni ja 1820 euro raami, siis võime oodata veel suuremat õpetajate puudust, kui praegu, sest hetkel on Tallinna linna õpetajat keskmine töötasu 2300 euro kandis. Mul on heameel, et abilinnapea ja Tallinna Haridusamet on valmis diskuteerima ka keerulistel teemadel, mis on väga oluline ja tulevikku vaatav, nii õpetajate kui ka koolijuhtidele,“ ütles Tallinna Koolijuhtide Ühenduse tegevjuht Mari-Liis Sults.
Tallinna Haridustöötajate Liidu esimees Andero Vaarik lisas, et täna tehtud otsused mõjutavad meid kõiki – mitte ainult haridusasutuste juhte ja õpetajaid, vaid kogu ühiskonda tervikuna. „Just haridus määrab meie ühiskonna tuleviku võimalused. Meie eesmärk on tagada, et õpetajate järelkasv ei triiviks kaugemale sihitud eesmärkidest, suurendada kvalifikatsiooninõuetele vastavate õpetajate osakaalu ning sõlmida õpetajate kollektiivleping, et parandada nende töötingimusi,“ rääkis Vaarik.
Tallinn kavatseb 2025. aastal alustada läbirääkimisi, et töötada välja alushariduse õpetajate karjäärimudel ja rakendada see 2026. aastast. Lisaks algavad märtsis arutelud õpetajate kollektiivlepingu sõlmimise üle, et tagada töötajatele paremad töötingimused ja kaitsta nende õigusi.
Need algatused on osa linna ulatuslikumast strateegiast, mille eesmärk on toetada haridustöötajaid ja tõsta hariduse kvaliteeti.