Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Tallinna linn ja Hispaania Kuningriigi Haridus- ja Kutseharidusministeerium allkirjastasid haridusalase koostöömemorandumi

Tallinna linn ja Hispaania Kuningriigi Haridus- ja Kutseharidusministeerium allkirjastasid haridusalase koostöömemorandumi

Täna toimus Tallinna Mustamäe Gümnaasiumis pidulik allkirjastamistseremoonia, mille käigus sõlmisid Tallinna linn ja Hispaania Kuningriigi Haridus- ja Kutseharidusministeerium haridusalase vastastikuse mõistmise memorandumi. Dokumendile kirjutasid alla Tallinna abilinnapea Aleksei Jašin ja Hispaania Kuningriigi Haridus- ja Kutseharidusministeeriumi nõunik José Aurelio Llaneza Villanueva.

Memorandumi keskmes on poolte vaheline koostöö hariduse valdkonnas, hispaania keele ja kultuuri integreerimine Tallinna haridussüsteemi ning rahvusvaheliste võimaluste laiendamine nii õpilastele kui ka õpetajatele.

Tallinna haridusvaldkonda kureeriv abilinnapea Aleksei Jašin rõhutas koostöö tähtsust ja selle potentsiaalset mõju Tallinna haridusmaastikule. “Sõlmitud memorandum avab uue, sisuka koostööetapi Tallinna linna ja Hispaania Kuningriigi vahel hariduse valdkonnas. Meie ühine eesmärk on tugevdada kultuuridevahelist dialoogi ja avardada rahvusvahelisi võimalusi õpilastele ning õpetajatele, keskendudes keeleõppele, akadeemilisele vahetusele ja professionaalsele arengule. See on märkimisväärne edasiminek Tallinna koolihariduse rahvusvahelistumisel, pakkudes noortele laiemat silmaringi ja kujundades mitmekultuurilist teadlikkust juba varases eas. Hispaania Kuningriik on väga hea partner Eesti riigile ja Tallinna linnale Euroopa Liidu peres. Mul on siiralt hea meel seista meie koostöö laiendamise eest hariduse valdkonnas Tallinna abilinnapeana”, sõnas Jašin.

Haridus- ja teadusminister Kristina Kallase sõnul aitab Tallinna koostöölepe Hispaania Kuningriigi ministeeriumiga mitmekesistada noorte keele- ja kultuuriõppe valikuid. „Koolidel on kohustus pakkuda vähemasti kahte B-võõrkeelt ning hea meel on, et vene keele kõrvale on lisaks laiemalt levinud saksa keelele leitud järjest enam võimalusi pakkuda muid võõrkeeli. On ju hispaania keel üks maailmas enim räägitavaid keeli ning selle oskus võib tuua noortele tulevikus põnevaid karjäärivalikuid.“

Üritusel osalenud Hispaania Kuningriigi suursaadik Eestis Guillermo Corral Van Damme ütles: „Olen väga tänulik Tallinna linnale ja koolile võimaluse eest selliseks koostööks. Hispaania keel on üks maailma suurimaid ja enim õpitavaid keeli, pakkudes õpilastele väärtuslikke teadmisi ja avades uusi võimalusi. Loodame, et tänu sellele projektile areneb Eesti ja Hispaania vaheline koostöö veelgi tihedamaks. Üha enam eestlasi veedab Hispaanias aega mitte ainult puhkuse eesmärgil, vaid ka õppides ja töötades. Usume, et hispaania keele ja kultuuri süvendatud õpe mängib võtmerolli meie riikide suhete edasises tugevdamises.“

Memorandum loob laiahaardelise raamistiku hariduskoostööks. Selle alusel saab Hispaania Haridus- ja Kutseharidusministeeriumi toel arendada hispaania keele õpet Tallinna koolides, pakkudes õpetajatele erialast täienduskoolitust, metoodilist tuge ja ligipääsu kaasaegsetele õppematerjalidele. Koostöö hõlmab hispaania keele- ja kultuuriõpe süvendamist Tallinna koolides, õpetajate ja pedagoogide vahetust ning iga-aastaseid vestlusabi programme, kuhu kaasatakse hispaania keelt emakeelena kõnelevaid spetsialiste.

Tallinna linn omalt poolt panustab keeleõppeprogrammide arendamisse, toetab õpetajate professionaalset arengut ning võimalusel avab uusi õppesuundi, mis keskenduvad hispaania keelele ja kultuurile. Lisaks nähakse ette võimalus luua Tallinna haridusasutustes kakskeelse õppe elementidega programmide võrgustik, mis pakub keelekeskkonda alates eelkoolist kuni gümnaasiumini. Ühe konkreetse algatusena 2025/2026. õppeaastal jätkatakse süvendatult Tallinna Mustamäe Gümnaasiumis hispaania keele õpetamist võõrkeelena gümnaasiumiastmes ning pakutakse hispaania kultuuriloo valikkursusi.
 
Hispaania keel on leidnud kindla koha ka teistes Tallinna haridusasutustes – 2024/2025. õppeaastal õpib seda munitsipaalkoolides võõrkeelena kokku 1081 õpilast. Allkirjastatud dokument loob kindla ja süsteemse aluse selle arengusuuna jätkusuutlikuks toetamiseks.

Kolmes võrdselt autentses keeles – eesti, hispaania ja inglise – allkirjastatud dokument ei loo õiguslikke ega rahalisi kohustusi ning kavandatud tegevused sõltuvad poolte eelarvelistest võimalustest.