Tallinna noored rääkisid olulistel teemadel: muutusi tuleb sisse viia linnatranspordis, liiklusohutuses ja rohepöördes
2. oktoobri hommikul tutvustasid pealinna noored linnavolikogu simulatsiooni raames kolme välja töötatud määruse eelnõud, mis antakse menetlemiseks Tallinna linnavalitsusele. Noori kõnetas enim liiklusohutus, kuid tähelepanu sai ka rohepööre.
„14-21aastastele noortele toimunud kolmepäevase simulatsiooni eesmärk oli suurendada noorte kodanikuaktiivsust ja kaasatust poliitikasse. Simulatsiooni raames tuli noortel leida probleem, mida saab Tallinnas parandada ning koostada selle lahenduseks määruse eelnõud. Eelnõu koostamise järel oli noortel võimalik määruse eest seista ning seda linnavolikogu saalis linnavolinike rollis kaitsta,“ kirjeldas Tallinna noortevolikogu esimees Johannes-Emmanuel Allas simulatsiooni.Kolme päeva jooksul võttis simulatsioonist osa üle 100 noore, kes lisaks õigusaktidega tegelemisele koolitasid end läbirääkimise ja argumenteerimise, väitlemise ja meedia teemal. Samuti oli noortel võimalik kohtuda praeguste poliitmaastiku esindajatega. Neid käisid tervitamas Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart ja Tallinna linnavolikogu esimees Maris Sild, kes julgustasid noori võimalustest haarama ning enda ideid välja käima ja nende nimel tegutsema.
Noored otsustajad said töötada neile oluliste probleemkohtade kallal. Kõige enam kõnetasid noori linnatransport, liiklusohutus ja rohepööre. Linnavolikogu läbimängus esitati viis määruse eelnõud, millest kolm said väljavalituks noorte poolt:
1. Ülesande andmine Tallinna linnavalitsusele kohandada Tallinna linnatransporti. (Väljavalitu)
2. Uute ehitusobjektide käigus tekkivate kasvuhoonegaaside neutraliseerimine.
(Väljavalitu)
3. Liiklusteooria tundide lisamine gümnaasiumi õppekavasse valikainena. (Väljavalitu)
4. Ülesande andmine Tallinna linnavalitsusele tagada tõhusat elanikkonnakaitset
Tallinnas.
5. Ülesande andmine Tallinna linnavalitsusele projekteerida ja ehitada uued trammiliinid
Tallinna linnaruumi.
Väljavalitud määruse eelnõudest kogus noorte seas enim hääli liiklusteooria tundide lisamine gümnaasiumi õppekavasse valikainena.
Simulatsioon jättis seal osalenud Madli Tuvikesele positiivse ja meeldejääva mulje. „Otsustasin simulatsioonile tulla seetõttu, et saada aimu, milline näeb välja minu tuleviku töökoht ja leida inimesi, kes mõtlevad minuga sarnaselt. Õppisin, kui tähtis on enda ideid erinvatest vaatenurkadest analüüsida,” meenutas Tuvikene.
Noortevolikogu esimehe sõnul meenutasid noorte omavahelised debatid talle päris linnavolikogu tööd, sest need sisaldasid konstruktiivset arutelu. „Oli väga huvitav vaadata, kuidas noored püüavad leida ühist teed koalitsiooni loomiseks ning teemade kaitsmiseks. Enda valikuga said noored Tallinna linnavalitsusele näidata, mis neid päriselt huvitab. Tundsin end nagu päris linnavolikogu istungil,” lisas Allas.