Tallinna õpetajad saavad hoiatused keelenõuete täitmiseks, linn pakub tuge
Pealinna haridusasutuste õpetajatele antakse hoiatused, et tagada nende keeleoskuse vastavus seaduses sätestatud nõuetele. Kokku saavad hoiatused 122 õpetajat, kelle eesti keele oskus vajab täiendamist. Tallinn pakub neile õpetajatele tuge, et aidata neil edukalt keeleeksam sooritada. Alates käesoleva aasta augustist ükski õpetaja ei saa enam jätkata koolis B1 keeletasemega.
Abilinnapea Aleksei Jašin rõhutas, et eestikeelsele õppele üleminek on haridussüsteemi suur reform, mille aluseks on õpetajate piisav keeleoskus. „Eesti keele oskus on eduka õpetajatöö lahutamatu osa ning meie eesmärk on tagada, et koolides ja lasteaedades töötaksid pädevad ning keelenõuetele vastavad õpetajad. Eestikeelsele haridusele ülemineku teine õppeaasta on lähenemas ning C1 keeleoskusega õpetajate osakaal peab suurenema. Samuti koolides ei saa enam jätkata B1 keeleoskusega õpetajad, kes peavad sooritama B2 keeleeksami käesoleva aasta augustiks,“ ütles Jašin. Ta lisas, et linn on teadlik, kui oluline ja keeruline on see muutus paljude õpetajate jaoks, mistõttu pakutakse neile laialdast tuge keeleõppes ja eksamiteks valmistumisel. „Tallinn on pühendunud sujuvale üleminekule eestikeelsele õppele ning toetab õpetajaid, pakkudes mitmekesiseid võimalusi keele- ja erialaste oskuste arendamiseks. Meie eesmärk on, et võimalikult palju õpetajaid sooritaks keeletesti ja jätkaks tööga. Soovin kolleegidele edukat eksamisooritust!“Kokku antakse hoiatus 122 õpetajale, kelle eesti keele oskus vajab täiendamist. 88 õpetajat, kelle praegune tase on B1, peavad tõstma oma keeleoskuse B2 tasemele hiljemalt 1. augustiks 2025. Samuti peavad 34 õpetajat, kes hakkavad õpetama eesti keeles, omandama C1 taseme hiljemalt 1. septembriks 2025. Lisaks vähendatakse 46 õpetaja töökoormust, kuna nende ametikohad on seotud eestikeelsele õppele üleminekuga.
Õpetajatel on enne uue õppeaasta algust võimalus sooritada keeleeksam kahel korral. Esimeses kvartalis toimuvad eksamid 15. märtsil (B2) ja 16. märtsil (C1), teises kvartalis 31. mail (B2) ja 1. juunil (C1). Järgmised eksamid toimuvad septembris.
Tallinna linn toetab õpetajaid keeleõppes erinevate täiendkoolituste ja programmidega. Praegu osaleb keelekursustel 115 õpetajat, kes arendavad oma keeleoskust tasemetel B2 kuni C1.
Lisaks on koostöös Eesti Keele Instituudiga loodud spetsiaalsed kursused haridusasutuste tugipersonalile, kus õpib ligi 300 inimest.
Keelerände programm annab koolide ja lasteaedade õpetajatele ning assistentidele võimaluse praktiseerida eesti keelt oma töökeskkonnas, aidates neil omandada keeleoskust loomulikus ja praktilises keskkonnas.
Õpetajate leidmiseks korraldab Tallinna Haridusamet 2025. aasta jooksul aktiivse värbamiskampaania, mis hõlmab sotsiaalmeediakampaaniaid, sihtotsinguid ja kandidaadiüritusi koolides ning lasteaedades. Koostööd tehakse Töötukassa, Tartu Ülikooli, Tallinna Ülikooli, erialaliitude, vabaühenduste ja Eesti suurimate tööportaalidega. Värbamisele aitab kaasa linnavalitsuse kavandatud kvalifitseeritud õpetajate palgatõus 100 euro võrra alates septembrist ning diferentseerimisfondi suurendus 7 miljoni euro võrra. Samuti jätkub koostööprojekt MTÜ ASÕPiga (asendusõpetajate programm), mille eesmärk on leida vähemalt 30 uut õpetajat.
Linn pakub koolidele ja lasteaedadele ka mitmeid praktilisi värbamistoetusi, sealhulgas värbamismaterjale ja koolitusi, mis aitavad haridusasutustel töötajaid leida.