Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Tallinna päeva etteütlust kirjutas üle 900 inimese

Tallinna päeva etteütlust kirjutas üle 900 inimese

Traditsioonilist Tallinna päeva etteütlust kirjutati 15. mail Tallinna loomaais Tuuliku piknikuplatsil, kus oma eesti keele teadmisi pani proovile üle 900 õpilase ja täiskasvanu. Päeva lõpuks tunnustati 15 parimat kirjutajat, kes said auhinnaks Apollo kinkekaardid. 

Tallinna päeva etteütluse algataja, linnapea Mihhail Kõlvart märkis, et etteütlust korraldati nüüd juba 11. korda. „On hea meel näha, et see traditsioon on leidnud koha linlaste südames – täna pani end õlg õla kõrval proovile üle 900 inimese, mis on seniste aastate rekord. Positiivne on seegi, et õpetajate hulgas on üritus samuti üha populaarsem. Aina rohkem on nende seas vabatahtlikke, kes aitavad etteütlust ette valmistada ja ka koha peal tekste üle vaadata,“ ütles Kõlvart. „Aitäh kõigile ja loodan, et see päev pakkus põneva väljakutse kõrval ka toredaid elamusi loomaaias.“

Tänavune Tallinna päev on eriline, sest Tallinn kannab Euroopa rohelise pealinna tiitlit. Sellest lähtudes valiti ka etteütluse koht, sisu ja läbiviijad. Teksti luges populaarse loodussaate „Osoon“ tegija Kristo Elias ning loomadest ja loodusest rääkis armastatud zooloog Aleksei Turovski. Elevust lisas programmile veel see, et soovi korral sai koos giidiga külastada jääkarude, hüljeste ja kotkaste aedikut.

Tallinna päeva puhul Tallinna-teemalise etteütluse kirjutamise traditsioon sai alguse 2013. aastal. Etteütluse teema on alati olnud seotud Eesti kirjanduse, kultuuri ja Tallinna ajalooga. Varasematel aastatel on etteütlust kirjutatud Tallinna Ülikoolis, kinos Kosmos, Vabaduse väljakul ja Raekoja platsil. Teksti on dikteerinud mitmed tuntud inimesed, teiste seas kirjanikud Andrus Kivirähk ja Jan Kaus, muusikud Reket ja Ivo Linna, näitlejad Märt Avandi ja Ivo Uukkivi ning vigursuusatamise maailmameister ja olümpiapronks Kelly Sildaru.

Tallinna päevaga tähistatakse linnale Lübecki linnaõiguse andmist 15. mail 1248, millega pääses Tallinn ka Euroopa linnade liitu. Tallinna päeva etteütlust korraldab Tallinna Linnakantselei koostöös Tallinna Haridusameti ning linna koolide eesti keele ja kirjanduse õpetajatega, kes on koostanud ka etteütluse teksti ning materjalid etteütluseks valmistumiseks.
 

Etteütluse tekst

 1. Tallinn on mitmes mõttes unikaalne linn: on rohelisust, ajaloolisust ning lugupidavat suhtumist eelnevate põlvkondade pärandisse.
 2. Tänavu kannab Tallinn uhkelt Euroopa rohelise pealinna tiitlit, mis võimaldab linlastel muuta ümbritsevat veelgi keskkonna- ja inimsõbralikumaks.
 3. Nii mõnigi muruplats asendatakse lilleniiduga, et suurendada linnaruumi elurikkust ja pakkuda nektarit tolmeldajatele.
 4. Peagi ühendab Põhja- ja Lääne-Tallinna täiesti uue kontseptsiooni järgi rajatud lineaarpark Putukaväil.

 5. Rohelise pealinna aastal on paslik rääkida linlastele armsatest parkidest.
 6. Kõige tillem on neist Roheline turg Pika jala ja Olevimäe vahel, suurim Kadrioru park ning uusim juunist septembrini Raekoja platsile rajatav ajutine park.
 7. Keskaegsest linnasüdamest kiviviske kaugusele jääb Tornide väljak, mis on oma nime saanud linnamüüri tornide järgi, sest sealt oli näha seitset vahi- ja kaitsetorni.
 8. Seda maa-ala peeti 19. sajandi teisel poolel sobivaks Tallinna B/botaanikaaia rajamiseks.
 9. Tänapäeval paikneb botaanikaaed Pirita jõe neljal terrassil, hõlmates Eesti Vabariigi esimese presidendi Konstantin Pätsi talu maid.
 10. Sel korral on toonud Tallinna päeva etteütlus linnarahva loomaaeda Haabersti linnaossa Veskimetsa asumisse.
 11. Zoopargi logol kujutatakse ilvest, meie loomaaia vapilooma ja esimest asukat.
 12. Erinevates haridusprogrammides tutvutakse loomaaia asukatega lähemalt, kuulatakse loenguid, osaletakse õpitubades – kõike seda kroonib muhe mälumäng “Kaamelivillak”.
 13. Ajakirjas Eesti Loodus on öeldud, et loomaaed valmib nagu Tallinna linn.
 14. Omanäolise loodussaarena urbanistlikul maastikul on loomaaial täita oluline roll eestlaste rahvuskultuuris.
 15. Rohelise pealinna tegevuskava pakub suurepärase võimaluse külastada linna armsaid varjulisi parke ja imelisi loodusoaase, võib-olla seal piknikkugi pidada.
Etteütluse tekst koos kommentaaridega