Skip to content
Juurdepääsetavus
 °C

Tänavu tähistatakse 20. korda Tallinna päeva

Järgmisel laupäeval, 15. mail tähistatakse 20. korda Tallinna päeva, kuid kehtivaid piiranguid silmas pidades pakutakse võimalusi saada osa Tallinna päeva üritustest juba nädala algusest.

Linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul on keeruline aasta pakkunud meile kõigile väljakutseid, kuid samas andnud võimaluse vaadata enda ümber ja mõelda sellele, mis meil on. „Usun, et oleme selle aasta jooksul avastanud palju uut – nii iseendas kui ka enda ümber. Oleme ehk rohkem kui varem saanud tuttavaks oma kodulinnaga, leidnud seniavastamata paiku ja seeläbi kasvatanud iseendas ka tallinlaseks olemist tunnet,“ märkis Kõlvart. „Kakskümmend aastat tagasi alguse saanud Tallinna päeva tähistamise mõte on samuti kodulinna ajaloo ja linlaseks olemise väärtustamine. Ainuüksi viimase aasta jooksul oleme järjekordselt saanud kinnitust, et linna suurim väärtus ongi – linlased. Toetades ja hoides üksteist raskel ajal, aitame säilitada oma kodulinna ka järgmistele põlvkondadele.“  

10. mail toimub Tallinna päeva orienteerumine, mille radasid saab läbida Actionbound rakendust kasutades (Noor Tegija FB lehel). Piltmõistatuste mäng „Märka Kesklinna peidetut“. Mängu sisuks on eri kohtade, majade ja objektide äratundmine. Mängida saab nii virtuaalmaailmas (Kesklinna FB lehel) kui leida ka pilte viielt reklaamkandjalt Tallinna kesklinna erinevatest paikadest. Mustamäe linnaosa valitsuse eestvedamisel toimuvad Jüri Kuuskemaa videoekskursioonid mööda põnevamaid Vanalinna ja Mustamäe objekte (eesti, vene ja inglise keeles, Mustamäe Linnaosa Valitsuse Facebook).  

Vahetult Tallinna päeva eel, 14. mai hommikul toimub üheteistkümnes pealinna koolis spordipäev, mis kutsub lapsi ja noori liikuma. Kell 12 aga leiab aset traditsiooniline Tallinna päeva etteütlus, kus kõik eesti keele huvilised üle maailma on oodatud end proovile panema Eesti taasiseseisvumise 30. aastapäevale pühendatud e-etteütlusel. Etteütlust on oodatud kirjutama nii õpilasi kui ka täiskasvanuid, kes peavad oluliseks head eesti keelt ja soovivad proovile panna oma teadmisi eesti keele õigekirjast. Etteütluse teksti loeb armastatud laulja Ivo Linna, kes oli ise ka laulva revolutsiooni sündmuste keskmes kaheksakümnendate lõpus.

Tallinna päev, 15. mai algab tänavapuhastuseautode paraadiga Reidi teel, millega ühtlasi lõpetatakse linna heakorrakuu. Reidi tee ääres avatakse ka pildistamissein, kus linlased ja linnakülalised saavad endast jäädvustada meelolukaid hetki.

15. mai keskpäeval puhkeb aga terve linn õide, sest koos linnaelanikega istutatakse 4020 putukatele meeldivat taime. Õitsejad pannakse mulda tulevase Putukaväila peenardesse, Paldiski mnt 48 ja Pirita rannaalale rajatavatesse peenardesse. Lisaks istutatakse üle 1530 püsilille Paldiski maantee sõiduradade vahelisel haljasalale ja Pallasti sillale. Sellega luuakse juurde lilleilu, mis toetab liigirikkust ja seeläbi Tallinna rohepöörde eesmärke. Uue hingamise saab Koidu pargi haljastus, kus korrastatakse istutusalad ning lisatakse põõsaid ja püsililli. Ühisistutamine toimub igas linnaosas.   

Meeldejäävaid hetki pakub keskpäevane Tallinna päeva rõdukontsert Tallinna Linnavolikogu ees, kus esinevad Tõnu Jõesaar tšellol ja Melissa Jõesaar viiulil. Püstijalakontserdil tuleb publikul kinni pidada hetkel kehtivatest piirangutest! Kontsert kestab umbes 40 minutit.

Tallinna päeva kontsert „Vaikus. Elu. Südametunnistus” on pühendatud ootusele – et saaks taas näha Tallinna vanalinnas arvukalt inimesi, nii kohalikke kui ka linnakülalisi lähedalt ja kaugelt. Veebikontserdist saab osa 15. mail kell 14.00 www.filharmoonia.ee veebilehel.  

Tallinna päeva tähistamise traditsioonile pandi alus 2002. aastal. Sellega tähistatakse linnale Lübecki linnaõiguse andmist 1248. aastal, millega pääses Tallinn ka Euroopa linnade liitu.  

Lisainfot Tallinna päeva kohta leiab /tallinnapaev