Skip to content
Juurdepääsetavus
 °C

Targa linna foorum keskendus koostööle innovatsioonis

Neljapäeval, 26. jaanuaril tutvustati Õpetajate majas peetud targa linna foorumil Tallinna ja Helsingi koostööprojekte, mille eesmärk on linnade digitaalne ühendamine ja nutikas arenemine.

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul saavad Euroopa vaates keskmise suurusega linnad koostöös algatada suuri asju. “Kahe linna vahelised sidemed on Tallinna jaoks ajalooliselt sümboolsed ning ma usun, et ka Helsingi jaoks,” märkis Kõlvart. “Meie prioriteedid koostöö osas on loomine ja keskkonnahoid. Inimsõbralik linnaruum, jätkusuutlikud transpordivõimalused ja koostööd linnaosade vahel on Tallinnale eeskujuks.”

Foorumil anti ülevaade Tallinna ja Helsingi koostööprojektidest, sealhulgas rohekaksikute, energiaküberturbe ja ringmajanduslahenduste arendamise projektidest.

Helsingi linnapea Juhana Vartiainen sõnas, et kahe linna vaheline koostöö annab võimaluse mõlemal osapoolele vahetada kogemust ja teadmisi. “Selline lähenemine võimaldab mõlemal osapoolel leida parimaid võimalusi arenguks,” ütles Vartiainen.

Õpetajate majas avasid foorumi Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart ja Helsingi linnapea Juhana Vartiainen, kes osalesid ka paneeldiskussioonis koos akadeemik Jaak Aaviksoo ja Tallinna Tehnikaülikooli rohepöörde prorektori Helen Sooväli-Seppinguga.
Tallinna ja Helsingi rohekaksikute (Green Twins) projekti eesmärk on aidata säästva linna planeerimisel paremini arvesse võtta haljastust. Selleks luuakse linna rohelisest keskkonnast digitaalne dünaamiline mudel. Seni on digitaalses keskkonnas rohelist elukeskkonda sageli esindanud staatiline kujutis, ehkki tegelikkuses on rohelus pidevas muutumises, kui näiteks puude varjud liiguvad ja lehed talvel langevad. Tallinna kolmemõõtmeline mudel on kättesaadav veebilehel https://gis.tallinn.ee/linnamudel/.

Linnade piiriülese energiaküberturbe projekti IRIS eesmärk on suurendada valmisolekut võimalike küberohtude tõrjumiseks, katsetades Tallinna ja Helsingi nutikate elektrivõrkude süsteemide vastupidavust erinevates küberrünnakute stsenaariumides.

Kokku 19 partnerit üle Euroopa hõlmav ringmajanduslahenduste arendamise algatus TREASoURcE loob loodusvarade säästvamat kasutamist toetavaid tarbimis- ja taaskasutamistavasid, mida saaks juurutada kogu maailmajaos. Algatus keskendub plastjäätmete ja akude paremale kasutamisele ning biojäätmetele uue elu andmist.

Täpsem info seekordsest targa linna foorumist on kättesaadav targa linna tippkeskuse kodulehelt aadressil https://www.finestcentre.eu/forum2023.