Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Tondi uus raudteealune läbisõit muudab liiklemise turvalisemaks

Tondi uus raudteealune läbisõit muudab liiklemise turvalisemaks

Esmaspäeval, 3. juulil algavad Tondi raudteeülesõidu ehitustööd, mille tulemusena valmib 2024. aasta lõpuks uus raudteealune läbisõit, mis muudab liiklemise turvalisemaks nii jalakäijatele, kergliiklejatele kui ka mootorsõidukitele.

Raudtee ületamise ohutuse tagamiseks ehitatakse rekonstrueerimistööde käigus ümber olemasolev Tondi tänava raudteeülesõit – praeguse ülesõidu asemel rajatakse uus raudteealune läbisõit, ehitatakse uued ja ohutumad jalgteed, rajatakse uued kaldteed ja trepid parema ligipääsu tagamiseks raudtee platvormile. Ehitustööde käigus muutub aga kogu linnaruum. Nii uuendatakse Tondi tänavat umbes 300 meetri ulatuses ja uuenduse saab ka Kotka tänava Tondi ja Tedre vaheline lõik. Lisaks kaasajastatakse olemasolevaid ja ehitatakse uusi maa-aluseid tehnovõrke, rajatakse LED-tehnoloogial põhinev tänavavalgustus ning ülekäiguradade erivalgustus.

Tänavaruumi täiendatakse 57 lehtpuu, 144 okas- ja 3406 lehtpõõsa, 378 pargiroosi, 380 ronitaime ja 1165 püsilillega ning rajatakse ligi 700 ruutmeetrit lilleniitu. Olemasolevatest puudest säilitatakse valdav osa, kuid ümber istutatakse 6 puud, eemaldatakse 12 kuivanud, haiget või ohtlikku puud ning 10 halvas tervislikus seisundis puud, mis ei taluks ümberistutamist.

Abilinnapea Vladimir Sveti sõnul muutub põhjalike rekonstrueerimistööde tulemusena kõigi liiklejate – eeskätt aga kergliiklejate ja jalakäijate, liiklemine turvalisemaks. „Ühtlasi uueneb ehitustöödega ülesõidu ümbruses linnaruum ja täiendavalt lisandub uut haljastust,“ nentis Svet. „Tegemist on keerukate ja ajamahukate ümberehitustöödega, millega kaasnevad paraku ebamugavused ja mis häirivad seetõttu väga paljude linlaste igapäevast elukorraldust ja liiklemist, kuid turvalisuse tagamiseks peame need töid ette võtma.“
 
Ehitustööde tõttu on Tondi ülesõit liiklusele suletud alates 3. juulist. Jalakäijatele ja ratturitele on läbipääs tagatud kogu ehitusperioodi vältel (skeem 1). Sõltuvalt tööde iseloomust esineb ka ajutisi rongiliikluse katkestusi, mis toimuvad valdavalt nädalavahetuseti. Esimesed rongiliikluse sulgemised on praeguse kava kohaselt juuli kolmel nädalavahetusel.

Leonhard Weiss OÜ inseneriehituse divisjoni direktor Aleksei Dohin ütles, et tööde aja- ja tegevusplaanis on lähtutud tehnoloogilise protsessi eripäradest ning ehitaja annab endast parima, et püsida ajagraafikus ning kohalike kui ka kõigi linlaste igapäevaelu võimalikult vähe häirida. „Samas peame arvestama, et teatud töid – eeskätt raudtee ülesõidu ja kontaktliini ümberkorraldusega seonduvaid, millega kaasneb ka rongiliikluse lühiajalist katkestust – saame teha ainult õhtusel või öisel ajal. Palume elanikelt mõistvat suhtumist ja ebamugavuste pärast vabandust,“ selgitas Dohin.
 
Tööde esimeses etapis on lisaks raudteeülesõidule suletud autoliiklus Kotka tänaval ülesõidu ja Kotka 22 vahelisel lõigul. Üks sõidurada jääb Kotka tänaval eelmainitud lõigul avatuks ühistranspordile, operatiivsõidukitele ja kohalikele elanikele.

Kristiine linnaosa vanema Jaanus Riibe sõnul on Tondi raudteeülesõidu eritasandilise riste rajamine üks kauaoodatumaid ja olulisemaid projekte sel aastal, kuna seda liiklussõlme kasutavad iga päev tuhanded inimesed. „Tondi asumi piirkond areneb väga kiiresti, piirkonnas toimub aktiivne elamu- ja ärihoonete ehitamine, hiljuti rekonstrueeriti ka Tondi Kool. Nüüd on järg jõudnud mitmetasandilise ristmikuni. Eelmise aasta 30. märtsil tutvustasime avalikul koosolekul kohapeal esialgset projekti ka elanikele, seejärel on projekti korrigeeritud vastavalt laekunud tagasisidele. Kokkuvõttes muutuvad ehituse tulemusena liikumisvõimalused piirkonnas ohutumaks kõigile, kuid eelkõige jalakäijale ja jalgratturitele ning liikluse sujuvuse tagamiseks hakkavad autod sõitma raudtee alt läbi," selgitas Riibe.

Bussiliini nr 23 marsruudis ehitustööde tõttu muudatusi ei kaasne, küll aga suunatakse ümbersõidule mõlemas suunas bussiliin nr 28: Pärnu maantee, Tammsaare tee ja Tondi tänava kaudu (skeem 2). Mootorsõidukite ümbersõit toimub Pärnu maantee, Tammsaare tee, Tondi tänava, Linnu tee ja Nõmme tee kaudu (skeem 3).
 
Tondi ülesõidu ehitustöid teeb Leonhard Weiss OÜ ning tööde kogumaksumuseks on veidi üle 8,8 miljoni euro koos käibemaksuga.
 
Täiendavat infot Tondi raudteeülesõidu ehitustööde ja liikluskorralduse kohta leiab veebilehelt tallinn.ee/tondi. Muudatusi ühistranspordi liikumisteedes ja graafikutes saab jälgida veebilehel transport.tallinn.ee.