UNESCO muusikalinn Tallinn tähistab rahvusvahelist muusikapäeva
30. septembril toimus Tallinnas muusikalinna fookuspäev, kus võeti kokku kolmas aasta UNESCO muusikalinna ning tähistati rahvusvahelist muusikapäeva, mis on täna, 1. oktoobril. Üritusel anti ülevaade muusikalinna senistest saavutustest, tutvustati koostööpartnerite tulevikuplaane ning arutleti muusikatööstuse ja -poliitika teemadel.
Tallinna Kultuuri- ja Spordiameti juhataja Hillar Seina sõnul on kolmas aasta UNESCO muusikalinnana olnud töine ja sündmusterohke. „Tallinna jaoks on väga oluline, et kõik linna elanikud ja külalised saaksid osa mitmekesisest kultuuriprogrammist. Muusika on osa meie linna identiteedist ja UNESCO muusikalinna staatus on andnud meile suurepärase võimaluse seda veelgi enam esile tuua,” lisas Sein.
Muusikalinna fookuspäeva üheks peateemaks oli muusika ja kultuuri mõju linnade ja kogukondade arengule. Eriliseks külaliseks oli Londonis baseeruv muusikatööstuse ja -poliitika ekspert, kultuurinõustaja ja Sound Diplomacy asutaja Shain Shapiro, kes jagas oma teadmisi muusika sotsiaalsest ja majanduslikust tähtsusest. Shapiro rõhutas muusika olulisust linnade heaolu parandamisel, öeldes: „Muusika on asi, mida me ei vaja, et ellu jääda, kuid ilma muusikata oleks elu palju raskem.“ Samuti märkis ta, et kui linnad mõistaksid paremini, kuidas muusika mõjutab inimeste heaolu ja turismi, investeeritaks muusikasse palju rohkem. „Muusika on palju enamat kui lihtsalt meelelahutus,“ rõhutas Shapiro.
Päeva raames toimunud paneeldiskussioon „City, Sound, and Strategy: Tallinn’s Evolution as a Music Capital“ (Linn, helid ja strateegia: Tallinna areng muusikapealinnana) tõi kokku kohalikud muusikatööstuse võtmetegijad, nagu Virgo Sillamaa, Silvia Käsk ja Priit Juurmann, keda modereeris muusikalinna peaspetsialist Grettel Killing. Arutelus keskenduti muusikalinna saavutustele, rahvusvahelisele koostööle ja muusikamaastiku väljakutsetele. Muusikalinna partnerid tutvustasid käimasolevaid programme ja uusi projekte.
Tallinn on kolmandat aastat UNESCO muusikalinn ning on loonud tugeva rahvusvahelise koostöövõrgustiku. Üks olulisi suundi on lisaks teiste seas ka muusikaprojektide ning elava muusika klubide toetusprogramm, mille eesmärk on rikastada linnaruumi mitmekesise muusikaprogrammiga. Lisaks on senisest enim keskendutud noorte ligipääsetavusele muusikale ja muusikaharidusele, mis kajastub ka noortele suunatud projektides, nagu Tallinna noorte jazzfestival KRÄSH ja koolikontsertide programm.
Rahvusvahelise muusikapäeva puhul korraldas Tallinn oma koolide 6.–8. klasside õpilastele muusikaviktoriini. Viktoriini võitjad saavad auhindu väärtuses kuni 1000 eurot ja võimaluse külastada koos klassiga Eesti artisti kontserti.
Rahvusvahelise muusikapäeva puhul on ka lennujaam eriliselt muusikaline, sest sel nädalal kõlavad turvateavitused Eesti muusikute lauluhäälel. Olulised sõnumid toovad reisijateni Maris Pihlap ja Rita Ray. Projekt sündis Tallinna Lennujaama ja muusikalinn Tallinna koostöös.
Tallinn kutsub kõiki rahvusvahelise muusikapäeva tähistamisest osa saama. Täpsem programm on leitav veebilehel www.muusikapäev.ee.
Muusikalinna fookuspäeva fotogalerii on nähtav SIIN.