URBACT linnad peale pimedat neljas kohtumine Nikosias keskendus ööelu võimalustele
Oktoobri alguses toimus Nikosias URBACT-võrgustiku Cities After Dark neljas rahvusvaheline kohtumine, kus keskenduti uute öiste äritegevuste ja teenuste loomisele. Kohtumisel osalesid linnaplaneerijad, poliitikakujundajad ja mitme Euroopa linna esindajad, et arutada, kuidas ööelumajandus saaks linnades toetada uuendusi ja kestlikku arengut. Tallinnast osalesid ööelu nõunik Natalie Mets ja projekti koordinaator Liisi Ree.
Tallinna ööelu nõuniku Natalie Metsa sõnul on koostöö teiste linnadega ööelumajanduse arendamisel ülioluline, kuna see võimaldab meil õppida erinevatest kogemustest ja kohandada edulugusid Tallinna jaoks sobivaks. „Erinevate Euroopa linnade ideed ja vaatenurgad rikastavad kindlasti ka meie arusaama ööelu rollist linna arengus. Näeme juba, et ööelul on potentsiaali muuta linnu elujõulisemaks, luua töökohti ning pakkuda elanikele ja külalistele kvaliteetseid vaba aja veetmise võimalusi, mis on samaaegselt turvalised ja keskkonnasõbralikud. Meie eesmärk on tagada, et öine majandustegevus toetab linna jätkusuutlikkust ning on vastavuses kohaliku kogukonna vajadustega,” selgitas Mets.2.-4. oktoobrini aset leidnud võrgustiku istungitel arutleti ööeluga seotud väljakutseid ja võimalusi. Samuti keskenduti sellele, kuidas saaksid kohalikud kogukonnad luua elujõulise, turvalise ja majanduslikult vastupidava keskkonna.
Külastati ka CYENSi teadus- ja innovatsioonikeskust, mis tegeleb interaktiivse meedia, arukatele süsteemide ja uute tehnoloogiate arendamisega. CYENS mängib Küprosel keskset rolli teadmussiirde edendamisel ja on loonud viljaka pinnase ööelumajanduse jaoks vajalike ärivõimaluste arendamiseks.
Jalutuskäigul Nikosia kesklinnas tutvuti ööelule iseloomulike probleemidega linna peatänavatel. Näiteks Ledra tänaval ja puhverriba ümbritseval alal, et saada aimu, kuidas linnaruumi ümberkujundamine soodustab ettevõtete loomist, suurendab liikuvust ja toetab öiseid tegevusi.
Istungitel käsitleti ettevõtete kaasamist ja teenuste loomist ööelupoliitika ja lõimitud tegevuskavade osana Koostöörühmades vaadati üle ettevõtluse edendamise strateegiaid, tutvuti parimate praktikatega ja analüüsiti tegevuskavade mustandeid, pidades silmas võrgustiku Cities After Dark põhimõtteid.
Kohtumise raames toimus Makariou avenüül festival INSPIRE, kus rõhuasetus oli avalikkuse kaasamisel. Partnerid osalesid ööelumajandus- ja ettevõtlusteemalises vestlusringis. Lisaks salvestati taskuhääling, mis keskendus kestliku öise majanduskeskkonna loomisele. Need avalikud üritused aitasid võrgustiku nägemust laiemalt tutvustada, edendades arutelu ööeluga seotud linnaarenduse ja majanduse tulevikust.
Cities After Dark võrgustiku eesmärk on julgustada Euroopa linnu välja töötama uuenduslikke poliitikameetmeid, mis kasutavad ära ööelumajanduse potentsiaali. Nikosia kohtumine tõi esile koostöö, teadmusvahetuse ja loova linnaplaneerimise tähtsuse dünaamilise, kaasava ja majanduslikult kestliku ööelukeskkonna loomiseks kogu Euroopas.
URBACT Cities After Dark on rahvusvaheline võrgustik, mis ühendab Euroopa linnu, et edendada kestlikku ja kaasavat ööelu linnakeskkonnas. Võrgustiku eesmärk on tugevdada linnade suutlikkust jagada teadmisi, kogemusi ja parimaid tavasid, et lahendada ööeluga seotud probleeme ning kasutada ära selle majanduslikku ja kultuurilist potentsiaali.
Braga linna juhitud projekti „Ööelumajandus kestliku arengu tagamiseks“ partneriteks on kümme Euroopa linna, sealhulgas Pariis (Prantsusmaa), Tallinn (Eesti), Varna (Bulgaaria), Genova (Itaalia), Málaga (Hispaania), Nikosia (Küpros), Piraeus (Kreeka), Zadar (Horvaatia) ja Budva (Montenegro).