Utilitas: Utilitas rajab Tallinnasse linna suurima päikesepargi
Utilitas rajab Väo energiakompleksi Tallinna suurima, 9,3 MW võimsusega päikesepargi, mis nimetatakse sümboolselt Euroopa rohelise pealinna päikesepargiks.
„Linnades tekib 70% maailma süsinikujalajäljest, mistõttu on linnades toimuv roheline üleminek eriti oluline. Tallinna rohelise pealinna aasta on kantud soovist teha projekte, mis toovad pikaajalise mõjuga muutusi. Ka meie jaoks on tähtis teha investeeringuid, mis muudavad keskkonda rohelisemaks. Uus päikesepark aitab otseselt vähendada Tallinna süsiniku jalajälge ja kuna investeerimisotsus sündis sel aastal, siis otsustasime selle sümboolselt nimetada Euroopa rohelise pealinna päikesepargiks,“ sõnas Utilitase kontserni juht Priit Koit.
Päikesepargi võimsus on 9,3 MW, see koosneb 15 600-st paneelist ning katab endise Väo paekivikarjääri alal kokku 11 hektarit. Kahepoolsed päikesepaneelid asetsevad raamil, mis keeravad end ühel teljel päikese järgi ning seeläbi pikeneb ajaperiood, mil päikesepark elektrit toodab. Utilitas investeerib päikesepargi rajamisse 8 miljonit eurot.
Linnakeskkonna rohelisemaks muutmiseks ning inimeste töö- ja elukeskkonna kvaliteedi parandamiseks istutatakse päikesepargi lääne, põhja ja ida suunda kokku ligi 5000 puud. Utilitas on alustanud ettevalmistavate ehitustöödega ning päikesepark valmib järgmise aasta aprillis.
„Tallinna linnal on Utilitasega väga hea koostöö linna energiasüsteemi keskkonnasõbralikumaks muutmisel, seda nii kaugküttevõrkude laiendamisel, uute taastuvenergia lahenduste katsetamisel kui ka kaugjahutussüsteemide väljaehitamisel. Mul on hea meel, et Utilitas pakub tallinlastele peatselt rohkem võimalusi kasutada päikeseenergiat ning et uus päikesepark hakkab kandma rohelise pealinna päikesepargi nime. Tallinn tegeleb ka ise uute päikeseparkide rajamisega näiteks munitsipaalhoonete katustele, et varustada linna asutuste keskkonnajalajälge ja energiakulusid,“ lausus Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart.
Uus päikesepark täiendab juba olemasolevat Utilitase Väo energiakompleksi, kus toodetakse rohelist energiat kahes soojuse ja elektri koostootmisjaamas ning ühes väiksemas päikesepargis. Järgmisel aastal lisandub kompleksi rohevesiniku tootmine ja tankla ning soojussalvesti. Kõige tõhusam ja rohelisem energiasüsteem ongi selline, kus tootmine ja tarbimine asuvad üksteisele võimalikult lähedal ning erinevate energialiikide nagu soojus, elekter ja kütused tootmine toimub koos.