Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Väliskülalised peatuvad pealinnas aina pikemalt

Väliskülalised peatuvad pealinnas aina pikemalt

Tallinnasse tehti möödunud aastal 2,95 miljonit väliskülastust, millest üle poole olid mitmepäevased külastused, majutusettevõtetes ulatus ööbimiste arv 1,18 miljoni külaliseni ning keskmine ööbimiste pikkus kasvab.

Abilinnapea Joosep Vimma sõnul pakub väliskülastuste arvu kasv ja ööbimiste pikenemine turismiga seotud ettevõtjatele pisut kindlamat turgu. „Eesti Panga hinnangul jätsid väliskülastajad eelmisel aastal Eestisse ligi 1,23 miljardit eurot. Arvestades Tallinna osakaalu Eesti turismis, saame öelda, et möödunud aastal kulutasid väliskülastajad Tallinnas ligi 900 miljonit eurot. Selleks, et turismitulusid pealinnas kasvatada, oleme 2024. aastaks kavandanud ka varasemast suurema eelarve turistide siia meelitamiseks ning teeme aina enam andmetel põhinevaid turundusotsuseid,“ sõnas Vimm.

Tallinna turismiosakonna juhataja Evelin Tsirk tõdeb, et kuigi 2019. aasta turistide tase ei ole taastunud ja aasta alguse turisminumbrid pole veel hoogu sisse saanud, võiks turismiaasta tervikuna kujuneda siiski heaks. „Lennuplaani järgi on ühenduste arv kasvamas ja ka laevaliiklus on tihe. Näiteks on ühendused Rootsiga paremad kui eales varem. Eelmine aasta näitas märke ka kaugemate turgude taastumise algusest. Järjepidev töö Tallinna kui sihtkoha tutvustamiseks ja turundamiseks käib igapäevaselt,“ selgitab Tsirk.

Mobiilpositsioneerimise andmetel tehti Tallinna 2023. aastal 2,95 miljonit väliskülastust ehk 14% rohkem kui mullu, ent 34% vähem kui pandeemiale eelnenud 2019. aastal. Ligi pooled väliskülastustest tehti Soomest (48%), seejärel Läti (9%), Saksamaa (6%), Rootsi (4%), Leedu (4%), Suurbritannia (4%) ja USA (4%). Üle poole (57%) väliskülastustest olid mitmepäevakülastused, mille osakaal oli üle 10 protsendipunkti kõrgem kui pandeemiaeelsel ajal.

Tallinna majutusettevõtetes ööbis statistikaameti andmetel 1,29 miljonit välisturisti, mis on 15% rohkem kui 2022. aastal, kuid 22% vähem võrreldes 2019. aastaga. Pandeemia-eelse ajaga võrreldes suurenes Tallinna majutusettevõtetes oluliselt (+55%) siseturistide (402 000) arv, kes olid soomlaste (515 000) järel majutusasutustele suuruselt teine turg.

Majutusettevõtetes ööbinud välisturistide seas oli kõige rohkem (44%) soomlasi, 7% majutunud väliskülastajatest olid lätlased ja 5% sakslased. Välisturistid ööbisid majutusettevõtetes keskmiselt 1,95 ööd, mis on võrdluses 2019. aastaga (1,86 ööd) kasvanud.

Tallinna kui reisisihtkoha maine püsib väliskülastajate uuringu kohaselt stabiilselt väga hea. Ligi 70% väliskülastajatest hindab Tallinna 10-palli süsteemis hindega üheksa või kümme. Samuti selgus uuringust, et valmisolek Tallinna reisisihtkohana soovitada on kõrge.

Majutusettevõtetes oli aasta lõpu seisuga müügis 8 690 tuba 18 000 voodikohaga. Ööpäeva keskmiseks maksumuseks Tallinna majutusettevõttes kujunes 80 eurot. Kõrgeim oli see detsembris, madalaim veebruaris. Tubade keskmine täitumus oli 61%, kõrgeim oli see juulis, madalaim jaanuaris.