Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Valmis Skoone bastioni restaureerimistööde esimene etapp

Valmis Skoone bastioni restaureerimistööde esimene etapp

Eelmise aasta suvel alanud Skoone bastioni restaureerimistööde esimene etapp on lõppenud, teine etapp jätkub Rannamäe tee poolses osas. 

Abilinnapea Madle Lippuse sõnul on Skoone bastion oluline osa vanalinna ümbritsevast avalikust ruumist. „Bastioni korrastamine muudab selle elanikele kutsuvaks ning annab võimaluse luua sinna täiendavaid sihtpunkte nagu kohvikud, paviljonid ja laste mänguväljakud,” ütles Lippus. „Skoone bastioni viimane korrastus jääb üle 200 aasta tagusesse aega, mistõttu on renoveerimisega tekkiv muutus selgelt tajutav. Sellega muutub bastion linnaruumis jälle selgelt loetavaks.“

Skoone bastioni restaureerimist alustati Suurtüki tänava poolsest küljest hõlmates ka bastioni tippu. Renoveerimistööde käigus tehti hooldusraiet ja lammutati bastioni eskarpmüüri ette ehitatud lagunenud rajatised. Bastioni nõlvadel teostatud hooldusraie oli vajalik müüritise restaureerimiseks, mida seal kasvanud puude ja põõsaste juured oluliselt kahjustanud olid, ning edasise lagunemise eest kaitsmiseks. Bastioni pealsel alal on eesmärk haljastust korrastada, säilitades olemasolevat kõrghaljastust.

 Bastioninõlv taastati ajaloolisel kujul ning korrastati ka osa müüride lääne- ja põhjapoolsest küljest. „Meeldivat üllatust ja avastusrõõmu pakkus meile parkla kõrvalt välja kaevatud müür,“ rääkis arhitekt Tiina Linna. „Isegi müüripealne paekivist karniisi plaat tuli oma profiiliga vähemalt kuue meetri ulatusena välja ning saime plaate taaskasutada.“

Tööde käigus ilmnes, et maapinda mattunud müürid on halvas seisukorras ning need tuli suures ulatuses restaureerida. „Keeruline oli restaureerimistööde juures vertikaalplaneering, et tekitada 47 kraadine nõlv,“ kirjeldas restaureerimise protsessi Aruna-Ehitus OÜ juhataja Arunas Buga. „Nõlva pidi korralikult tihendama ja ankurdama, et see hiljem ära ei kaoks ning seda ei saanud kiiresti teha. Korraga töötas kaks kuni kolm koppa ja tõstelaadurid. Osa sügaval olnud müürkive ei olnud võimalik müürist kasutuskõlblikult kätte saada, seega pidime füüsiliselt kive ka kivitööstuse karjääris juurde tootma.“

Tööde maksumuseks kujunes tänavu 450 000 eurot. Bastioni välisperimeetri restaureerimine jätkub järgmisel aastal Suure Rannavärava poolses osas ja selles etapis on ette nähtud ka Rannamäe tee poolsete treppide korrastamine, et muuta bastion taas läbikäidavaks ning sellega puhkealana paremini kasutatavaks. 

Skoone bastion kui Tallinna võimsaim rootsiaegne kaitseehitis rajati aastatel 1683–1706. Üle 150 aasta oli bastion kasutusel sõjalise ehitisena; muldkindlustus demilitariseeriti 1867. aastal ja kujundati pargiks 1881. aastal.
Bastioni välismüüri ja -nõlva remont-restaureerimise projekti koostasid arhitekt Tiina Linna, konstruktor Silvia Ränd ja maastikuarhitekt Kersti Lootus. Ehitustöid teostas Aruna-Ehitus OÜ.

Linna pikaajalise strateegia „Tallinn 2035“ on võtnud sihiks, et Tallinna kaitsealused pühakojad, tornidega linnamüür ning muldkindlustused oleks restaureeritud ning avalikkusele ligipääsetavad. Samuti edendab Tallinn pärandi rakenduslikku ja akadeemilist uurimist.

Fotod: Mats Õun