Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Veebruaris algab Paljassaare jäätmejaama puiduparandustöökoja ehitus

Veebruaris algab Paljassaare jäätmejaama puiduparandustöökoja ehitus

Paljassaare jäätmejaama Tallinnas (Paljassaare põik 5) rajatakse lisaks korduskasutusruumidele ka puiduparandustöökoda. Sellega järgib jäätmejaam üha enam ringmajanduse põhimõtteid ning on keskkonnahoidlikum ja kliendisõbralikum.

Abilinnapea Margot Roose sõnul liigub Tallinn jäätmemajanduselt ringmajanduse suunas. „Paljassaare jäätmejaama vanasse laohoonesse rajatavas puiduparandustöökojas saavad linlased puidust asjade ära viskamise asemel neid omal käel taastada. Ka töökoja projekteerimisel rakendatakse ringmajanduse põhimõtteid. See tähendab, et olemasolevast hoonest säilitatakse võimalikult palju ja ehituses eelistakse taaskasutatavaid materjale,“ sõnas Roose ning lisas, et sarnane Tallinna Ringmajanduskeskuse puiduparandustöökoda tegutseb juba ka aadressil Kopli 93.

Projekti puhul on tegemist justkui „maja majas” kontseptsiooniga, kus vana hoone jäetakse täies mahus alles ning sinna sisse ehitatakse uus soojapidav struktuur. Arhitektuurne lahendus väärtustab olemasolevat hoonet ning tagab piisava kontrasti uue ja vana vahel. Hoone uue osa fassaadi püstitamisel kasutatakse taaskasutatud telliseid, samuti kõnniteede rajamiseks maja ümber. Ka vana evakuatsioonitrepp soovitakse uuesti püsti panna. Maja konstruktiivsetes tarindites kasutatakse võimalusel taaskasutatavaid puittalasid ja roovitust, siseviimistluses lähevad käiku taaskasutatud laudis ja keraamilised plaadid ning säilinud uksed ja aknad. Täielikult asendatakse vaid katusekate, mis ekspertiisi hinnangul vajas väljavahetamist. 

Tallinna Ringmajanduskeskuse juhataja Rein Kalle sõnul kasutatakse tulevikus vanast hoonest ligi kahte kolmandikku endiselt vanamaterjali laona. „Ehitatav uus osa on stabiilse sisekliimaga soojustatud ruum, kus hakkavad paiknema puidutöötlemise ruum, töökoda, tehnoruum, õppeklass, kööginurk ning tualett- ja duširuumid. Hoonele on projekteeritud oma väike päikeseelektrijaam (75 paneeli) ja puidujäätmeid põletav ahi,“ selgitas Kalle.

Puiduparandustöökoja projekteeris Tallinna Ringmajanduskeskuse ja Tallinna Linnavaraameti tellimusel Teisik OÜ (arhitektid Keiti Lige, Helena Rummo, Elina Liiva ja Indrek Saarepera), seda ehitab Triami OÜ ja omanikujärelevalvet teeb OÜ Keskkonnaprojekt. Tööde maksumus on ligi 548 000 eurot. Puiduparandustöökoja sisustamist tööks vajalike vahenditega toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) Euroopa Majanduspiirkonna vahenditest.

Töökoja valmimine on kavandatud 2025. aasta septembrisse.

Lisainfo: tallinn.ee/et/ringmajanduskeskus/paljassaare-puiduparandustookoda

Ringmajanduslike arenduste planeerimise aluseks on Tallinna jäätmekava 2022-2026, mille kohaselt tuleb olemasolevad jäätmejaamad ümber kujundada ringmajanduskeskusteks.