Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Mis on Euroopa Parlament?

Mis on Euroopa Parlament?

Vastavalt 1957. aastal sõlmitud Rooma lepingule koosneb Euroopa Parlament "Euroopa Ühenduseks liitunud riikide rahvaste esindajatest".

Euroopa Parlamendil on praegu 626 liiget. 2004. aasta juunis valitakse Euroopa Parlamendi uus koosseis, mis esindab 455 miljonit elanikku ja millesse kuulub 732 liiget, kes on pärit 25 liikmesriigist. Igast liikmesriigist valitavate esindajate arv on kindlaks määratud asutamislepingus. Euroopa Parlamendi liikmed valitakse alates 1979.a otsestel, ühetaolistel ja üldistel valimistel viieaastaseks ametiajaks proportsionaalset esindatust tagava süsteemi kohaselt. Eestis valitakse Euroopa Parlamenti 6 liiget.

Kus parlament asub?

Euroopa Parlament töötab Prantsusmaal, Belgias ja Luksemburgis.

Igakuised täiskogu istungjärgud, millest võtavad osa parlamendiliikmed, toimuvad Strasbourg’is (Prantsusmaal), mis on parlamendi asukoht. Parlamentaarse komitee istungjärgud ja kõik täiendavad täiskogu istungjärgud toimuvad Brüsselis (Belgias), samal ajal kui haldusteenistused (peasekretariaat) asuvad Luksemburgis.

Millega parlament tegeleb?

Parlamendil on kolm põhilist ülesannet.

  1. Ta jagab nõukoguga seadusandlikku võimu. Asjaolu, et ta on otseselt valitav organ, aitab tagada Euroopa Liidu õigusaktide demokraatlikku õiguspärasust.
  2. Ta teostab demokraatlikku järelevalvet kõigi ELi institutsioonide, eelkõige komisjoni üle. Ta on pädev kiitma heaks või lükkama tagasi volinike nimetamist ning tal on õigus avaldada umbusaldust tervele komisjonile.
  3. Ta jagab nõukoguga võimu ELi eelarve üle ja võib seega mõjutada ELi kulutusi. Menetluse lõpus võtab ta eelarve tervikuna vastu või lükkab selle tagasi.

Kuidas on korraldatud parlamendi töö?

Parlamendi töö on jagatud kahte põhietappi.

  • Täiskogu istungjärgu ettevalmistamine. Seda teevad parlamendiliikmed parlamendikomiteedes, mis on spetsialiseerunud konkreetsetele ELi tegevusvaldkondadele. Istungjärgu teemasid arutavad ka poliitilised rühmitused.
  • Täiskogu istungjärk. Tavaliselt toimuvad täiskogu istungjärgud, millest võtavad osa kõik parlamendiliikmed, Strasbourg’is (üks nädal kuus) ja mõnikord Brüsselis (kaks päeva). Nendel istungjärkudel arutab parlament õigusaktide ettepanekuid ja paneb hääletusele muudatused, enne kui teeb otsuse teksti kui terviku kohta.

Euroopa Parlamendi veebileht 

Viimati muudetud 19.06.2024